Maailm

Berliini jõuluturu ründaja võis olla narkojoobes (20)

Toimetas Piret Pappel, 16. jaanuar 2017 10:16
Anis AmriFoto: HO
Saksa ajaleht Süddeutsche Zeitung ja telekanalid WDR ning NDR avaldasid Berliini terrorirünnaku kahtlusaluse Anis Amri politseitoimiku. Tuneeslane oli pikka aega politsei huviorbiidis, vahendas Deutsche Welle. Jälgimine lõpetati mõned nädalad enne 19. detsembril toimunud rünnakut.

Amri põgenes Tuneesiast, kus teda ähvardas veoauto ärandamise pärast vanglasse sattumine. 2011. aastal süütas ta Itaalias põgenikekeskuse ning talle määrati nelja-aastane vangistus. 2015. aastal saabus Amri Saksamaale, kus ta teeskles, et on egiptlane või Liibanonist pärit ning kasutas erinevaid varjunimesid.

Anis Amri Foto: HO

Paraku olid Amril sidemed äärmusliku islamijutlustaja Abu Walaaga, kes arreteeriti novembris süüdistatuna islamisõdalaste värbamises ja Lähis-Itta sõdima saatmises. Amri pakkus Walaa lähikondlastele välja, et ta on nõus enesetapurünnakut korraldama. Politsei kuulis seda pealt ja võttis Amri jälgimise alla. Kui midagi kahtlast ei järgnenud, siis jäeti mees rahule.

2016. aasta suvel keeldus Saksamaa Amrile varjupaiga andmisest. Riigist teda siiski välja ei saadetud. Põhjus oli Tuneesia ja Saksamaa vahelistes vaidlustes. Kuna Amril polnud isikut tõendavaid dokumente, keeldus Tuneesia alguse teda enda kodanikuks tunnistamast.

Saksa politsei silmis oli Amri varas ja narkodiiler, keda ei peetud tõsiseks islamiusuliseks ega kuigi ohtlikuks. Pisemaid pahandusi oli siiski piisavalt, näiteks 2016. aasta suvel sattus ta noakaklusse.

Amri kasutas kokaiini ja ecstasy´t. Ajalehe Welt väitel võis mees olla narkouimas ka möödunud aasta 19. detsembril, kui ta ärandas Poola päritolu veoauto ja sõitis sellega Berliini jõuluturul rahvasumma sekka.

Samal teemal

25.02.2017
Saksamaal sõitis auto rahva sekka, kolm inimest sai vigastada