Maailm

Pariisist saadeti Trumpile hoiatus (15)

Tõnis Erilaid, 16. jaanuar 2017 04:00
RAHUKONVERENTSI RASKEKAHURVÄGI: USA välisminister John Kerry (paremal) koos Prantsuse välisministri Jean-Marc Ayrault'ga. Kerry saabumist konverentsile peetakse märgiks, et Barack Obama võtab oma ametisoleku viimasel nädalal Palestiina riigi loomise südameasjaks.Foto: Reuters / Scanpix
Lähis-Ida rahukonverentsil nõuti palestiinlastele iseseisvust.

Eile Pariisis peetud Lähis-Ida rahukonverentsil hoiatas Prantsuse välisminister Jean-Marc Ayrault USA ametisse astuvat presidenti Donald Trumpi, et kui ta peaks proovima Ühendriikide Iisraeli saatkonda Tel Avivist Jeruusalemma viia, siis on sellel äärmiselt tõsised tagajärjed. 

Praegugi on suur osa USA diplomaate Iisraelis tööl Jeruusalemma peakonsulaadis ning saatkonna ümberpaigutamine ei nõua algul suurt vaeva, hiljem tuleks küll ehitada uus saatkonnahoone. Kuid prantslaste pahameele äratab eeskätt see, et Jeruusalemma, vähemalt selle idaosa, peavad oma pealinnaks palestiinlased ning nende eestvedamisel eilsel rahukonverentsil heaks kiidetud kahe iseseisva riigi, Iisraeli ning Palestiina loomine võib saatkonna provokatiivse liigutamise tõttu luhta minna. Samas on kolm USA senaatorit juba esitanud seaduseelnõu, millega nõutakse kongressi toetust saatkonna üleviimisele. Trump on teatanud, et ta nimetab suursaadikuks Iisraeli David Friedmani, keda uudisteagentuurid peavad äärmuslaseks ja kes on teatanud, et soovib töötada Iisraeli ajaloolises pealinnas Jeruusalemmas. 

Konverentsil loodeti Obama peale 

Prantsusmaa president Francois Hollande otsustas korraldada umbes 70 riigi ja organisatsiooni esindajatega rahukonverentsi, millest küll ei võta osa ei Iisraeli ega Palestiina juhid, veel enne, kui president Barack Obama on ametist lahkunud. Hollande´i innustab ka see, et hiljutine ÜRO julgeolekunõukogu resolutsioon, mis keelab okupeeritud aladel uute asunduste loomise, võeti vastu USA vaikival heakskiidul – Ühendriikide esindaja ei hääletanud ei resolutsiooni vastu ega poolt. 

Juudiasundused pisendavad Palestiina riiki 

Konverentsi olulisemad osavõtjad olid USA välisminister John Kerry ja tema ametikaaslane Saksamaal Frank-Walter Steinmeier, kuid kohal olid ka Hiina ja Venemaa esindajad.

Jean-Marc Ayrault ütles rahukonverentsi avades, et praegu on nii Iisraeli kui ka Palestiina hinnangud olukorrale teineteisest väga kaugel. "Seetõttu ongi meie ülesanne siin teha kõik, mis vähegi võimalik, sundimaks nad läbirääkimistelaua taha." Ta lisas, et järjest uued juutide asundused sulatavad Palestiina riigi järjest väiksemaks, hoolimata sellest, mida on otsustanud ÜRO julgeolekunõukogu.

Palestiina liidrit Mahmoud Abbasi kavatseb Hollande informeerida konverentsil kõneldust lähitulevikus. Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu on aga algusest peale nimetanud Pariisi konverentsi täiesti asjatuks ja üleliigseks ettevõtmiseks. "See ettevõtmine esindab eilset maailma," ütles peaminister, vihjates sellele, et kõik muutub Donald Trumpi ametisse astudes.

Netanyahu eelistaks uusi kahepoolseid kõnelusi palestiinlastega (eelmised katkesid tulemusteta 2014. aastal) ja olevat isegi nõus lahkuma mõnelt 1967. aastal vallutatud alalt, nõudes vastutasuks Iisraeli tunnustamist palestiinlaste poolt ja pühalikku lubadust, et nad lõpetavad juudiriigi ründamise. Kuid samas on nii Ida-Jeruusalemma kui ka läänekaldale kolinud vähemalt 600 000 iisraellast ning nad ei ole mingil juhul nõus lahkuma.

Pariisi konverentsi lõppdokumendis nenditakse uudisteagentuuride teatel, et rahvusvaheline üldsus ei tunnusta 1967. aasta sõjas vallutatud alade kuulumist Iisraelile vähemalt senikaua, kui Iisrael ja Palestiina pole kahe riigi piiris kokku leppinud.