25. detsembril 2016 Musta merre kukkunud Vene sõjaväelennuki Tu-154 vrakk.Foto: AFP / Scanpix
Maailm
13. jaanuar 2017 16:29

Vene sõjalennuki kukutas Musta merre diversantide magnetpomm? (65)

Eelmise aasta lõpul Musta merre kukkunud Venemaa sõjaväelennuki Tu-154 musta kasti andmed on heitnud valgust lennukatastroofi põhjustele. Samas on levinud ka teooria, et tegemist oli ikkagi plahvatusega - lennuki kerele kinnitati Adleri lennuväljal lõhkekehad.

Pardasalvestuste analüüs kinnitab lennuki tehnilise rikke versiooni, vahendas Vecherka Interfaxi. Välistatud ei ole ka lennuki meeskonna viga lennuki stardi ajal.

Merest on välja toodud lennuki kõik kolm musta kasti ning üht neist uurivad veel Moskva spetsialistid.

Mõned Vene meediakanalid on aga viidanud Euroopa tehiskaaslase, 25. detsembril lennukatastaroofi ajal Musta mere kohal olnud Sentinel-1B andmetele, et Süüriasse teel olnud Vene lennuk kukkus alla diversiooni tõttu. Vastavalt kinnitamata andmetele ning mitteametlikele kommentaaridele üritas lennuki meeskond naasta Adleri lennuväljale rannikust umbes kuue kilomeetri kaugusel, kuid mõne sekundi pärast rebenes lennukilt stabilisaator, telikust gondel ning klapp tiivalt sattus mootorisse, purustades turbiini.

Anonüümseks jäänud ekspertide sõnul toimunuks lennuki pardal nagu diversioon, milles kasutati miniatuurseid magnetlõhkeseadeldisi, mis olid kinnitatud laineri välisküljele lennuväljal. Sealjuures plahvatus toimunuks nagu lennuki sees. Selline versioon aga ei ole leidnud ametnike poolt isegi kommenteerimist.

25. detsembril Sotšist Adleri lennuväljalt Süüriasse suundunud Vene sõjalennuk Tu-154 kukkus varsti pärast õhkutõusmist Musta merre. Hukkusid kõik pardal olnud 92 inimest, nende seas 64 Aleksandrovi-nimelise ansambli liiget ning Venemaa kuulsaima heategevusfondi juht Jelizaveta Glinka ehk doktor Liza.