Eesti uudised

Soovitused seedimise turgutamiseks (2)

LL, 12. jaanuar 2017, 16:38
Kui vaevab kõhukinnisus, siis vähenda valku ja küllastunud rasvu sisaldava toidu söömist ning eelista kiudainerikast toitu. Foto: Bulls
Aastalõpu pühadesöömingutest väsinud soolestik vajab uuel aastal turgutust, et oma ülesannetega hästi hakkama saada. Seedeprotsesside ladusaks kulgemiseks on abi järgmistest nõuannetest.

Söö rohkem looduslikku toitu (puuvilja, aedvilja, teraviljatooteid) ja kala.

Tarvita toidu tegemiseks vähem rasva (eelkõige küllastunud ja transrasvu) ja hoidu toiduainete praadimisest.

Lisa menüüsse hapendatud tooteid, mis sisaldavad kliiniliselt tõestatud mõjuga probiootikume.

Joo palju vedelikku, aga mitte liiga palju kohvi ega alkoholi.

Söö korraga vähem, aga aeglaselt, ja mälu toit korralikult läbi. Neli-viis väiksemat einet päeva jooksul on palju parem kui kaks-kolm suurt.

Paranda eluviisi: liigu, hoia stressi ohjes ja loobu suitsetamisest.

Hoia oma kehamassiindeks normi piires, sest ülekaalulistel esineb rohkem seedehäireid.

Suurenda kiudainerikaste toiduainete osakaalu. Näiteks söö päevas viis portsjonit puu- ja juurvilja ning senisest enam täisteraleiba ja/või kaunvilju.

Eelista väherasvast liha (kana-, kalkuni- või jäneseliha) või looma-, sea- ja lambaliha taisemaid lõike.

Kuidas seedeprobleeme leevendada

Kui sind vaevab

... kõhukinnisus, siis vähenda valku ja küllastunud rasvu sisaldava toidu söömist, eelista kiudainerikast toitu ja probiootikume. Liigu rohkem ja joo piisavalt vett.

... puhitused, siis söö aeglaselt ja korraga vähem. Vähenda kaunviljade ja kapsa osakaalu menüüs, väldi koola- ja karastusjooke ning ära näri palju nätsu, eriti suhkruvaba.

... ärritunud soole sündroom ja funktsionaalsed seedehäired, siis söö kindlatel kellaaegadel. Väldi rasvu, eelkõige transrasvu. Et sool regulaarselt tühjeneks, peaksid sööma mõõdukalt kiudaineid ja eelistama probiootikume.

... düspepsia (seedimatus), siis ära pane vööd liiga kõvasti kinni ega heida kohe pärast söömist pikali. Piira rasvade ja piimatoodete (v.a jogurti) kasutamist. Väldi happelisi toite ja karastusjooke.

... refluks ja kõrvetised, siis söö korraga vähem, aga sageli ja aeglaselt. Väldi praetud toite, vürtse, piparmünti, happelisi puuvilju ja tomateid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee