Eesti uudised

Kas põlengud võivad olla kohalike poisikeste kätetöö? (5)

Arvo Uustalu, 12. jaanuar 2017 04:00
PÕLENGUJÄLJED: Pärast plahvatust süttinud korteril olid enne ees korralikud plastaknad. Nüüd on kolmandal korrusel põlenud toa aken vineeriga kinni löödud ja majaseinal paistavad mustad põlengujäljed.Foto: Aldo Luud
MAJARAHVAS ELAB HIRMUS: Kiviõli kortermaja on põlenud kümmekond korda.

"Just praegu tulen siin majas elava ämma juurest sünnipäevalt. Vana naine on ikka pidevas hirmus," rääkis Kiviõlis elav Nikolai plahvatusest ja tulekahjust, mis teisipäeva õhtupoolikul toimus Kalevi 1 kortermajas. 

Kümmekond põlengut samas majas 

Päästjate kohale jõudes selgus, et seekord põles kolmandal korrusel korter, kus kedagi ei viibinud. Kui majas on paljude korterite aknaklaasid katkised, siis sellel korteril, kus plahvatus toimus, olid ees plastaknad ja koridori poolt kaitses elamist korralik rauduks. Plahvatuse ja sellele järgnenud põlengu tõttu keegi viga ei saanud. Kuigi plahvatus oli tugev, jäi põleng väikeseks ja kustutati kiiresti. Vahepeal evakueeritud elanikud lubati trepikoja tuulutamise järel korteritesse tagasi.

Ida päästekeskuse esialgse info kohaselt tekkis plahvatus bensiiniaurudest. Juhtunu täpsemate asjaolude välja selgitamiseks on algatatud kriminaaluurimine

Plahvatuskohast paar maja eemal elava Irina sõnul kõneldakse linnas, et vähemalt osa Kalevi tänava majade tulekahjudest on saanud alguse poisikeste käe läbi. "Vaatavad kuskilt eemalt ja tunnevad leekidest rõõmu," muigab Irina kibedalt.

Kalevi 1 esimesel korrusel elav Leonid ütleb, et tema magas, kui kolmandal korrusel kärgatus käis. "Siin majas ei luusi mitte ainult poisikesed korterites, vaid ka narkomaanid. Mina neid põlenguid kokku lugeda ei oska," räägib ta.

Paraku tuleb Leonidil tunnistada, et paar aastat tagasi läks maja põlema ka tema enda konist. Veel tänagi seisab mehe toas mustaks põlenud uksega puhvetkapp.

Kõrvaltrepikojas elav Aleksander tuletab meelde majas viimastel aastatel toimunud põlenguid ja saab neid kokku kümmekond. "Trepikojas, kus toimus plahvatus, oli üks tulekahju keldris, aga seal on neid teisigi olnud. Nelja korruse peale elab selles trepikojas kolm inimest. Nägin, kuidas aknakillud paiskusid kaugele haljasalale, aga mina nii väga ei karda. Suure elukarastuse saab siit majast küll," räägib Aleksander. 

Mugavustega elust tagasi barakiaega 

Nikolai koos nimekaimust sõbraga tuleb parasjagu ämma sünnipäevalt, Kalevi 1 kortermajast. "Kes sellises majas ikka elada tahaks," nendib väimeespoeg. "Ämm kardab, aga vanal inimesel ei ole lihtne uude kohta kolida. Suur viga oli, et inimesed korterid erastasid. Nüüd ei saa niisama ära ka jalutada, sest korteri peab oma nime pealt kuidagi ära saama. Mäletan hästi kuuekümnendaid aastaid, kui inimesed barakkidest siia kõigi mugavustega korteritesse kolisid. Nüüd oleme siis barakiajas tagasi."

Kui Kalevi 1 hruštšovka mõnes korteris veel elatakse, siis selle kõrval- ja vastasmajad on tühjad. Neid tühje maju ootab Kiviõli linnapea Nikolai Vojeikini sõnul ees lammutamine juba tänavu. "Lammutamine on kallis. Kalevi 1 plaanime lammutada tuleval aastal. Majaelanikele leiame elukoha," kinnitab linnapea.

Möödunud aasta jaanuaris kirjutas Õhtuleht, et Kalevi 1 maja Kiviõlis oli lähedal õhkulendamisele. Kohalike elanike teada rebis toona mingi narkomaan esimese korruse korteri seinalt väikese gaasikatla ja pistis jooksu. Majaelaniku sõnul pahises seinale jäänud torust gaasi nagu korstnast ning katastroofiks oleks piisanud ühest tikutõmbest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee