Eesti uudised

Aegnal lõkkes plahvatanud mürsk tappis tüdruku ja haavas veel kuut koolilast  

ÕL , 1. juuni 1999, 00:00
Eile hukkus Aegna saarel toimunud mürsuplahvatuses Kopli Kunstikooli 8. klassi tüdruk, 14aastane Ingrid. Kuus sama kooli õpilast said vigastada: Hegel, 15, Kristiine, 15, Raivo, 15, Heiki, 15, Silver, 15, ja Marko, 16. Nende vigastused ei ole eluohtlikud.

"Õnneks mu tüdruk helistas saarelt. Tean vähemalt, et ta on terve. Rohkem ei suutnudki rääkida," ütles õhtul Pirita sadamas Nõmme Põhikooli õpilase isa. Sadamasse tulid kümned lastevanemad pisarsilmil, kõik ei teadnud tullagi. Reis näis ju nii ohutu ja õnnetusuudised, mida raadio vahendas, kõigini ei jõudnud.

Aegnal olid eile ekskursioonil kolme kooli - Nõmme Põhikooli, Kopli Kunstikooli ja Saksa Gümnaasiumi - 13-15aastased õpilased. Välja sõideti kooliaasta viimasele ekskursioonile kell 11 hommikul ja kell 1 päeval. Nõmme ja Kopli kooli lapsed läksid ekskursioonile üheks päevaks, gümnaasiuminoored kaheks. Osa lapsi toodi kella poole üheksaks "Stefaniga" Tallinna, piirivalvekaatrid läksid poole üheteistkümne ajal õhtul saarele, et ära tuua Saksa Gümnaasiumi õpilased ja neid saatvad täiskasvanud. Traagilisest juhtumist hoolimata jäid nad lõpuks ikkagi saarele. Teised toodi õhtul kella poole üheksaks "Stefaniga" Tallinna.

"Lapsed ja õpetajad on ?okis. Üks õpetajatest on näost lumivalge ja ega lastelgi enam õiget nägu peas ole," rääkis kella 7 ajal õhtul "Stefani" omanik Allar Lehestik "Õhtulehele". Haavatud lapsed olid laeva Aegnale jõudmise ajaks kopteriga haiglasse viidud.

Päästeamet sai teate juhuslikult kaatrisõitjalt

Kell 5.41 eile õhtul kuulis juhuslik kaatrisõitja Aegna saarelt plahvatust ning teatas juhtunust Tallinna tuletõrje- ja päästeameti juhtimiskeskusele. Kell 6.21 sõitis saarele piirivalve päästesalga helikopter MI-8 koos Mustamäe haigla arstidega. Tagasiteel anti vigastatud lastele esmaabi juba kopteris. Piritalt saadeti Aegnale piirivalve kaater politseiuurijate ja kaitsepolitsei operatiivgrupiga. Kopter maandus koos kuue viga saanud lapsega Mustamäe haigla juures kell 7.15 eile õhtul.

Plahvatas 122millimeetrine kildfugassmürsk

Päästeameti peadirektori asetäitja Kalev Timbergi sõnul plahvatas pärast II maailmasõda valmistatud 122millimeetrine kildfugassmürsk. Need on esialgsed andmed.

"Lapsed olid lõhkekeha lõkkesse pannud ja seda seal tükk aega soojendanud," tuvastas eile õhtuks läbi viidud esialgne uurimine. "Välja tulistamata mürsk on suhteliselt ohutu. Niisama see ei plahvata," kinnitas Timberg. Tema arvates oli just lõkke kuumus see, mis plahvatuse põhjustas.

Õpilase kinnitusel lapsed lõkkesse midagi ei visanud

"Ma ei olnud küll päris lähedal, kui plahvatus käis," rääkis "Õhtulehele" üks Nõmme Põhikooli õpilane. "Kuid lõkkease oli seal juba olemas - telkimisplatsi juures, kivid ilusti ümber - ja minu meelest keegi lastest sinna midagi ei visanud," ütles ta.

Võimalik, et pommi oli lõkkeasemele juba varem sokutanud mõni huligaan.

"Plahvatus oli tugev," ütles õpilane. "Lõke paiskus laiali ja isegi jupp metsa võttis hetkeks tuld."

Politseiametnike kinnitusel olid lapsed leidnud "mingisuguse eseme" ühe saarel asuva hoone klassist ja selle lõkkesse visanud. Kaks tundi lõkkes kuumenenud "ese" lõhkes ja tappis Ingridi ning vigastas kuut Kopli Kunstikooli õpilast.

Kalev Timbergi sõnul ei ole Aegnal tehtud lausdemineerimistöid. "Aegna on lõhkekehade leidmise poolest sama ohtlik koht kui mandri-Eesti," arvas ta. Kevaditi kipuvad ikka sõjaaegsed lõhkekehad maast välja kerkima. Lähiajal vaatavad eridemineerijad saare ohtlikumad kohad siiski teraselt üle. Paari viimase aasta jooksul populaarse suvituskoha maine saanud Aegna saarele sõitmist ära ei keelata.

Uurijad jäid saarele

Saarele jäid kaks eridemineerijat, kaitsepolitsei operatiivgrupp ning Kopli Kunstikooli 8. klassi klassijuhataja Olga Kulakova.

Kaitsepolitsei komissar Martin Perling ütles "Õhtulehele", et Kapo töötajad teevad saarel esimesi uurimistoiminguid ja küsitlevad inimesi. Kui kaua uurimine aega võtab, ei osanud Perling kommenteerida. "Tulemustest on veel vara rääkida," lausus komissar.

Lastevanematele ei teatanud keegi midagi

"Katsume nüüd ennast ajakirjanikest eemal hoida ja laste nimekirja koostada, kui oleme nad bussi saanud," oli politseinike ainus sõnum mures lastevanematele eile õhtul "Stefani" saabudes. Varem ei olnud neile keegi õnnetusest midagi rääkinud, kogu teave saadi raadiouudistest ja teiste lastevanemate telefonikõnedest.

"Kui mulle helistati, see oli ühe kaasõpilase ema, siis ütles ta: pomm oli laeval. Selline jutt levis päris tükk aega, enne kui ise raadiost vähegi õiget teavet sain," tunnistas üks lapsevanem "Õhtulehele".

"Enam ei või vist lapsi sammugi endast eemale lubada," oli teine mures.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee