Maailm

HILINEMISREKORD: Putin jäi Merkeliga kohtumisele 4 tundi ja 15 minutit hiljaks (47)

Aadu Hiietamm, 11. jaanuar 2017 04:00
HILINEJA: Venemaa presidenti Vladimir Putinit tuntakse kroonilise hilinejana. Ajalehe The Independent andmetel pärineb rekord 16. oktoobrist 2014, kui Saksamaa liidukantsleril Angela Merkelil tuli Putinit (vasakul) oodata koguni 4 tundi ja 15 minutit.Foto: AFP / Scanpix
Miks Vladimir Putin kohtumistele maailma liidritega alati hiljaks jääb? 

Venemaa president Vladimir Putin on tuntud kroonilise hilinejana. Teda on pidanud ootama ka Rooma paavst ja Suurbritannia kuninganna. Hilinemistest on saanud Putini omalaadne visiitkaart ja vaevalt ka edaspidi midagi muutub. Moskva ajakirjanikud viskavad juba nalja, et tõenäoliselt hilineb Putin ka oma matustele. 

Samal teemal

Detsembri keskel Jaapanis käinud Vladimir Putin alustas visiiti ligi kolmetunnise hilinemisega. Seetõttu tuli viia tema kohtumine Nagatos Jaapani peaministri Shinzo Abega hilisemale ajale. Kremli pressiesindaja Dmitri Peskovi sõnul sundisid Putinit hilinema tähtsad geopoliitilised asjad, täpsemalt oli ta hõivatud Süüria temaatikaga.

"Tundub, et Vladimir Putin järgib rangelt tuntud vanasõna "Parem hilja kui mitte kunagi", kirjutab Venemaa presidendi kummalisest käitumisest Inglise päevaleht The Independent. 

Tavaliselt ei palu vabandust 

Sama päevalehe kogutud andmetel on maailma liidritest kõige kauem – 4 tundi ja 15 minutit – pidanud Putinit ootama 2014. aasta oktoobris Milanos Saksamaa liidukantsler Angela Merkel. Järgnevad kunagine Ukraina president Viktor Janukovõtš ja endine peaminister Julia Tõmošenko. Neist esimesel tuli Putinit 2012. aasta juulis Jaltas oodata neli tundi ja teisel 2009. aasta novembris samuti Jaltas kolm tundi.

Ka USA lahkuval presidendil on tulnud Putinit oodata. 2012. aasta juunis Mehhiko G20 tippkohtumisel hilines Putin kokkulepitud kahepoolsele kohtumisele 40 minutit. Hilineja ei palunud vabandust.

USA lahkuv välisminister John Kerry pidi 2013. aasta mais Putinit ootama kolm tundi, et alustada kõnelusi Süüria konflikti üle. Hilinemise põhjust ei teatatud. USA meedia süüdistas Venemaa presidenti protokolli ja etiketi rikkumises.

Veelgi kurioossem lugu juhtus 2014. aasta juunis India peaministri Narendra Modiga. Kui viimane oli tund aega Putinit närvitsedes oodanud, öeldi talle, et Venemaa president läks režiimile viidates lihtsalt magama. 

Psühholoogilised mängud 

Miks Putin ikkagi nõnda käitub? Ühed seletavad tema hilinemisi psühholoogiliste mängudega. Teised räägivad, et Putin sunnib teisi liidreid end ootama oma tähtsuse suurendamiseks. Kolmandad, kes suhtuvad Venemaa presidenti sümpaatiaga, ütlevad, et Putin hilineb kohtumistele maailma liidritega seepärast, et kontrollib enne kohtumist kõik võimalikud faktid mitu korda üle.

Endise abikaasa Ljudmila Putina sõnul on Vladimir Putinil hilinemine lihtsalt veres ja ta hilines ka kohtamistele. "Mina ei hilinenud kungi, aga Vladimir Vladimirovitš alaliselt. Poolteist tundi oli normaalne. Seda teades ei saanud ma aga ise tulla hilinemisega. Aga äkki, mõtlesin ma, tuleb ta täna õigel ajal. Mäletan metroos seismist. 15 minutit hilinemist pean normaalselt vastu. Pool tundi pole ka midagi erilist. Kui aga juba tund on möödas ja teda ikka veel ei ole, siis lihtsalt nutsin solvumise tõttu. Aga poolteise tunni pärast ei ole enam mingeid emotsioone," on Ljudmila Putina memuaarides kurtnud.

Samal teemal

07.00.2017
Putin kihutatakse minema ja USA kukub kokku
12.05.2015
Patte andeks paluma läinud Putin hilines paavsti juurde 77 minutit