Eesti uudised

Pole veel selge, kuhu hiidtehas tuleb.

Sylvesteri endised omanikud plaanivad Eestisse ehitada miljard eurot maksva tehase (45)

Andra Nõlvak, 10. jaanuar 2017 11:46
Foto on illustreeriv (puidutöötlus ettevõtte)Foto: Priit Simson / Ekspress Meedia
Eesti metsatööstuses pikka aega tegutsenud investorite grupp plaanib rajada Eestisse puidurafineerimistehase, mis läheks maksma üks miljard eurot. Valminuna oleks tehas kõige modernsem kogu Euroopas.

Metsandusärimehe Margus Kohava sõnul on aeg küps, et Eesti metsatööstus astuks otsustavaid samme ja teeks investeeringu. Tegemist oleks läbi aegada suurima tööstusinvesteeringuga Eestis.

Uus puidurafineerimistehas võimaldaks toota tselluloosi ja ligniini, tahket kütust ja tootmisjääkitest saab omakorda väetist. Toota tahetakse kõike, mida puidust saab, et kadu oleks väike.

Samuti tahetakse toota rohelist energiat. Tehas toodaks pidevalt ja stabiilselt 25 protsenti rohkem taastuvenergiat, kui ise tarbib.

Tooraineks kasutataks aastas hinnanguliselt ligikaudu 3 miljonit kuupmeetrit paberipuitu ja puiduhaket, mida praegu 4-5 korda odavamalt Eestist välja viiakse. Puit pärineks peamiselt Eestist, kuid vajadusel ka Lätist ja Leedust. 

Kavatsus on luua tehas väljaspoole Tallinnat ja pakkuda tööd 200 oskustöölisele. Lisaks tekiks 500 - 700 töökohta tehast teenindavas väärtusahelas.

Tehase võimaliku tegevuskohana analüüsitakse mitut asukohta Eesti eri piirkondades. Praegu teatakse vaid eeldusi, mis on tehase rajamiseks vaja. Need on maatükk pindalaga 100 hektarit, paiknemine toorme hankepiirkonna keskel (metsade vahel), toimiva maantee- ja raudteevõrgustiku olemasolu, juurdepääs keskkonnasäästlikku majandamist võimaldavale mageveeressursile ja kohalik oskustööjõud.

"Võetakse lahti Eesti kaart, kus on peal kõikvõimalikud kitsendused ja arvutisüsteem ütleb näiteks 1000 sobilikku kohta ja siis hakatakse kitsendama," selgitab Margus Kohava, kuidas valikut tehakse. "Lõplikkusse valikusse võiks jääda mitte rohkem kui kümme kohta."

Spekuleerida võimalike tehase ehituskohtade üle Kohava ei taha. "Ma saan öelda, et hirmsasti meeldiks seda teha Valgamaal, aga tõenäoliselt ei ole seal ühtegi piisavalt suurt veekogu. Meie loodame planeerimisprotsessi objektiivsuse peale."

Planeerima hakatakse Kohava sõnul paari nädala jooksul. "Täna on Eesti seadustega reglementeeritud, et planeerimise kestvus on 2,5 aastat," ütleb Kohava ja lisab, et Soomes käivat sellised protsessid kiiremini. Esialgse prognoosi kohaselt alustaks tehas tööd 2022. aastal.

Esialgsete arvutuste kohasel kasvaks tehase mõjul Eesti SKP ligikaudu 1,1-1,4 protsenti ja eksport kasvaks 250-350 miljoni euro võrra.

Investorite gruppi kuuluvad Aimar Varula, Arvo Türner, Heiki Vahermets, Peedo Pihlak, Toomas Mets ja Virko Lepmets (OÜ Combiwood), Peeter Mänd (Ivard OÜ), Kaido Jõeleht (Kaamos Group), Jüri Külvik (Lemeks Grupp), Mati Polli (Tristafan OÜ) ja Tiit Nilson (Woodwell).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee