
Pärast presidendi üleskutset tõusid riigis relvade ametlikud müüginumbrid lakke, vahendab Washington Post.
Tšehhis elab 10 miljoni elaniku kohta umbes 4000 moslemit. Üks poeomanik väitis kohalikule ajalehele, et inimesed kardavad "islamistide tulva".
Tšehhi siseministeerium proovib aktiivselt läbi viia põhiseadusemuudatuse, mis annaks kodanikele õiguse terroristide vastu tulirelva kasutada.
Seadusemuudatuse pooldajad arvavad, et juhul kui ametivõimud ei jõua piisavalt kiiresti sündmuskohale, võib see põhiseaduslik õigus osutuda elu ja surma küsimuseks. Põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu tuleb parlamendis hääletusele järgmiste kuude jooksul.
Tšehhi vabariigis on registreeritud umbes 800 000 tulirelva ning relvaluba on ligikaudu 300 000 inimesel. Relva soetamine on võrdlemisi lihtne: kodanik peab olema vähemalt 21-aastane, läbima relva käsitlemise kontrolli ning ta ei tohi olla varasemalt kriminaalkorras karistatud.
Tšehhi leebe relvapoliitika on aga ülejäänud Euroopaga vastuolus. Pärast 2015. aasta terrorirünnakuid Pariisis asus Euroopa Komisjon relvapoliitikaid karmistama. Uue direktiivi kohaselt, mis tuleval kevadel jõustub, keelatakse kõigis Euroopa Liidu riikides enamike poolautomaatrelvade müük ning kõik, kes soovivad relva osta, peavad eelnevalt läbima psühholoogilise ekspertiisi. Kui inimene ekspertiisi ei läbi, edastatakse see info ka teistesse EL riikidesse. Internetist relva ostmine muutub samuti palju keerulisemaks.
Direktiivi vastu olid kaks liikmesriiki: Tšehhi ja Luksemburg. Esimene väidab, et direktiiv on liig karm, teise arvates on see liiga leebe.
See aga tähendab, et isegi kui Tšehhi parlament hääletab põhiseaduse muutmise poolt, mis lubaks riigi kodanikel end terrorismirünnaku korral tulirelvaga kaitsta, siis muutub riigi relvapoliitika uue direktiivi valguses siiski hoopis karmimaks.
Kommentaarid (12)