Eesti uudised

Suvel kujuneb alkoholiga ja alkoholivaba õlle hinnavaheks kuni 50% (31)

Marvel Riik, 9. jaanuar 2017 12:21
Poelettidel peaks alkoholiga ja alkoholivaba õlle hinnavahe jääma praegu 20%–30% vahele. Selline olukord ei kesta enam kaua Foto: Andres Putting/Ekspress Meedia
Alkohoolsed ja mittealkohoolsed õlled kipuvad poodides jääma samasse hinnaklassi, kuigi aktsiis kehtib vaid esimesele. Õlletootjate sõnul tuleneb alkoholivaba õlle hind kallimast tehnoloogiast. Kuid suvel olukord muutub: tõusev alkoholiaktsiis tekitab jookidele märgatava hinnavahe.

Praegu torkab alkoholiga ja alkoholivaba õlle pea sama kõrge hind silma Prismas, kus 4,7% alkoholisisaldusega pooleliitrine Saku Originaal maksab 0,90 eurot (pluss pant) ja alkoholivaba Originaal 0,85 eurot.

Samal teemal

Saku Õlletehase müügidirektori Jaan Härmsi sõnul peaks alkoholiaktsiisi tõttu alkoholivaba õlu olema alkoholisisaldusega õllest umbes 20% odavam, kuid mitte kauaks.

„1. veebruaril jõustuva aktsiisitõusu mõjul on see erinevus juba ca 30% ning 1. juulist, kui rakendub veelgi järsem aktsiisitõus, kujuneb hinnavaheks ligi 40–50%,“ rääkis Härms.

Samas juhib Härms tähelepanu sellele, et õlle müügihinna vahe ei sõltu ainult alkoholiaktsiisist, vaid arvestada tuleb ka alkoholivaba õlle tootmistehnoloogiat. „Alkoholivaba Saku Originaal toodetakse selliselt, et valminud õllest eemaldatakse alkohol spetsiaalse membraanfiltratsiooni meetodi abil, millega on võimalik säilitada pilsner-tüüpi heleda õlle omapära,“ kirjeldas Härms. Spetsiaalse meetodi tõttu tõuseb ka toote omahind.

A Le Coqi juht Tarmo Noop tõi välja, et kõige odavam oleks teha alkoholivaba õlut lahjendades seda veega. Siis oleks hind tarbijale märgatavalt madalam, ent sellisel juhul kannataksid õlle maitseomadused.

„Praeguste aktsiisidega, mis küll kohe varsti oluliselt muutuvad, võin väita, et meie alkoholivaba õlle omahind on umbes sama kõrge, nagu lahja õlle omahind koos aktsiisidega,“ märgib Noop. Selged hinnavahed jookide vahel peaks välja kujunema suvel.

Miks aga kõiguvad hinnad poelettidel? Ühelt poolt oleneb see sisseostu hinnast. „Toodete hinnad kauplustes sõltuvad tootja sisseostu hindadest ning tootja hinnad ei pruugi olla kõigile kettidele samad, ühtse hinnakirja järgi,“ rääkis Prisma Peremarketi kategooriajuht Terje Sahk. Tema sõnu lähtub Prisma üldisest konkurentsiolukorrast Eesti jaeturul.

Teisalt oleneb see sellest, kas tegu on kampaaniahinnaga või mitte. Need võivad kehtida isegi siis, kui seda ei ole eraldi märgitud. Näiteks Comarketis on praegu müügil Saku Originaal 1,04 euroga ja alkoholivaba Originaal 0,99 euroga. A Le Coq Premiumi toodetel on hinnavahe jällegi ligemale 30%, A Le Coq Premiumi hind küündib 1,32 euroni, alkoholivaba Premium jääb aga 0,95 euro peale.

„Saku Originaali puhul on tegemist eelmise kuu kampaaniatootega ja sõltuvalt detsembrikuu madalamast sisseostuhinnast, on tootel hetkel selline hind,“ rääkis ABC Supermarkets AS kommunikatsioonispetsialist Stella Sadrak. Kui Comarketi kauplused ei müüks kampaania jääke, oleks Saku Originaali hinnaks 1,30 eurot, mis erineks alkoholivabast õllest umbes 24%.

Rahandusministeeriumi andmetel on Euroopa Liidu liikmesriikidel kohustus maksustada jooke, mille alkoholisisaldus on üle 0,5%. Iseenesest võiks riik maksustada ka alkoholivabasid jooke, kuid rahandusministeerium ei näe sellele praegu vajadust. Lisaks ei plaani ministeerium maksumuutusi koduõlle osas, mis on Eestis suurt populaarsust kogunud. Kui õlut valmistatakse enda tarbeks, mitte müügiks, puudub maksukohustus.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee