Eesti uudised

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juht: aastavahetusel olid peaaegu kõik Tallinna hotellid täis

Vene turist Tallinnas: “Sa tõesti tunned siin tõelist Euroopat!” (41)

Maarit Stepanov, 9. jaanuar 2017 09:20
SÖÖK! Ilja ja Maria naudivad siinset kööki.Foto: Jörgen Norkroos
Aastavahetuse möödumisega tühjenevad Tallinna tänavad Vene turistidest, kuid linn mahajäetuna ei tundu. Soome keele seast on kuulda veel vene keelt – need on vanalinnas jalutavad turistid, kes kui ühest suust kiidavad linnasüdame ilu, eestlaste lahkust ja head vene keele oskust.

Reede lõunal valitseb Tallinna vanalinnas veel jõulumeeleolu. Peterburist pärit isa ja tütar, Ilja ja Maria, tulid Tallinnasse terveks nädalaks – erinevalt paljudest teistest, kellega sel lõunasel ajal vestelda. Üheskoos tähistatavad isa ja tütar siin jõule. Kui neilt uurida, mida nad sel puhul teevad, vaatavad nad kõigepealt üksteisele otsa, purskavad naerma ja isa Ilja vuristab rõõmsalt: “Sööme-sööme-sööme-sööme!” Kuna ööbitakse hotellis, siis pidusööki peetakse Eestipärast toitu pakkuvas restoranis. Maria kiidab: “Mulle meeldib siinne toit!” Ilja kiidab veel lisaks vanalinna jõululikku atmosfääri. Kui küsida, mis neile siin ei meeldi, ei oska nad kohe vastata. Lõpuks teatab Ilja: “Ilm…on külm!” ja arvab, et kodulinnas on soojem.

SÖÖK! Ilja ja Maria naudivad siinset kööki. Foto: Jörgen Norkroos

Toidunautlejaid on veelgi. Peterburist koos perega Tallinnasse reisinud Oleg on siin kaheks päevaks. “Vaatame ringi, veedame perega aega. Ostame suveniire, maitseme toitu, õlut,” kirjeldab mees ja lisab siis vaimustunult: “Õlu on võimas, kui aus olla!” Ta ütleb vihjamisi, et oli selle headusest kuulnud ka juba varem. “Aga kõndimiseks on natuke külm,” osutab ta väiksele lapsele ja lisab, et kui suveniirid ostetud saavad, lähevad nad perega tagasi hotelli. Sõpradele tahavad nad kaasa viia mandleid, juustu ja väikseid keraamilisi majakesi.

KÕIK ON KAASAS: Peterburist Tallinnasse tuli Oleg kogu perega. Maha ei jäetud isegi pesamuna kaisukaru. Foto: Jörgen Norkroos

Kaheks päevaks on tulnud ka Nadja ja Ilja. Nemad tulid Moskva rongiga ja plaanisid ühe päeva veeta ka Helsingis. “Kahjuks magasime samal ajal, kui laev läks,” teatab Nadja, kuid kurbust temas pole. Käsi enda ees hoides vaatab ta ümbruses olevaid maju: “Siin on vana Euroopa. Sa tõesti tunned siin tõelist Euroopat!” Naine ütleb, et head meelt teevad ka praegu käivad allahindlused ja inimeste suhtumine: “Paljud räägivad vene keelt. Mina räägin inglise keelt, aga mu abikaasa ei räägi ja meile ei valmista [suhtlemine] probleemi. Inimesed on väga kenad – see on väga oluline.”

KEELEBARJÄÄR  PUUDUB: Moskvast pärit Nadja ja Ilja tunnevad rõõmu, et paljud eestlased oskavad vene keelt. Foto: Jörgen Norkroos

Tallinna tänavatel võis kohata ka turiste, kes siin juba mitmendat korda. Üks Peterburist tulnud paar teadis öelda, et on käinud siin igal aastaajal, kokku ehk viis korda. “Vaatame lihtsalt ringi, jalutame,” kirjeldavad nad, et siia toob neid vanalinna ilu. Sõpru või sugulasi neil siin pole, kuid nende sõnul on suureks plussiks, et paljud räägivad vene keelt. Õnnestus kohata ka Peterburist pärit meest, kes veedab oma puhkuse külastades kõiki kolme Balti riiki.

Turiste rohkem kui eelmisel aastal

Tallinna ettevõtlusameti turismiosakonna juhataja Evelin Tsirk nendib, et kuigi täna veel täpsetest numbritest rääkida ei saa, võib arvata, et aastavahetuseks siia sõitnud Vene turistide arv möödunud aastale alla ei jäänud. “Hinnanguliselt olevat majutusettevõtetes täituvus olnud hea,” teab Tsirk ja lisab, et täpsem info on alles tulekul.

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimees Verni Loodmaa sõnul on Tallinna hotellide juhid hinnanud, et aastavahetuseks Venemaalt tulnud turistide arv oli sarnane eelmise aastaga. "Aastavahetusel olid Tallinna hotellid peaaegu täis, üle 95 protsendi täidetud," täpsustab ta ja lisab hiljem, et broneerinuid tehakse sageli vahetult enne tulekut, mistõttu ei saa
pikalt ette prognoosida, kui suur hulk inimesi tegelikult kohale jõuab.

Vene turistid, kes on otsustanud külastada aastavahetusel Eestit, jäävad hotelliärimehe sõnul siia ka jaanuari esimeseks nädalaks, mil peetakse Vene jõule. Reisi jooksul viibitakse peamiselt Tallinnas, kuid Loodma teab lisada, et külastatakse ka Tartus, Haapsalus ja Pärnus asuvaid spaasid.

"Võib märgata, et inimesed on muutunud rohkem liikuvamaks ka jõulude ajal, mis on varem olnud pigem kodus ja pere ringis veedetud aeg. Nüüd on näha, et
reistakse ka jõulude ajal," ütleb Loodmaa.

Samal teemal

28.12.2017
GALERII JA VIDEO | Uusaastaturist Peterburist: „Tallinna trammid ja antikvariaadid on paremad kui kusagil mujal!“
14.12.2017
Eesti Raudtee kahekordistab vene turistide nõudluse tõttu vagunite arvu

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee