LUMINE ISTANBUL: Lumes on raske liikuda nii inimestel kui ka trammidel.Foto: AFP / Scanpix
Tõnis Erilaid 9. jaanuar 2017 04:00
Mitukümmend inimest on hukkunud Euroopat tabanud külmalaines. Moskva ümbruses näitas termomeeter ööl vastu eilset kohati –36 kraadi. Külmaga kaasnenud rohke lumesadu peatas lennud Türgis Istanbulis ja pagulaslaagrite telgid Kreekas on paksu lumekorra all.

Vähemalt kümme inimest on hukkunud ainuüksi Poolas, kirjutab The Guardian, seitse neist eelmise nädala reedel. Nädalalõpul langes seal temperatuur kõikjal alla –20 kraadi. Külma ja lumesaju hoiatusi anti nädalalõpuks Ukrainas.

Itaalias teatati vähemalt seitsme kodutu inimese surmast – kaks neist olid Poola kodanikud. Pärast neid kurbi teateid hoiavad kodutute varjupaigad oma uksi lahti ööpäev läbi. Koolidel kästi täna uksed sulgeda isegi Lõuna-Itaalias ja Sitsiilias, kus on maha sadanud kohati meetripaksune lumevaip. Külma ja lumega käib käsikäes tugev tuul. Roomas külmusid ühe ööga purskkaevud Vatikani Püha Peetruse väljakul. Tavaliselt talvisel ajal vähemalt nullkraade ja tihti ka kümne soojakraadini ulatuvaid temperatuure nautivas Kreekas näitas termomeeter nüüd Thessaloniki piirkonnas –10 kraadi ja riigi põhjaosas tuli sulgeda maanteid, mille lumesadu oli läbimatuks muutnud. Ajalehe Kathimerini teatel mõõdeti riigi põhjaosas Amyntaios isegi –18 ulatuvaid külmakraade. Leht siiski lohutab, et lähiajal on oodata ilma soojenemist.

PAGULASLAAGRIS: Põgenikud isegi Kreeka kuurordisaartel kaugel lõunas on sunnitud osturetkel käima läbi lume. Foto: AFP / Scanpix

Enneolematu lumi Istanbulis

Istanbulis sadas peaaegu pool meetrit lund, misjärel jättis Turkish Airlines ära 650 lendu ning kohaliku uudisteagentuuri teatel tuli peatada tugeva tuule tõttu ka laevaliiklus Bosporuse väinas. Istanbulis pidid paljud autojuhid reede õhtul peamagistraalil oma auto lihtsalt maha jätma ja jala koju kõndima, sest lumest enam läbi ei pääsenud. Tšehhis Prahas hukkus külma tõttu kolm inimest, kaks neist olid lageda taeva all ööbinud kodutud.

Lõuna-Saksamaal täheldati nädalalõpul 26kraadist külma, pea kõikjal riigis oli maanteedel kiilasjää.

Isegi Põhja-Euroopas, kus inimesed peaksid olema külmakraadidega harjunud, palus Taani politsei vältida autosõitu pärast seda, kui libedatel maanteedel oli juhtunud kümneid õnnetusi, kirjutab The Guardian. Lätis oodati nädalalõpuks 30ni ulatuvaid külmakraade.

KÜLMA TROTSIDES: Moskvas korraldati külmale vaatamata jalgratturite paraad. Foto: AFP / Scanpix

Tuhanded pagulased külma meelevallas

Kreeka pagulaslaagrites on külma tõttu hukkunud teadaolevalt üks afgaani põgenik, mistõttu püütakse kiiruga põgenike telke soojustada või otsida neile talveks hädapärane majutus kindlama katuse all. Seda on üsna raske teha, sest pagulasi arvatakse saartel ja Türgi piiri lähedal olevat vähemalt 60 000 ja kindlat eluaset ei ole suudetud leida enamikule neist. Kahe pagulase surmast külma käes teatati ka Bulgaariast. Iraagist tulnud inimesed leiti surnuna mägiselt alalt Türgi piiri lähedal metsast.

Venemaal tähistati õigeusu jõule külmas, mida ei ole selles riigis viimase 120 aasta jooksul tunda saadud. Kohaliku ilmateenistuse teatel oodatakse siiski algaval nädalal ilma mõningast soojenemist. Moskvas tõusis päeval temperatuur –27 kraadini ja mitusada inimest läksid ülijahedat ilma ja politsei hoiatusi trotsides juba varem välja kuulutatud jalgrattaparaadile.