Eesti uudised

Euroopa Komisjon: me ei saa otseselt kaasa aidata Eesti presidendi ametiraha tagasisaamisele Venemaalt (43)

Toimetas Piret Kütt, 8. jaanuar 2017 12:27
Tibor NavracsicsFoto: Reuters / Scanpix
Euroopa Komisjon tõdes, et ei saa otseselt kaasa aidata Eesti presidendi ametiraha tagasisaamisele Venemaalt. 

Euroopa Parlamendi liige Urmas Paet juhtis Euroopa Komisjonile saadetud arupärimises tähelepanu, et Venemaa hoiab siiani enda käes Eesti Vabariigi presidendi ametiraha, mis võeti Nõukogude vägede poolt kaasa 1941. aastal ning mida on alates aastast 1963 hoitud Moskva Relvapalati muuseumis. 

Samal teemal

"Venemaa ei ole vaatamata korduvatele Eesti soovidele ametiraha tagastanud," ütles Paet oma arupärimises. Samuti uuris ta, mida saab EL sellises olukorras omalt poolt teha, küsides, kas Euroopa Komisjon saab selle küsimuse tõstatada suhtlemisel Venemaa esindajatega.

Paeti arupärimisele vastas Euroopa Komisjoni liige Tibor Navracsics, kelle sõnul komisjon ei ole pädev ametiraha tagastamise küsimusse sekkuma. 

"Euroopa kultuuripärandi kaitse ja edendamise eest vastutavad esmajoones liikmesriigid ning ELi tegevus piirdub koostöö soodustamise ning liikmesriikide tegevuse toetamise ja täiendamisega," ütles ta. 

Navracsics selgitas, et kuigi on olemas ELi õigusaktid, mis käsitlevad kultuuriväärtusi, sh direktiiv 2014/60/EL liikmesriigi territooriumilt ebaseaduslikult väljaviidud kultuuriväärtuste tagastamise kohta, kohaldatakse seda ainult kultuuriväärtuste suhtes, mis on liikmesriigi territooriumilt ebaseaduslikult välja viidud pärast 1. jaanuari 1993. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee