Eesti uudised

BLOGI | Reformierakonna uueks esimeheks valiti Hanno Pevkur (128)

Toimetasid Kristin Aasma, Geidi Raud, 7. jaanuar 2017 20:04
Reformierakonna suurkogu Tallinnas Eesti Näituste Messikeskuses 7. jaanuaril 2017, mil valiti erakonnale uus esimees. Foto: Alar Truu
Laupäeval kogunes Eesti Näituste Messikeskuses Reformierakonna suurkogu, et valida parteile uus juht ja juhtkond. Erakonna uueks esimeheks valiti 1048 häälega Hanno Pevkur. Kristen Michali poolt hääletas 635 erakondlast.

Samuti valiti erakonnale 14-liikmeline juhatus: Siim Kallas (1074 häält), Kaja Kallas (1063); Jürgen Ligi (999), Urmas Paet (907), Maris Lauri (865), Arto Aas (767), Anne Sulling (728), Urve Tiidus (719), Aivar Sõerd (709), Ants Laaneots (699), Urmas Klaas (657), Andrei Korobeinik (649), Laine Randjärv (615), Kalle Palling (543).

Erakonna esimehe elektroonilisel hääletamisel osales 1311 liiget, esimehe sedeliga hääletamisel üldkogus osales 382 liiget. Kehtetuks loeti täna kaks sedelit.

Erakonna esimehe ja juhatuse volitused antakse kaheks aastaks.

Suurkogu tänane päevakord oli järgmine:

  • Erakonna esimehe Taavi Rõivase sõnavõtt
  • Erakonna esimehe kandidaatide tutvustamine
  • Erakonna juhatuse kandidaatide tutvustamine
  • Hääletamine, häälte lugemine
  • Erakonna esimehe valimiste hääletustulemuste väljakuulutamine ja kinnitamine
  • Erakonna juhatuse liikmete valimiste hääletustulemuste väljakuulutamine ja kinnitamine

Suurkogu lõppeb kella 20 paiku, pärast mida sõidutatakse erakondlased bussidega Swissoteli Reformierakonna uusaastapeole.

19:55
Maarit Stepanov

Michali olekust võib välja lugeda, et ta väga pettunud pole. Poliitik lubab hakata sihtima uusi kõrgusi. Nimelt tahab ta saada Tallinna linnapeaks.

19:54

UUS JA VANA: Rõivas andis Pevkurile ameti üle.

19:47

Hanno Pevkur loodab Reformierakonna juhtida läbi aegade parimate tulemusteni. Lisaks lubas ta läbi sõita terve Eesti, et arutada erakonna põhikirja muutmist ja uue programmi koostamist. Hanno Pevkur tänas oma kõnes ka abikaasa Helinit, kes küpsetas üldkogule kaasa võtmiseks suure hulga piparkooke. "Aitäh sulle, kallis!"

19:36
Geidi Raud

Erakonna juhatusse valiti: isa ja tütar: Siim Kallas, Kaja Kallas; Jürgen Ligi, Urmas Paet, Maris Lauri, Arto Aas, Anne Sulling, Urve Tiidus, Aivar Sõerd, Ants Laaneots, Urmas Klaas, Laine Randjärv, Kalle Palling, Andrei Korobeinik.

19:35
Geidi Raud

Reformierakonna esimeheks valiti 1048 häälega Hanno Pevkur. Kristen Michal sai 635 häält.

19:28
Geidi Raud

TULEMUSED ON TEADA! Häältelugemiskomisjoni nimel kõneleb Ivi Eenmaa. Esimehe elektroonilisel hääletamisel osales 1311 liiget, esimehe sedeliga hääletamisel üldkogus osales 382 liiget. Kehtetuks loeti täna kaks sedelit.

19:21
Maarit Stepanov

Nii kaua, kui suurkogul erakondlaste hääli kokku loeti, esines poliitikutele ansambel Gram of Fun. Ansambli liige Hedvig-Hanna Raud rääkis Õhtulehele, et neid telliti Reformierakonna suurkogule musitseerima üheks tunniks. "Jala pani natuke värisema küll, kui kuulsin, et saalis saab olema ligi 900 inimest. Siiski erilist hirmu see mõte, et esinema peab prominentide ees, ei tekitanud," ütles noor lauljatar.

Esitlemisele tulnud lood valisid nad välja ise ning seda tehes ei mõelnud bänd kordagi, et mõnda lugu pole ehk poliitikutele sobilik mängida. "Vaatasime lihtsalt, et kava oleks vaheldusrikas," ütles Hedvig-Hanna.

19:10
Geidi Raud

Suurkogu lõpp viibib: häälte menetlemiseks kulub veel 10 minutit. 

19:09

19:04
Maarit Stepanov

Urmas Paeti sõnul on nii Michal kui Pevkur pikaaegsed Reformierakonna liikmed, kes on erakonna juhtimisega võrdselt hästi kursis. "Nad mõlemad suudavad taastada erakonna kokkuhoidvuse," hindas ta. Paet ei avalikustanud aga, kumma poolt ta hääletas, põhjendades, et tegemist on salajase hääletamisega. 

18:52
Maarit Stepanov

Saalis on üsna tuim õhkkond, mingit närveerimist pole. Üldine seisukoht tundub olevat: "Tuleb, mis tuleb...".

18:41
Maarit Stepanov

Õhtuleht uuris Pevkurilt, kelle poolt hääletas tema: "Mina? Ikka enda poolt," ütles poliitik rahulolevalt. 

18:40

Hääli loetakse ja bänd ikka lõõritab: "Keerlevaid, langevaid helbeid on täis kõik laotus ja uinuvad puud..."

18:38
Maarit Stepanov

Kuigi häälte ülelugemine veel kestab, siis juba on märgata, et nii mõnigi sätib end suurkogult lahkuma. Neid inimesi on päris palju. 

18:31
Maarit Stepanov

"Tuleb, mis tuleb. Ootame tulemused ära," jäi Reformierakonna juhiks kandideeriv poliitik Õhtulehega rääkides kidakeelseks. Seda, kelle poolt Michal ise hääletas, ta ei avaldanud. 

18:25

Twitteris läks seisuks:

Rõivas leidis suurkogul aega, et nutitelefoni ekraanil näppudel käia lasta ja Mihklesoni kriitikale vastata: "Küsi igaks juhuks Yanalt üle, ta ei pruugi nõustuda ;)".

18:18
Maarit Stepanov

Ja veel söögist: klaasides serveeritakse suitsukanasalatit koos röstitud kartulite ja soolaseentega.

18:16
Maarit Stepanov

Kontserdile erilist tähelepanu ei pöörata. Pigem räägitakse omavahel juttu ja süüakse. Pidulauale on ilmunud ka uued maiustused: pähklibesee küpsis ja mini kaeraküpsis valge šokolaadi glasuuriga.

18:13

Seni, kuni hääli kokku loetakse, esineb Reformierakonna üldkogule ansambel. Praegu on esitlusel maailmakuulus lugu "Hallelujah".

 (Alar Truu)
18:10

Vastuseks Michali argumendile: "Täna on Oskar Lutsu 130. sünniaastapäev. Täna on teil võimalik valida Tootsi ja Kiire vahel."

17:57
Maarit Stepanov

Koridoris jalutav Rõivas ütles Õhtulehele, et tema andis juba oma hääle ära elektroonilistel valimistel. Rõivas soovib Reformierakonna eesotsas näha kandidaati, "kes näeks laiemat pilti". 

17:54

Hääletamine on täies hoos:

(Alar Truu)
(Alar Truu)
17:50
Geidi Raud

Valimiskastid toodi välja ja uue juhatuse valimine sai alguse. Aega on hääletamiseks 15 minutit. 

17:45
Maarit Stepanov

Saalis istudes jäi mulje, et Pevkuri kõnele järgnenud aplaus kestis kauem kui Michaeli oma. 

17:43

Pevkur kõne lõpetuseks: "Tugevaid hambaid, tublid oravad!"

17:43
Geidi Raud

Väikese riigina pole Eestil Pevkuri sõnul luksust hoida töös kohmakaid lahendusi. "Peame olema paindlikud ja lähtuma tõhususest. Eesti saab olla majakaks, et väike riik on efektiivne."

17:34

FOTOVÕRDLUS: Michal heitis laval kõneledes pintsaku seljast, Pevkur jättis selle rangelt selga.

Moeeksperdid ja kriitikud: mida see mehe kohta ütleb?

 (Alar Truu)
 (Alar Truu)
17:32
Geidi Raud

Pevkuri sõnum: "Kui kõik ümber muutub, peab ka erakond muutuma. Nii sisult kui stiililt." 

(Alar Truu)

17:31

Pevkur soovis oma kõnes Taavi Rõivasele õnne pispoja Hermani sünni puhul. 

17:30
Maarit Stepanov

Kõnepuldis on Hanno Pevkur. Kui Michal oli kõnet pidades lõbus, aktiivne ja heitis naljagi, siis Pevkuri kõne tonaalsus on tõsine. Erinevalt konkurendist jättis tema esinedes ka pintsaku selga. 

17:26
Geidi Raud

"Täna on Oskar Lutsu 130. sünniaastapäev. Täna on teil võimalik valida Tootsi ja Kiire vahel," lõpetas Kristen Michal oma kõne. 

17:11
Geidi Raud

Michal tutvustab end kahe lapsa isana, kelle parem prilliklaas on tugevam kui vasak. "Tere, Olen Kristen Michal. 41 aastane, 2 lapse isa. Hariduselt jurist. Vabal ajal käin kalal. Olen Kaitseväe reservohvitser. Parem prillikaas on tugevam kui vasak. Ja vahel magan hommikuti kauem kui tegelikult tark oleks, ja siis jooksen kiirustades tööle."

17:10
Geidi Raud

Nüüd saavad sõna erakonna esimehe kandidaadid Kristen Michal ja Hanno Pevkur. Esinemise järjekord selgitati välja mündiviskamisega. Saatus soosis Michalit: tema peab kõne esimesena. 

17:05
Geidi Raud

Ka juhatuse kandidaat Valdo Randpere ei osale tänasel suurkogul. 

17:02
Maarit Stepanov

Algas erakonna juhatuse kandidaatide tutvustamine. Välja hõigati ka Siim Kallase nimi, mispeale hakkasid saalisviibijad teda rahva seast pikudega otsima. Tulutult. Meest ennast suurkogul kohal pole.

16:58
Geidi Raud

"Mul on olnud au juhtida Reformierakonda 1008 päeva," sõnas Rõivas. Ta tänas oma kõnes kolleege, valijaid ja oma lähedasi "Aktiivne tööperiood tuleb alati pere arvelt," nentis ta. 

16:54

Rõivasel on suuresti südamel Eesti tugev ja eeskuju näitav infotehnoloogiline areng. "Ma ei näe praeguste ministrite silmis sära Eestit e-riigina edasi vedada," nentis ta. Seetõttu peab Reformierakond Rõivase hinnangul seda valdkonda kõrgel hoidma.

16:51

Ajad on muutunud... :)

16:47
Geidi Raud

Taavi Rõivase hinnangul ei ole Keskerakond sisuliselt muutunud. "Iga kord, kui loen välisajakirjandusest pealkirjasid kremlimeelsest valitsusest, on see nagu torge südamesse."

16:43
Geidi Raud

Esimesena kõnepulti astunud Taavi Rõivas märkis, et Reformierakonna juhi kohast loobumine on isiklik valik. 29. detsembril pisipoja isaks saanud Rõivas rõhutas, et tahab rohkem aega oma perele pühendada. "See on valik laadida akusid, pühenduda oma perele, aga ka valik olla erakonnale, täna valitavale esimehele ja juhatusele igakülgselt toeks."

(Alar Truu)

16:27
Geidi Raud

Üldkogu algas Eesti hümni laulmisega.

 (Alar Truu)
(Alar Truu)
16:15
Geidi Raud

Suurkogule saabus ka Taavi Rõivas, kes täna valitsuskepist lahti laskma peab.

16:15
Geidi Raud

"Kohapeal räägitakse, et mõlemad kandidaadid on võrdsed, kuid nende väljendusviisid on erinevad," ütles Näituste Messikeskuses viibiv Õhtulehe reporter. 

16:14
Geidi Raud

Saabujatel on võimalus kõigepealt keha kinnitada - selleks on seatud püstijalabaar. Süüa pakutakse näiteks juustu-brokkoli quiche'd, mille puhul on tegemist klassikalise prantsuse pirukaga.

. (Alar Truu)

16:12

Inimesi on juba palju, saalis veel ei istuta, rääkis Õhtulehe reporter Maarit Stepanov kella poole nelja ajal sündmuskohalt. Fuajees jagavad esimehe kandidaadid Pevkur ja Michal ning teised reformierakondlased flaiereid, Michal pakub lisaks ka õuna. 

15:30
Kristin Aasma

Kui Pevkur suurkogule saabus, jagas Michal reforminaistega juba tulijatele õunu. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee