Maailm

Saksa politsei vahistas Berliini rünnaku võimaliku kaasosalise (3)

Toimetas Piret Pappel, 5. jaanuar 2017 09:18
Anis AmriFoto: HO
Saksa politsei vahistas Berliini terrorirünnaku eelsel päeval kahtlusaluse Anis Amriga kohtunud mehe, vahendas Deutsche Welle.

Prokuröri pressiesindaja Frauke Köhleri kinnitusel tutvus kahtlusalune Amriga 2015. aastal. 26-aastane Bilal einestas Amriga 18. detsembril ehk päev enne seda, kui viimane Breitscheidplatzil inimeste sekka sõitis. Politsei arvates võis Bilal olla Amri kaasosaline ja aidata rünnakut korraldada või vähemalt teadis Amri plaanidest.

Mees võeti kinni süüdistatuna abirahadega seotud pettuse pärast, kuna muid asitõendeid on esialgu liiga vähe. Köhleri sõnul otsis politsei läbi tema elukoha ja uurib praegu talle kuuluvat telefoni. Mees on Saksamaal elanud vähemalt kahe valenime all.

Berliini prokuröri esindaja Martin Steltneri sõnul on Bilal olnud korra politseiuurimise all. Teda kahtlustati Düsseldorfis plaanitud terrorirünnaku tarbeks lõhkeaine hankimises. Telejaamade WDR ja NDR väitel on vahistatu seotud islamiäärmuslike salafistide ringkondadega.

Politsei uurib jätkuvalt ka Amri endist korterikaaslast, kellega Amri 19. detsembril üritas ühendust võtta. Pole teada, kas nad rääkisid või mitte.

Amri viimane teekond

Vahepeal on selgemaks saanud ka Amri liikumised pärast jõuluturu ründamist. Ta jäi 19. detsembri õhtul rünnakukoha läheduses turvakaamera ette. Amri oli ilmselt teadlik, et teda filmitakse ja ta tegi Islamiriigi liikmetele iseloomuliku käeliigutuse. Seejärel põgenes ta ilmselt Nordrhein-Westfaleni liidumaale.

21. detsembri lõuna ajal nähti Amrid Ida-Hollandis Nijmegeni raudteejaamas. Kaks tundi hiljem oli ta Amsterdamis. Sealt läks ta Brüsseli rongile.

Amri viibis 21. detsembril Brüsseli põhjavaksalis, kinnitab Belgia politsei turvakaamera pilt Foto: STRINGER

Brüsselisse jõudis Amri umbes kell 19 õhtul ja lahkus põhjavaksalist umbes kaks tundi hiljem.

Seejärel sõitis ta Prantsusmaale Lyoni, sealt Chambery kaudu Torinosse ning seejärel Milanosse. 23. detsembri varahommikul tulistasid Itaalia politseinikud ta Sesto San Giovanni eeslinnas surnuks.

Samal teemal

14.01.2017
Berliini terrorirünnakus hukkunute lähedased nõuavad riigilt valuraha
11.01.2017
Saksamaa tahab äärmuslastele paigaldada jalavõrud
09.01.2017
Saksamaa hoiatas riike, kes keelduvad väljarännanud inimesi tagasi võtmast
06.01.2017
Saksa politsei: Berliini ründaja kasutas 14 varjunime

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee