Eesti uudised

Lisatud vaimulik Peeter Kalduri kommentaar!

Vaimulik: Kas homode, pagulaste ja Brüsseli seaduste pärast võitlesid eestlased Vabadussõjas? (390)

Gerly Mägi, Andra Nõlvak, 4. jaanuar 2017 16:36
Foto: Kuvatõmmis
Teisipäeval mälestati Jõhvis Vabadussõjas langenuid traditsiooniliselt sõnavõttude ja pärgade asetamisega ausambale. Sündmuse muutis eriliseks aga vaimulik Peeter Kalduri sõnavõtt, millest sotsiaalmeediasse postitatud video on tekitanud pahameeletormi.

Väljavõte Peeter Kalduri kõnest Vabadussõja relvarahu aastapäeval:

"Kui ma mõtlen neid poliitilisi otsuseid, mida on rohkemal või vähemal määral vastu võetud viimasel ajal. Mõtleme kas või selle peale: homoseksuaalsust aktsepteeritakse! Kas Eesti mehed ja naised langesid pea 100 aastat tagasi sellepärast või? Brüssel võtab vastu otsuseid, mis on sageli äärmiselt küsitavad. Kas sellepärast võitlesid Eesti mehed ja naised ligi 100 aastat tagasi? Neid näiteid võib loomulikult üpris palju tuua. Pagulased, enamik, kes on majanduspagulased, kes on põgenenud paremat elu saama... Kas sellepärast, et me pakuksime paremat elu neile, kes ei suuda oma riikides korda majja luua, kas sellepärast surid Eesti pojad ja tütred ligi 100 aastat tagasi?"

Kohmetud kõrvalseisjad

"Meil oli kolm esindajat – maavalitsuse esindaja, mina ja Peeter Kaldur," räägib Jõhvi vallavanem Eduard East, kes Kalduri kõne ajal koos teiste sõnavõtjatega vaimuliku selja taga seisis.

"Loomulikult ei olnud me omavahel kooskõlastanud, kes millest räägib. Ega meil ei ole mingit tsensuuri... pole kunagi kombeks olnudki," ütleb East, kes samas vaimuliku kõne ajal veidi kohmetu näis.

"Tema vaimulikuna osaleb loomulikult nendel üritustel palvesõnaga ja mainib oma sõnavõtus neid aspekte, mida tema peab vajalikuks, aga mingil juhul ei olnud meiega koostööd," tunnistab East, et Kalduri teemavalik tuli talle üllatusena. "Ma ei leia, et minu ülesanne oleks kritiseerida kirikuõpetajat. Eks tema pidas seda oluliseks ja rääkis sellest."

East ise Kalduri kõnele kaasa kiitma ei kipu. "Mina olen väga tolerantse suhtumisega."

Easti sõnul ei tulnud neil kõnedest juttu ka pärast üritust, sest üsna ruttu mindi laiali. "Ilmastikuolud ei võimaldanud ka pikemat koosviibimist või asjade arutlemist."

Kalduri enda sõnul ei olnud tema sõnuvõtus midagi sobimatut. "Ma ei mõista, milline peaks olema väljend "homoseksuaalne" asemel. See on viisakas ja poliitiliselt korrektne. Kõik muud väljendid kannavad endas emotsionaalset sõnumit ja neist mõnede kohta võib tõepoolest tekkida küsimusi. Peale selle on aeg, et mõnda asja otse, ilma keerutamata välja öeldakse," selgitab Kaldur Õhtulehele oma seisukohta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee