Maailm

Rahvahulk tahtis seksuaalmõrvari lintšida (14)

Aadu Hiietamm, 4. jaanuar 2017 04:00
LEINAJAD: Mälestusteenistusel käinud leinajad näitavad seksuaalmõrvari ohvriks langenud seitsmeaastase Yuliana Samboni pilti.Foto: AFP / Scanpix
Prokuratuur nõuab väikese Yuliana mõrvarile 60 aastat vanglakaristust

Lõuna-Ameerikas Colombias vägistas ja seejärel tappis rikas arhitekt vaesest perekonnast pärit seitsmeaastase tüdruku. 11. jaanuaril astub süüdlane kohtu ette. Prokuratuur nõuab lapsetapjale 60 aastat vanglakaristust. 

Väikese Yuliana Samboni seksuaalmõrv vapustas kogu Colombiat. Selles kohutavas loos põrkusid ühiskonna kaks poolt – riigi ülemkihti kuuluv arhitekt tappis vaesest perekonnast pärit tüdruku, kirjutab ajaleht El Tiempo.

Rikas ja edukas 38aastane arhitekt Rafael Uribe Noguera roolis 4. detsembril oma halli Nissan X-Traili Colombia pealinnas Bogotas Bosque Calderóni vaesteagulisse. Seal märkas ta maja ees mängivat seitsmeaastast Yuliana Sambonit. Tüdruk pärines vaesest talupojaperekonnast, mis oli tulnud neli aastat tagasi kodukülast pealinna paremat ja turvalisemat elu otsima.

KARISTUSE OOTEL: Nädala pärast astub Bogotas kohtu ette 38aastane arhitekt Rafael Uribe Noguera, keda süüdistatakse seitsmeaastase Yuliana Samboni röövimises, vägistamises ja tapmises. Foto: AFP / Scanpix

Arhitekt peatas auto ja rebis tüdruku autosse. Üks vapper naabripoiss üritas teda takistada, kuid täismehe jõud käis poisist üle. Rafael Uribe Noguera viis röövitud tüdruku oma korterisse eksklusiivses Chapinero kvartalis. Mitme turvakaamera salvestised näitavad, et tüdruk püüdis end kogu hingest kaitsta, kuid tulutult.

Järgneva paari tunni jooksul toimusid arhitekti kuuenda korruse luksuskorteris kohutavad asjad. Rafael Uribe Noguera vägistas seitsmeaastase ohvri ja piinas teda, kuni tüdruk suri. Hilisemal lahkamisel selgus, et surma põhjus oli lämbumine.

Yuliana vanemad reageerisid tütre röövimisele kohe ja informeerisid politseid. Tänu valvekaameratele õnnestus autonumber ja selle järgi ka autoomanik kiiresti välja selgitada. Francisco Uribe Noguera ütles, et selle Nissan X-Trailiga sõidab praegu tema väike vend. Francisco andis politseile venna telefoninumbri ja aadressi, kuid jättis ütlemata, et vennal on veel teinegi korter. 

Mõrvar laskis end kliinikusse viia

Alles kell kaheksa õhtul sai politsei telefonikõne erakliinikust, kuhu oli toodud alkoholi ja narkootikumide üledoosiga tagaotsitav. Politseinike haiglasse jõudes tuli neile vastu Francisco Uribe Noguera ja teatas, et tema vend tappis Yuliana. Hiljem selgus, et pärast mõrva oli Rafael Uribe Noguera veetnud mitu tundi vend Francisco ja õde Catalina seltsis. Politseinikud suundusid juhatatud aadressile ja leidsid tüdruku laiba terrassilt pesumasinast. Tüdruku riided olid laiali korteris ning üks king hallis Nissanis.

Kõik nähtu viitas, et tüdruku surm on tõepoolest arhitekti hingel. Sellele vaatamata toimetati süüalune haiglast vanglasse alles kaks päeva hiljem. Selleks ajaks oli mõrvalugu saanud avalikuks ja Rafael Uribe Noguera vajas teel haiglast vanglasse kaitset, sest vihane rahvahulk soovis lapsetapjat kohapeal lintšida.

Möödus veel paar päeva ja 9. detsembril võttis endalt elu 57aastane Fernando Merchan, kes töötas portjeena majas, kus Yuliana tapeti. Ta jättis maha sõnumi: "Ma olen süütu. Ma ei taha minna vanglasse tagasi." Algselt kahtlustasid uurijad, et tegemist oli lavastatud enesetapuga ja tegelikult 57aastane Fernando Merchan mõrvati. Hiljem jõuti siiski järeldusele, et mees võttis ikkagi ise endalt elu, sest oli väikese Yuliana tapmist varjanud.

Prokuratuur on kogunud Rafael Uribe Noguera vastu 80 asitõendit. Muu hulgas on selgunud, et ta oli käinud enne Yuliana röövimist mitmel päeval selles kvartalis autoga sõitmas. Sellest saab järeldada, et arhitekt otsis teadlikult ohvrit.

Prokuratuur on ka veendunud, et mõrvar võttis alles pärast Yuliana tapmist narkootikume ja alkohoolseid jooke ning seda eesmärgiga vältida kriminaalvastutusele võtmist. Tõenäoliselt pruukis Rafael Uribe Noguera meelemürke venna ja õe soovitusel.

Lapsemõrvar astub Bogotas kohtu ette 11. jaanuaril. Prokuratuur süüdistab teda inimröövis, vägistamises ja mõrvas ning nõuab karistuseks 60 aastat vanglat.

Mõrvatud tüdruku sugulased kardavad, et kohus üritab süüd väiksemaks teha. "Tegemist on ikkagi persooniga, kel on palju raha ning seetõttu ei ole välistatud, et kurjategija pääseb kergelt," ütles Yuliana onu Oscar Samboni ajalehele El Pais. "Nagu oleks meie elu vähem väärt," lisas onu retooriliselt.