Eesti uudised

VANALINNA KORTERIST VÄLJA VISATUD NEEME LALL: "Minu eesmärk on Tallinnast lahkuda, sest mu kodulinn ei kanna mind enam." (116)

Geidi Raud, 3. jaanuar 2017 13:55
Foto: Neeme Lall
Hipikunstnik Neeme Lall elab viimaseid päevi oma Tallinna vanalinna korteris, mille eest ta pole juba aastaid linnale üüri maksnud. Neljapäeva hommikuks peavad nii tema kui ta kunst sealt kadunud olema, või ootab teda ees sunniviisiline väljatõstmine. Stressis kunstnik peab parimaks lahenduseks pealinnast lahkumist. 

Kui ma avaldasin teisipäeva hommikul soovi Lalliga korterisaagast vestelda, oli ta silmnähtavalt endast väljas ja palus aega, et end koguda. "Päeva algus on alati kõige raskem. Hirm ja õudus on vaja esteks maha mediteerida ja alles siis hakkab terve mõistus tööle," sõnas kunstnik esimese hooga.

Samal teemal

Neeme Lall on eluruumi ebaseadusliku kasutamise eest Tallinna linnale võlgu 5412 eurot ja 16 senti. 30. detsembril teatas kunstnik YouTube'is avaldatud videopöördumises, et linn esitas talle lõpliku nõudmise 5. jaanuariks aadressilt Lai 11 välja kolida. Aga kuidas asi üldse selleni jõudis?

Olles end kokku võtnud, läkitas kunstnik Õhtulehele video, kus räägib: "Üks masendavamaid ja traagilisi olukordi vabakunstniku elus on see, et sinu sissetulekud on ääretult ebaühtlased, aga kohustused on nagu Exceli tabel –  seal ei saa olla mingeid katkestusi."

Kunstnik kiidab neid saatusekaaslasi, kes loometöö kõrvalt päevatööd jätnud pole, kuid tõdeb, et tema lihtsalt ei suudaks ühe voolikuga kahte autot tankida.

"Tublid on need, kes jõuavad oma elulise missiooni kõrval teenida ka teist jumalat ehk et nad suudavad loomingust eraldi teenida ka mingisuguse tegevuse tulemina raha. Need on väga õnnistatud inimesed. Aga mina ei ole  võimeline kahte jumalat teenima," avab kunstnik oma majanduslikult kehva olukorra tagamaid.

Nii juhtuski, et kui 2008. aastal tema 126ruutmeetrise vanalinna üürikorteri leping lõppes, elas Lall seal maksmata edasi. Põhjus lihtne – taskud olid tühjad, kuid elukohta ja kõrvalruumides asuvat ateljeed tahtis ta alles hoida. "52-aastaselt olen ma paljas nagu püksinöps. Mul on vaid mu looming. Ma usun, et ka sellele ajaks mingi kohtutäitur hea meelega küüned taha, paisates selle oksjonile, et ma oleks ikka täiesti paljas."

Lall märgib, et Tallinna linnale võlgu olemine on kahtlemata ebamugav tunne. "Võlatunne on teadupärast pärssiv ja inimvaimu nõrgendav. Ma proovin siiski oma hingemaastikku hoida nii puhtana, kui saan."

Edgarilt abi paluma ei kipu

Pole saladus, et kunstnik Neeme Lall on korruptsioonikahtluse tõttu Tallinna linnapea ametist tagandatud Edgar Savisaare semu. Lall kiidab oma head sõpra veel tänagi, nimetades teda nii maestroks, kapteniks kui ka kuningaks.

Savisaar teda aga enam aidata ei saa, sest Keskerakonnas puhuvad uued tuuled. Lall nendib, et ega ta ka Savisaare poole ei pöördukski. "Oleks täiesti ebaeetiline mingisuguse personaalse probleemiga selle mehe palge ette ilmuda. Esiteks arvesse võttes tema tervislikku olukorda. Ja paraku pole tal täna ka enam neid tööriistu ja instrumente ning mentaalset mõju. See on temalt röövitud. Kuningas on täiesti paljaks kistud," leiab Lall.

Siiski lubab kunstnik, et kui kogu korterisaaga läbi saab, käib ta siiski Edgaril Hundisilmal külas. "Ma ei vaheta pooli, see ei ole mulle omane. Ma liigun üheotsapiletiga," ütleb Lall.

Ometi läkitas ta videopöördumise ka Keskerakonna uuele juhtkonnale, eesotsas peaminister Jüri Ratasega. "Ma olen palunud võimalust siit korterist väärikalt lahkuda, kuid keegi ei leia endast niigi palju riigimehelikkust, et anda mulle tagasisidet. Absoluutne vaikus. See on kahtlemata valus."

Lalli hinnangul peaks Tallinna vanalinn olema kunstnike, meistrite ja muusikute linnaosa. "Kuid mis ta tegelikult on, seda võib igaüks kohalikest aru saada –investeerimisprojekt."

Kunstnik lubab, et räägib enda ja Tallinna võimu suhetest pikemalt, kui kogu saaga on lõppenud. "Siis, kui on saanud selgeks, kus saab olema mu voodi ja kogu mu ateljee koos sisustusega. Selle kolimine on kaelamurdev trikk. Mida võtta, mida jätta – ma ei tea."

Jätab Tallinnaga jumalaga

Neeme Lallil on plaanis pealinna tolm jalgadelt pühkida. "Mu eesmärk on Tallinnast lahkuda, sest mu kodulinn enam ei kanna mind. Ma tahan lahkuda siit kuskile sinna territooriumile, kust on inimesed lahkumas," ütleb ta, kuid jätab täpsustamata, kuhu täpsemalt ta oma jope varna riputada plaanib. 

Kuna hipikunstnik on kurb ja löödud, et peab lahkuma ruumidest, mis olid talle koduks ja töökohaks 14 pikka aastat – mis siis, et kukrut ta nende eest üleliia ei kergitanud – siis kainelt mõelda ja adekvaatselt käituda on tal praegu enda sõnutsi raske. Seetõttu aitab tal elus uut lehekülge keerata tema õde.

"Ta on mu parim sõber. Ta on naine, kes on praegu võimeline seda hullu olukorda kainelt jälgima. Kahtlemata olen ma ise stressist piisavalt ära puretud, ja ratsionaalne mõtlemine ei ole praegu minu tugevaim külg."

Samal teemal

12.10.2017
ÕL VIDEO JA FOTOD | Hüvasti, Eesti! Elu keerdkäike trotsiv kunstnik Neeme Lall plaanib kodumaalt lahkuda
28.05.2017
VAATA, KES ON TAGASI! Staarkodutu Neeme Lall ilmus välja
03.00.2017
TV3 VIDEO | Kunstnik Neeme Lall suurest üürivõlast: ma olen väga askeetlikult elanud
03.00.2017
Linn tõstab kunstnik Neeme Lalli lõplikult vanalinna korterist välja