Krimi

Uusaasta rüüsteretk Rocca al Mare keskuses: vargad said kulla asemel saagiks käekelli (13)

Marvel Riik, 2. jaanuar 2017 19:25
PARANDUSTÖÖD: Vargad püüdsid sisse murda Rocca al Mare kaubanduskeskuse juveeliärisse K.U.L.D., kuid see õnnestus pooleldi. Katki löödud klaasvitriinist varastasid nad käekelli, mida eile koos turvakardinaga musta riide taga parandati.         Foto: Lugejafoto
Loetud tunnid pärast uusaastat, mil Eesti linnad lennutasid taevasse rekordilise summa eest ilutulestikku, prooviti sisse murda Tallinna Rocca al Mare juveeliärisse K.U.L.D. Ebaõnnestunud kullavarguse asemel jäi varaste saagiks vaid käekellad.

Sündmused 1. jaanuari öösel algasid nagu Hollywoodi filmis. Enamik uusaastapeolisi olid pidutsemisega juba ühele poole saanud, kui Rocca al Mare kaubanduskeskuses hakkas tööle turvahäire. Keskusesse olid pääsenud vargad, kes proovisid sisse murda juveeliärisse K.U.L.D., mida nad siiski kokkuvõttes ei suutnud teha. Poe ukseava ees olev turvakardin kujunes neile liiga kõvaks pähkliks, mistõttu hakati lõhkuma kardina kõrval olevat klaasvitriini. Klaas katki löödud, haarasid vargad pihku kvaliteetsed käekellad ja tegid kiirelt sääred, sest politsei, kes sai väljakutse kell 2.30, oli juba teel. Kõik toimus vaid loetud minutitega, kuid politseil ei õnnestunud sissemurdjaid tabada.

Vargus keset uusaastaööd ja veel Rocca al Mare keskuses tuli Toomile parajaks üllatuseks. „Ajastus oli üsna filmilik. Natuke üllatab ka nende edu, et nad niikaugele üldse jõudsid,“ nendib ta.

Kogu vahejuhtumi valguses võib materiaalse kahju kõrval näha aga ka komplimenti K.U.L.D. suunal – kaubanduskeskuses on rohkem kui paar ehtepoodi, aga vargad otsustasid just nende juveeliäri kasuks. „Me oleme silmapaistva kaubavalikuga,“ ei ole Toom kiitlemisega kitsi. Samas paneb teda imestama varaste saak. Arvestades materjali ning järel- ja musti turge, oleks tulnud väljas olla kulla eest, millel on suurem väärtus. „Käekellade käest kätte müümisel ei küündi nende hind kolmandikuni kui nende n-ö kauplusehind,“ lisab Toom. Seda seetõttu, et puuduvad dokumendid, mis tõendaks kauba ehtsust. Toom loodab, et poe saab juba homme uuesti avada. 

Täna võis poe ees näha musta kardinat, mille taga askeldati turvakardina ja klaasvitriini parandamisega. Kriminalistid on sündmuskohalt kogunud tõendeid kuriteo kohta ning hetkel on käimas menetlus selleks, et teo toimepanija või toimepanijad selgeks teha. Põhja ringkonnaprokuratuuri teatel kellelegi kahtlust esitatud ei ole.

Ekspolitseiniku Aivar Toompere sõnul pole kurjategijatel enam lihtne politseid üllatada. Näiteks 2000ndatel üllatasid vargad politseid sellega, kui tõmbasid luksusautosid nahaalselt treilerite peale. „Kui pangaautomaadid tulid, oli üllatuseks see, et sellele seoti tross ümber ja tõmmati seinast välja, pandi auto peale, viidi minema ja lõhuti hiljem lahti.“ Kokkuvõttes suudavad vaid nutikad kurjategijad veel üllatusi pakkuda. „Tänapäeval peab väga palju eeltööd tegema ja planeerima, nagu filmides, kui tahetakse midagi kallist varastada,“ selgitab Toompere, kellel on politseistaaži üle 30 aasta. Reeglina on neil sellistel puhkudel olnud ligipääs ka siseinfole.

Samal teemal

12.01.2017
Kaamerad linnaruumis – kas ja kui tihti on neist politseile abi?