Foto: AFP / Scanpix
Aadu Hiietamm 3. jaanuar 2017 04:00
Euroopa Liidus võttis 1. jaanuarist eesistujana kuueks kuuks juhtohjad enda kätte ühenduse väikseim riik Malta (pindala 316 ruutkilomeetrit, rahvaarv 433 000).

Maltast sai Euroopa Liidu liikmesriik 2004. aastal. Samal aastal liitusid Euroopa Liiduga ka Eesti, Läti, Leedu, Poola, Slovakkia, Tšehhi, Sloveenia, Ungari ja Küpros. Euro võttis Malta käibele 2008. aastal ehk kolm aastat enne Eestit.

Malta asub Vahemeres Liibüa ja Itaalia vahel ning on seetõttu ka paremini kursis Lõuna-Euroopa riikidesse saabuva põgenikevoolu tekitatud probleemidega.

Koos Itaalia, Kreeka ja Hispaaniaga tunnetab Malta, et neid on põgenikekriisis suhteliselt üksi jäetud. Seetõttu soovibki Malta kuus kuud kestva eesistumise ajal keskenduda põgenikekriisile. "Me vajame ühist plaani, mis võimaldaks meie kodanikele ja kogu Euroopale paremat elu," vahendab Deutschlandfunk Malta siseministri Carmelo Abela sõnu.

Malta eesistumise ajal esitab Suurbritannia tõenäoliselt ametliku lahkumisavalduse Euroopa Liidust. Suurbritannia peaminister Theresa May lubas eelmise aasta lõpul, et avaldus esitatakse enne märtsi lõppu. See tähendab, et Maltal tuleb olla lahkumiskõneluste käivitamise juures. Tõsi, nende pearaskus langeb Euroopa Komisjonile.

Malta võttis eesistumise üle Slovakkialt. Seejärel saab 1. juulil pooleks aastaks eesistujaks Eesti.

Samal teemal

Kommentaarid  (14)

Radist 4. jaanuar 2017 01:31
või Malta on Liibüa ja Itaalia vahel? See on tõepoolest tõsi.
Aastal 2011 käisin seal Katrin Lustiga ja pean ütlema, et hotellindus oli täitsa tasemel. Nii valgeid voodilinu mujal maailmas naljalt ei näe. Vähemalt Indiaga võrreldes. Mis aga silma torkas, oli hinnatase. Kas üks taldrikutäis suppi pidi tõesti maksma 100 € kolme peale (meil oli ema ka kaasas)?
küsimus 3. jaanuar 2017 21:32
Palju Iisrael neid vaeseid põgenikke vastu on võtnud? Iisrael ju sealsamas ja pole tarvis paatigi.
must 4. jaanuar 2017 01:51
Miks peaks Iisrael kogu maailmama araablasi enda kaela kutsuma, kui seda teevad tema eest nutunaised Merkel ja Kaljulaid. Tõmba uttu, küsimus!
4. jaanuar 2017 01:52
Ära sa märgi, kus Õhtulehe tsensor läls püstijalgele!
Radist 4. jaanuar 2017 02:03
Julgesin piiksatada (01:34), et Iisrael on enda eest seisnud kindlamalt kui Eesti - kohe läks Õhtulehes lahti kiunumine "teie kommentaar ei vasta meie maitsele, suuname modereerimisele, kanname ette ülemusele, Kapole, ÜRO-le, marslastele"
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS