Maailm

Väike Malta juhib Euroopa Liitu (14)

Aadu Hiietamm, 3. jaanuar 2017 04:00
Foto: AFP / Scanpix
Euroopa Liidus võttis 1. jaanuarist eesistujana kuueks kuuks juhtohjad enda kätte ühenduse väikseim riik Malta (pindala 316 ruutkilomeetrit, rahvaarv 433 000).

Maltast sai Euroopa Liidu liikmesriik 2004. aastal. Samal aastal liitusid Euroopa Liiduga ka Eesti, Läti, Leedu, Poola, Slovakkia, Tšehhi, Sloveenia, Ungari ja Küpros. Euro võttis Malta käibele 2008. aastal ehk kolm aastat enne Eestit.

Samal teemal

Malta asub Vahemeres Liibüa ja Itaalia vahel ning on seetõttu ka paremini kursis Lõuna-Euroopa riikidesse saabuva põgenikevoolu tekitatud probleemidega.

Koos Itaalia, Kreeka ja Hispaaniaga tunnetab Malta, et neid on põgenikekriisis suhteliselt üksi jäetud. Seetõttu soovibki Malta kuus kuud kestva eesistumise ajal keskenduda põgenikekriisile. "Me vajame ühist plaani, mis võimaldaks meie kodanikele ja kogu Euroopale paremat elu," vahendab Deutschlandfunk Malta siseministri Carmelo Abela sõnu.

Malta eesistumise ajal esitab Suurbritannia tõenäoliselt ametliku lahkumisavalduse Euroopa Liidust. Suurbritannia peaminister Theresa May lubas eelmise aasta lõpul, et avaldus esitatakse enne märtsi lõppu. See tähendab, et Maltal tuleb olla lahkumiskõneluste käivitamise juures. Tõsi, nende pearaskus langeb Euroopa Komisjonile.

Malta võttis eesistumise üle Slovakkialt. Seejärel saab 1. juulil pooleks aastaks eesistujaks Eesti.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee