Krimi

ÕHTULEHE GALERII | Aastavahetuse järel kainestusmajas: ropp sõim, endal püksidki alla kukkumas…  (12)

Karoliina Vasli, 2. jaanuar 2017 13:21
Foto: Alar Truu
Ärkad pisikeses kambris, külje all napp matt ja pisikesest trellitud aknast paistmas üksikud päikesekiired. Ei kõla just ideaalselt? Kel pidu täiesti käest ära läheb, võib end just kaineris sellises olukorras leida. Kui aga side reaalsusega vähegi olemas, aitab politsei pigem koju jõuda.

1. jaanuari pärastlõuna. Ilmselt osa pidulisi võtab kodus peaparandust või alles avab silmi, et minna kööki kohvi tegema. Samal ajal astub Tallinnas Paldiski maanteel asuvast kainestusmajas välja keskealine mees. Viisakas mantel seljas, jalas korralikud mustad saapad. Ent näost paistab räsitud. Päikesevalgus on ere ja ta kissitab silmi. Peos on tal paberid omapärase ööbimiskoha külaskäigu kohta. Vähemasti saab koju ehk tema pidu on läbi. Näiteks toob patrull peagi kohale ühe purjus vene mehe, kes lakkamatult sõimab ja ropendab. Ta on nii purjus, et mundrimehed peavad kinni hoidma, et ta pikali ei prantsataks. Mees tõmbab särgi seljast, seljal on näha punased kriimud. Kui teda tervisekontrolli viiakse, kipuvad tema   teksased alla vajuma, paljastades mustad bokserid.  

Foto: Alar Truu

Samal teemal

Need on mõned hetked kainestusmaja aastavahetusjärgsest päevast. Sel ööl toodi sinna end kaineks magama paarkümmend inimest. Kümneid inimesi toodi ka 31. detsembril. Midagi erakordset selles pole  – varasematel aastatel on toodud rohkemgi.

Kainestusmaja on esmasel vaatusel ootamatult soe. Tooni annab oranž, seda värvi on ka kambriuksed. Kambrid ise on muidugi kõike muud kui mugavad. Nurgas kraanikauss ja WC-pott ning eemal küllaltki kõva matt. Selline, mille peal näiteks koolajal sai kehalisse kasvatuse tundides turiseisu harjutatud ja kukerpalle visatud. Patjadest ja tekkidest kaineris unistada ei tasu. Ühte kambrisse pannakse kokku kuni kaks inimest, mehed-naised eraldi. Hoiule võetakse kõik isiklikud esemed ja näiteks ka püksivööd, sest mine tea, mis inimesel pähe võib lüüa. On neidki, kelle põuest leitakse alkoholipudel, lahkudes saab sellegi tagasi.

Politsei välijuht Artur Gelvei juhatab nii-nimetatud haiglaruumi, kus ka voodid ja vajalikud meditsiiniseadmed.. "On olnud vaja inimesi ka elustada," räägib ta rahulikul toonil. Asi nii hull? "Need, kelle siia toome, on üldiselt päris kehvast seisus."

Foto: Alar Truu

"Külastage meid jälle!"

Selleks, et kainestusmajas lõpetada, peab olema umbjoobes. Kui purjutaja on ikkagi enam-vähem adekvaatne ja oskab nime ning aadressi öelda, viiakse ta Gelvei sõnul koju ära. "Meie eesmärk pole inimesi siia tuua, parem, kui nad ikka oma koju saavad," selgitab ta. Märgatav osa nn kundedest on soomlased. „Nad ei suuda hotelli nimegi meenutada, meil pole neid kuskile viia.“ Kainestusmajas tohib inimest hoida 12 tundi. Kui inimene juba varem vähegi olukorda aduma hakkab ja oskab lähedaste kontaktid anda, on näiteks sugulastele helistatud, nood on kohale tulnud ning end kännuämblikuks joonud lähedase koju viinud. Üldjuhul toob patrull kainestusmajja mehi, ent sekka ka naisi. Gelvei sõnul kliendid üldjuhul agressiivsed pole. Kui ka alguses rabeletakse ja sõimatakse, siis ühel hetkel rahunetakse maha. Loomulikult on nii mõnelgi järgmisel hommikul ärgates piinlik ja kainestusmaja töötajaskonna ees vabandatakse.

Muide, irooniameel on töötajatel tugev. Uksel seisab silt: "Täname! Külastage meid jälle!" Töötajad muigavad, et loodetavasti mõjub see vastupidise efektina.

Foto: Alar Truu

Niinimetatud püsikundesid on üldiselt vähe, kui, siis ehk mõni kodutu. Neile on politsei ka üldiselt abiks - valvelaua juures on kapike, kus annetustena saadud riided. Kui ikka vaja, antakse näiteks talvisel ajal kodututele ka riided reispassiks. Talvine nii-nimetatud tipphooaeg saab läbi ilmselt pärast vene jõule, ka kevadkuud on suhteliselt rahulikud, kuid suvel tuuakse taas rohkem viinakuradile sõrme andnuid kainenema.

Detsembris viidi Tallinna kainestusmajja ühtekokku 458 inimest. Neist naisi 72 ja mehi 386. Kainestusmaja kambrites kainenes detsembris 239 venelast, 182 eestlast, 29 soomlast ja 8 teiste riikide kodanikku (Lätist, Ukrainast, Rootsist, Leedust).

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee