Eesti uudised

Kas tuleks anda lisapuhkepäev, kui riigipühad langevad nädalavahetusele? (100)

Marvel Riik, 29. detsember 2016 17:38
Foto: Arno Saar
Kui riigipühad langevad nädalalõpule, nagu tänavu on korduvalt juhtunud, kas siis võiks lisada pühadele veel ühe puhkepäeva? Mitmetes riikides just nõnda tehakse. Eesti poliitikud on aga erimeelel: kes soovitab tööd rabada, kes pooldab töövaba päeva.

Isamaa ja Res Publica liikme Helir-Valdor Seederi sõnul on aastaid vaieldud küsimuse üle, kas kalendris peaks olema eraldi töövaba päev, kui riigipühad jäävad nädalavahetusse nagu see on näiteks tänavu jõulude ja aastavahetuse aegu. Seeder toetab töövaba päeva mõtet: "Kui meil on riiklik püha ja see jääb nädalavahetusele, siis võiks sellele järgnev esmaspäev olla vaba, nii nagu see on mitmes Euroopa riigis."

Helir-Valdor Seeder tahaks vaba päeva nädala sees. Foto: Teet Malsroos

Seederi erakonnakaaslane, rahandusminister Sven Sester jääb teisele arvamusele: "Koalitsiooniläbirääkimistel seda küsimust eraldi ei puudutatud. Kokkuvõttes on see iga ühiskonna valik, kui palju tööd teha ja kui palju puhata. Eks sellest sõltub ka ühiskonna materiaalse heaolu tase. Olen selliste ettepanekute osas praegu pigem skeptiline, sest väärtusi on võimalik luua ikka tööd tehes. Ma ei näe, kuidas väiksem arv tööpäevi aastas kokkuvõttes toetaks meie majandust, palgatõusu ja heaolu."

Sven Sester: tehke ikka tööd, muidu ei saa palka. Foto: Stanislav Moshkov

Sotsiaaldemokraadid ja Keskerakond on poliitilised jõud, kes toetavad mõtet anda lisapuhkepäev seoses riigipühadega, mis jäävad nädalavahetusse. "Suur osa maailmast teeb nii, et kui püha langeb nädalavahetusele, siis antakse eelnev või järgnev päev vabaks. See on hästi mõistlik ja inimlik," märgib sotsiaaldemokraat Liisa Oviir, kes loodab, et Eestiski on aeg küps selle otsuse tegemiseks. "Võrreldes Euroopaga on Eestil üldse kõige vähem riiklike tähtpäevi ja seetõttu ka vabasid päevi," lisab Oviir.

Inimlik oleks rohkem puhata, leiab Liisa Oviir. Foto: Teet Malsroos

Keskerakonda kuuluva riigikogulase Siret Kotka sõnul on erakond seisukohal, et lisapuhkepäevad ei mõjutaks majandust ega ettevõtlust. "Pigem arvame, et väikesed lisapuhkused motiveerivad produktiivsemaks ja kvaliteetsemaks tööks, millega majandus võib hoopis võita. Kui idee uuesti lauale tõsta, väärib see põhjalikku kaalumist ning arutlemist," kinnitab Kotka.

Väike puhkus motiveeriks, aga seda peab veel kaaluma, kõhkleb Siret Kotka. Foto: Jörgen Norkroos

Reformierakondlane Jürgen Ligi märgib: "Puhkamiseks leiab alati põhjust, aga kellelegi ei peaks vaba päeva peale suruma. Üldiselt võiks ikkagi olla paindlik kokkulepe tööandjaga. See on majandusküsimus, kui palju me töötame ja jõukust püüame."

Jürgen Ligi: "Puhkamiseks leiab alati põhjust." Foto: Arno Saar

Majandusliku argumendi toob välja ka Vabaerakonna esimees Andres Herkel: "Olukorras, kus meie majanduskasv on langenud armetu ühe protsendi peale, ei peaks me mõtlema sellele, kuidas vähem tööd teha. Mõelda tuleb sellele, kuidas töö tootlikkust tõsta."

Majanduskasv on armetu, tööd peab tegema, ütleb Andres Herkel. Foto: Toomas Tatar

EKRE ridadesse kuuluva Jaak Madisoni sõnul ei peaks pärast nädalavahetusel toimuvaid pühi tingimata lisapuhkepäeva andma: "Aastad pole vennad. Iga neljas aasta on liigaasta, mille tõttu võib tulla üks lisatööpäev niikuinii juurde, sama on pühadega."

Madisoni sõnul tuleks mõelda riigipühadele üldisemalt: "Võime arutleda näiteks teemal, kas vabaks tuleks teha jõulureede ehk 23. detsember."

Ei pea tingimata lisapuhkepäeva andma, aga jõulureede (23. detsember) võiks ju vaba olla, arutleb Jaak Madison. Foto: Teet Malsroos

Euroopa Liidu andmetel on Eesti 12 riigipühast rohkem pühi näiteks Belgial (13), ja Lätil (15), kus antakse ka lisapuhkepäev, kui riigipühad langevad nädalavahetusele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee