Savtšenko asutas opositsiooni­liikumise RUNA.Foto: Scanpix
Õhtuleht.ee 29. detsember 2016 04:00
Ukraina ülemraada saadik Nadia Savtšenko (35, pildil) tutvustas Lvivis opositsiooniliikumist RUNA, millest tulevikus saab partei, vahendab Bild Online.

Savtšenko rõhutas, et soovib riiki reformida. Vastasutatud RUNA on tema sõnul rahvaliikumine, mis ühendab aktiivseid ja mõtlevaid ukrainlasi.

Donetski linnakohus Venemaal mõistis helikopteripiloot Nadia Savtšenko tänavu 22. märtsil 22 aastaks üldrežiimiga kolooniasse, süüdistatuna 17. juunil 2014 Luganski lähedal kahe Vene ajakirjaniku tapmisele kaasaaitamises.

Samuti nägi kohtuotsus Venemaa piiri ebaseadusliku ületamise eest ette 30 000 rubla trahvi. Savtšenko ei tunnistanud end süüdi. Kohtuotsus jõustus 5. aprillil.

25. mail pääses Savtšenko tänu vangide vahetusele Venemaalt. Ukraina lennuk tõi ta Doni-äärsest Rostovist Kiievisse. Vene lennuk toimetas aga Kiievis vangi mõistetud Vene sõjaväeluurajad Jevgeni Jerofejevi ja Aleksandr Aleksejevi Moskvasse.

Savtšenkol tuli Venemaal koos eeluurimise all oldud ajaga vangis olla ligi 23 kuud. Kiievisse jõudmisel andis president Petro Porošenko talle üle Ukraina kangelase aumärgi ja vapper naine asus tööle ülemraadas, kuhu ta valiti Venemaal vangis viibimise ajal.

Savtšenko suhted Ukraina praeguse võimueliidiga on pärast Venemaa vanglast pääsemist pidevalt halvenenud ja seega on opositsiooni-liikumise asutamine loogiline samm.

Osa juhtivaid poliitikuid peab Savtšenkot lausa reeturiks, sest ta suhtles 7. detsembril salaja Minskis Donetski ja Luganski rahvavabariigi liidritega. Kõneluste tulemusena vabastasid separatistid kaks naisvangi.

Hiljuti asutas Ukrainas opositsiooniliikumise ka Gruusia endine president Mihheil Saakašvili, kes töötas Porošenko kutsel mõnda aega Odessa kubernerina.

Keevalise iseloomuga Saakašvili pettus kiiresti Porošenkos ja tema liitlastes ning üritab nüüd esile kutsuda ennetähtaegseid parlamendivalimisi.

Ekspertide hinnangul ei ole välistatud, et need toimuvad Ukrainas 2017. aastal.

Savtšenko asutas opositsiooni­liikumise RUNA. Foto: Scanpix