Maailm

Berliinis magava kodutu süüdanud noorukid osutusid põgenikeks (73)

Aadu Hiietamm, 29. detsember 2016 04:00
PÕGENIKE KAMP: Metroorongi valvekaamera jäädvustas seitse noorukit, kes panid enne rongi sisenemist põlema metroojaamas pingil maganud kodutu mehe. Praegu ootavad nad oma saatust eeluurimisvanglas. Neist kuus on pärit Süüriast ja üks Liibüast.Foto: Youtube
Berliinis süütasid noorukid pühapäeva öösel Schönleinstrasse metroojaamas pingil maganud purjus kodutu mehe ja istusid seejärel naerdes metroorongi. Politsei kuulutas valvekaamera vaatevälja jäänud seitse noormeest tagaotsitavaks ja nad andsid end ise üles. Kõik kahtlusalused saabusid Saksamaale põgenikena.

PÕLEMISJÄLJED: Sellel pingil magas Schönleinstrasse metroojaamas kodutu, kelle põgenikud põlema panid. Foto: Youtube

Samal teemal

Vaevalt nädal pärast 12 hukkunuga terrorirünnakut jõuluturul vapustas Saksamaa pealinna Berliini uus brutaalne vägivallategu. 25. detsembril kella kahe paiku öösel süütasid noorukid Kreuzbergi linnaosas Schönlein­strasse metroojaamas pingil maganud 37aastase kodutu katteks olnud paberid ja hüppasid seejärel naerdes metroorongi.

Kodutu pääses õnneks vaid ehmatusega, sest talle ruttasid appi läheduses metroorongi oodanud inimesed, kes tõmbasid leegitsevad paberid mehest eemale. Samuti jooksis appi järgmise metroorongi juht, kes summutas viimased leegid tulekustutiga. Küll aga põles ära kodutu varanatuke.

Metroorongi valvekaamera jäädvustas vägivallatsenud noortekamba kõik seitse liiget. Berliini politsei avalikustas kahtlusaluste fotod. Neid näidati ka kõigis peamistes teleuudistes. Kuna fotod olid piisavalt hea kvaliteediga, siis andsid kuus kahtlusalust end juba esmaspäeva õhtul ise üles ja seitsmes tabati teisipäeva öösel. 

Kuus süürlast ja liibüalane 

Kui alguses arvati, et noormehed on paremäärmuslased, siis tegelikult osutusid nad põgenikeks vanuses 15–21 aastat. Kuus neist tulid aastatel 2014–2016 Saksamaale Süüriast ja üks Liibüast. Berliini politsei esindaja Thomas Neuendorfi sõnul on peamine kahtlusalune 21aastane süürlane. Osa selle jõugu liikmetest on politseile juba varasemast tuttavad, sest nad on sooritanud pisikuritegusid.

Jõhkardid ootavad nüüd oma saatust eeluurimisvanglas. Politsei süüdistab neid mõrvakatses, sest halvimal juhul oleksid leegid mehelt elu võtnud. Kamba ninameest ähvardab kohtus süüdimõistmisel kuni eluaegne vanglakaristus.

Sakslasi ärritas eriti, et põgenikena riiki saabunud noormehed vägivallatsesid jõulude ajal. "Neil päevil ootame rohkem ligimesearmastust. Olen vapustatud ja kohkunud ja tänan kõiki, kes mehisust näitasid ja appi tõttasid. See oli tõeline inimlikkus," ütles Berliini siseasjade senaator (siseminister) Andreas Geisel.

Noorte kurjategijate kiirele tabamisele aitas kaasa see, et nende fotod avaldati kohe. Seekord avalikustas politsei tagaotsitavate pildid juba järgmisel päeval pärast kuritegu ja mõni tund hiljem istusid kahtlusalused eeluurimisvanglas. Politsei töö oli kiire ja korralik, leiavad sakslased ja soovitavad korravalvuritel edaspidigi infot mitte kinni hoida.

Teatavasti toimus eelmine avalikkust šokeerinud kuritegu Berliini metroos 27. oktoobril kell 00.18. Tumedat verd mees lükkas siis 26aastase naise Herrmannstrasse metroojaamas trepist jalaga alla. Naine murdis kukkumisel käeluu. Tookord ootas politsei valvekaamera video avalikustamisega üle kuu aja ja kurjategija – Bulgaaria mustlane Svetoslav Stoikov – tabati alles 17. detsembril. Ohvri kukkumine oleks võinud halvimal juhul lõppeda surmaga. 

Poliitik: rohkem videovalvet 

Saksamaa Kristlik-Sotsiaalse Liidu peasekretäri Andreas Scheueri arvates näitab kodutu põlema pannud jõugu kiire tabamine, et avaliku ruumi videovalvesse tuleb panustada senisest rohkem. "Kui valvekaamera jäädvustab rünnaku kaitsetule inimesele, siis ei jää kurjategijatel muud üle, kui end üles anda," ütles poliitik ajalehele Tagesspiegel.

Ajalehe Die Welt andmetel puudub Berliinis 3000–10 000 inimesel eluase. Seetõttu jääb talvel osa metroojaamu öösiti soojaotsijatele avatuks. Schönleinstrasse metroojaam oli aga tol jõuluööl avatud liikluseks. 

  • 12aastased lapsed põletasid kodutu surnuks Saksa meedia meenutab, et detsembri keskel lõppes Serbia suuruselt teises linnas Novi Sadis analoogiline vahejuhtum traagiliselt. Seal panid kolm 12aastast poissi põlema magava kodutu madratsi alt välja paistnud papi. Leegid süütasid kiiresti ka 52aastase mehe riided. Kiirabi viis kannatanu haiglasse, kuid arstid ei suutnud tema elu päästa. Kodutu suri raskete põletushaavade tagajärjel. Politsei tuvastas noored kurjategijad ja kuulas nad vanemate juuresolekul üle. Kohaliku meedia andmetel pääsesid nad karistusest, sest Serbias ei võeta alla 14aastasi kriminaalvastutusele.

Samal teemal

11.00.2017
Saksamaa tahab äärmuslastele paigaldada jalavõrud
16.11.2016
Kolm last põletasid kodutu surnuks