Maailm

Berliini ründajal olid tihedad sidemed islamiäärmuslastega (18)

Toimetas Piret Pappel, 28. detsember 2016 08:34
Itaalia politsei kinnitusel on sel Milano raudteejaama turvakaamera fotol Anis Amri. Pilt on tehtud mõned tunnid enne tema surmaFoto: HANDOUT
19. detsembril Berliinis jõuluturgu rünnanud tuneeslane Anis Amri külastas Saksamaal erinevaid mošeesid, samuti olid tal kontakt ISISega seotud inimestega, vahendas Deutsche Welle.

Amri kasutas Saksamaal varjupaiga taotlemiseks üht oma koguni kaheksast varjunimest. Ta oleks pidanud püsima Nordrhein-Westfaleni liidumaal, kus ta paberid sisse andis, kuid selle asemel liikus ta ringi ja elas peamiselt Berliinis.

Amri oli pärit Tuneesiast ja tema pere elab siiani Oueslatias. Pildi on vend Walid Amri Foto: FETHI BELAID

Samal teemal

Juba maikuus avaldas kriminaalpolitsei arvamust, et mees on ohtlik. Tema profiili järgi liikus Amri pealinnas ringi eriti saladuslikul moel ja oli kontaktis salafistlike islamiringkondadega. Samuti kuulus Amri suhtlusringkonda kaks meest, keda kahtlustati terrorirünnaku plaanimises. Dortmundis suhtles Amri Islamiriigiga sidemetes olnud meestega.

13. okoobril anti Amri jälgimisel kogutud info üle Saksamaa Saksamaa konstitutsioonikaitseametile (Bundesamt für Verfassungsschutz) ehk siseluureteenistusele, teatas telekanal WDR. Fakt, et Amri oli üleriigilises ohtlike isikute nimekirjas on Saksamaal põhjustanud palju pahameelt. Paljud küsivad, kuidas ei suutnud võimud teda takistada.

Möödunud nädala esmaspäeval ärandas Amri Poola firmale kuulunud veoauto ja sõitis sellega Berliini jõuluturul rahva sekka. tappes 12 ja vigastades 48 inimest. Seejärel põgenes ta Prantsusmaa kaudu Itaaliasse ja lasti 23. detsembril Milano lähedal maha.

Itaalia politsei kinnitusel on sel Milano raudteejaama turvakaamera fotol Anis Amri. Pilt on tehtud mõned tunnid enne tema surma Foto: HANDOUT

Rünnaku eest võttis vastutuse terrorirühmitus ISIS, kuid praegu uurib Saksa politsei, mil määral võis Amri rühmituselt ründe plaanimise eel või pärast seda politsei eest põgenedes abi saada.

Samal teemal

06.01.2017
Saksa politsei: Berliini ründaja kasutas 14 varjunime
04.01.2017
Berliini terrorirünnaku korraldaja kasutas Berliinis ja Milanos sama relva
02.01.2017
Saksamaal vahistati süürlane kahtlustatuna veokirünnaku plaanis
28.12.2016
Berliinis peeti kinni tuneeslane seoses jõuluturu ründamisega