Maailm

BILD: Poola autojuht ei saanud terroristi surmasõidu ajal segada (20)

Aadu Hiietamm, 28. detsember 2016 04:00
VASTUOLULINE INFO: Esialgse info põhjal käitus Poola veoautojuht Lukasz Urban (järgmisel pildil) kangelaslikult ja takistas temalt auto röövinud terroristil Anis Amril veelgi suuremale hulgale inimestele otsa sõitmast. Hilisema info järgi ei saanud Urban seda aga teha, sest oli saanud vähemalt kaks ja pool tundi enne veoauto jõuluturule juhtimist kuuli pähe.Foto: AFP / Scanpix
Kümned tuhanded sakslased on allkirjastanud petitsiooni, millega nõuavad Poola autojuhi Lukasz Urbani autasustamist postuumselt ordeniga. Esialgse info põhjal hoidis ta 19. detsembri õhtul oma sekkumisega Berliini jõuluturul ära veelgi suurema tragöödia. Värske info sunnib selles paraku tõsiselt kahtlema.

Tuneesiast pärit 24aastane terrorist Anis Amri röövis 19. detsembril Berliinis terasekoormaga veoauto Scania ja sõitis sellega õhtul kella kaheksa paiku Breitscheidplatzi jõuluturule. Autorataste all hukkus 11 ja sai vigastada ligi 50 inimest. Veoautokabiini kõrvalistmelt leiti 12. surnuna selle 37aastane Poola juht Lukasz Urban. Autoroolis olnud Anis Amri põgenes, aga Itaalia politseinik lasi ta reede, 23. detsembri öösel Milano lähistel Sesto San Giovannis maha. 

Esialgne info osutus puudulikuks

Samal teemal

Kuna nii veoauto seaduslik juht Lukasz Urban kui ka veoauto röövinud terrorist Anis Amri on surnud ja tunnistusi anda ei saa, siis jääbki ilmselt saladuseks, mis jõuluturule sõitnud veoauto kabiinis tegelikult juhtus.

Jutud Lukasz Urbani kangelaslikkusest hakkasid levima 21. detsembril, kui ajaleht Bild teatas viitega lahkamistulemustele, et ta oli surmasõidu ajal veel elus.

Ajalehe levitatud versiooni järgi oli auto röövinud terrorist Lukasz Urbanit pähe tulistanud alles siis, kui terasekoormaga veok oli pärast sõitu jõuluturul peatunud. Just ajaleht Bild oletas, et lühikeseks jäänud surmasõidu ajal toimus veoauto kabiinis tõsine kähmlus: Lukasz Urban üritas rooli taga istunud terroristi takistada ja haaras ka roolist, et autot kõrvale juhtida. "Ilmselt just Urbani sekkumise tõttu jäi veoauto teekond jõuluturul lühikeseks ja ohvrite arv võrreldes näiteks Nice’i analoogse terrorirünnakuga üsna väikeseks," leidis ajaleht Bild.

Sama ajaleht väitis lahkamisandmetele tuginedes, et roolis olnud terrorist lõi Urbanit mitu korda noaga ja pärast auto peatumist lasi talle väiksekaliibrilisest relvast kuuli pähe ning põgenes seejärel.

Just tänu ajalehe Bild artiklile algatati veebiküljel change.org petitsioon, milles nõutakse kangelaslikult käitunud Lukasz Urbani autasustamist postuumselt Saksamaa kõrge ordeniga. Teisipäeva hommikuks oli petitsioonile allkirja andnud ligemale 40 000 inimest. 

Uued ordenikandidaadid 

Ajaleht Bild tuli aga esmaspäeva õhtul välja uue infoga, mis seab Lukasz Urbani kangelasliku käitumise tõsise kahtluse alla. Nimelt jõudsid ajaleheni lõplikud lahkamistulemused, mis kinnitavad, et kurjategija oli poolakast autojuhile kuuli pähe lasknud juba kella 16.30–17.30 vahel ehk vähemalt kaks ja pool tundi enne jõuluturule sõitmist. Lukasz Urban kaotas peahaava tõttu palju verd ja kohtuarstide arvates on välistatud, et ta suutis terroristi autojuhtimisel segada. Kohtuarstid peavad küll võimalikuks, et raskelt haavatud Urban oli veel veoauto jõuluturule sõitmise ajal elus, kuid tõenäoliselt mitte teadvusel. Seetõttu ei saanud ta autoroolist haarata, nagu seni arvatud.

Saksamaa meedia ja poliitikud on aga leidnud juba uued potentsiaalsed ordenikandidaadid. Need on Itaalia politseinikud Luca Scata (29) ja Chriatian Movio (36), kelle tee 23. detsembri öösel Milano lähistel Sesto San Giovannis Berliinist põgenenud terroristi Anis Amriga ristus.

Kui politseinikud Anis Amri dokumenti küsisid, haaras viimane püstoli ja haavas Christian Moviot õlga. Sellele reageeris kiiresti Luca Scata. Ta tulistas teenistusrelvast Anis Amrit, kes saadud haavadesse kümmekond minutit hiljem suri.

Samal teemal

08.12.2017
TAPMISPLAAN: Austrias Grazi linnas vahistati jõuluturu ründamist kavandanud islamist
29.12.2016
Berliini jõuluturgu ramminud autol hakkas tööle automaatne pidurdussüsteem
27.12.2016
Berliinis tapetud poolakast autojuhti tulistati mitu tundi enne jõuluturu rünnakut
24.12.2016
Briti rekamees kogub Berliini terrorirünnakus hukkunud Poola autojuhi perele raha