Eesti uudised

ERAKORDSELT TUBLID POISID | Eesti õpilased tegid rahvusvahelisel astronoomiaolümpiaadil ajalugu (6)

Toimetas Piret Pappel, 22. detsember 2016 19:55
Eesti võidukad noorastronoomid koos juhendajategaFoto: Tiit Sepp/Facebook
Eesti õpilased olid Indias peetud rahvusvahelisel astronoomia- ja astrofüüsikaolümpiaadil väga edukad. Riikide üldarvestuses jagas Eesti Suurbritanniaga 6.-7. kohta ja kõik meie võistkonna liikmed said medali või muu tunnustuse.

Võistlusel osales 250 õpilast 42 riigist. Tallinna reaalkooli abiturient Taavet Kalda tõi koju kuldmedali. Hugo Treffneri gümnaasiumi 10. klassi õpilane Richard Luhtaru sai hõbemedali ja sama kooli vilistlane Jonathan Kalmus pronksi. Tõnismäe Reaalkooli 12. klassi noormees Paul Kerner tegi diplomiväärilise võistluse ja Tallinna Reaalkooli lõpuklassi õpilase Carel Kuusk teenis žüriilt tunnustuse.

Meie õpilaste saavutuse väärtust tõstab seegi, et rahvusvahelisel astronoomia ja astrofüüsika olümpiaadil on medali lävend suhtelisel kõrge. „Erinevalt enamusest teistest olümpiaadidest, kus medaleid jagatakse protsendipiiridega paremusjärjestuse alusel, jagatakse astronoomiaolümpiaadil medaleid protsendilävendiga kolme parima töö keskmisest, mistõttu on raskem medalit saada. Näiteks kui üleilmsel füüsika- ja matemaatikaolümpiaadil saab kulla umbes 8% osalejatest, siis astronoomia- ja astrofüüsikaolümpiaadil sai kulla vähem kui 6% võistlejatest,“ rääkis Tiit Sepp.

Ülesanded olid seekordsel olümpiaadil mitmekesised. Õpilased pidid leidma LIGO gravitatsioonilainete observatooriumi vaatlusandmete põhjal laineid tekitanud musta augu massi. Veel tuli eri vaatlusandmete põhjal uurida Päikesesüsteemi-väliseid planeete ning Saturni kuu Titaani atmosfääri stabiilsust. Vaatlusvoorus hindasid võistlejad näiteks Plejaadide tähtede heledust ja uurisid, milline paistaks tähistaevas Uraanilt. 

Olümpiaad toimus 10.-18. detsembrini Indias Bhubaneswaris.

Samal teemal

27.10.2019
Kaks Tartu koolivenda pääsesid maailma parimasse ülikooli