Maailm

Teadlastele teeb supervulkaani aktiivsus muret (3)

Aadu Hiietamm, 23. detsember 2016 04:00
Foto: Aadu Hiietamm
Lõuna-Itaalias Napolist läänes asuv Euroopa suurim vulkaan Campi Flegrei (Põlevad Väljad) ilmutab aktiivsuse märke, hoitavad Itaalia ja Prantsusmaa teadlased ajakirjas Nature Communications avaldatud põhjalikus uuringus.

Vulkaani piirkonnas paiskub maa seest välja varasemast rohkem veeauru ja mõõtmised kinnitavad, et temperatuur maasügavuses tõuseb. Teadlased ei oska siiski prognoosida, millal vulkaanipurse toimuda võiks. Nende sõnul tuleb aga valmis olla ootamatuks purskeks.

Samal teemal

Supervulkaan Campi Flegrei on 150 ruutkilomeetri suurune üsna tasane maatükk, kus pole kõrgemaid mägesid. Osaliselt läheb Campi Flegrei mere alla. Itaalia vulkanoloogid usuvad, et Campi Flegrei ja Napolist idas asuva Vesuuvi magmakamber on ühendatud ja see asjaolu muudab võimaliku purske üliohtlikuks, sest vahetus läheduses elab koguni kaks miljonit inimest, kelle evakueerimiseks kulub vähemalt nädal.

Campi Flegrei esimene teadaolev suurem purse toimus umbes 39 300 aastat tagasi. Tookord kattis õhkupaiskunud tuhk ja tolm pool Euroopat. Järgmine suurem purse toimus 13 000 aasta eest. Viimati purskas Campi Flegrei 1538. aastal.

Campi Flegreil nagu ka Vesuuvilgi käib turiste, kellele näidatakse pulbitsevaid kuumi mudajärvi ja väikseid geisreid, mis annavad tunnistust Napoli ümbruse väga rahutust maakoorest.

Samal teemal

15.03.2016
Napoli supervulkaan ähvardab meid globaalse katastroofiga
02.10.2012
Itaalia teadlased: supervulkaan võib Napoli hävitada