Maailm

Türklaste jõulukeeld pahandas sakslasi (39)

Tõnu Kalvet, 22. detsember 2016 04:00
Foto: Reuters / Scanpix
Istanbuli Saksa gümnaasiumi sakslastest õpetajad said mõni päev tagasi Türgi haridusametilt e-kirjana ettekirjutuse, millega keelati koolis jõulude käsitlemine, sealhulgas ka jõululaulude laulmine.  

Türgi eliitkoolide hulka kuuluvas Istanbuli Saksa gümnaasiumis õpetab 35 Saksamaalt pärit õpetajat. Õpilased on türklased, kuid õppeasutus paneb suurt rõhku saksa keele ja kultuuri õpetamisele.

Saksa võimud olid juhtunust rabatud. Põhjuseks asjaolu, et Istanbuli Saksa gümnaasiumi aluseks olevas Türgi-Saksa kultuurikoostööleppes on selgelt öeldud, et osapooled tutvustavad teineteisele oma riigi kultuurialaseid väärtusi.

Istanbuli Saksa gümnaasium tegutseb alates 1868. aastast, seda rahastab ka Saksamaa. Seni oli kombeks, et iga aasta detsembris laulsid koolis ühiselt jõululaule nii türgi kui ka saksa päritolu õpilased (kui viimaseid juhtus leiduma). Eelmisel nädalal ei lubatud koolikooril esitada jõululaule tavakohasel kontserdil Saksamaa Istanbuli konsulaadis. Seejärel keelustati gümnaasiumi õpilastel ja õpetajatel jõulude tähistamine. Muu hulgas kästi ära korjata ka kõik advendikalendrid.

Türgi haridusametnike kõnealune samm kutsus Saksamaal esile nii valitsusliidu- kui ka opositsioonipoliitikute pahameele. Saksamaa välisministeerium nimetas juhtunut kahetsusväärseks ja meenutas, et Istanbuli Saksa gümnaasiumis on õppinud kolm varasemat Türgi peaministrit: Mesut Yilmaz, Necmettin Erbakan ja Ahmet Davutoglu

Angela Merkeli juhitavasse Kristlik-Demokraatlikku Liitu kuuluv rahvasaadik Frank Josef Jung hindas jõulukeeldu täiesti vastuvõetamatuks ja lisas: "Kui Saksamaa rahastab selle kooli õpetajaid, siis on tal õigus ka sõna sekka öelda selle kohta, mida seal õpetatakse. Valitsus peab Ankarale selle selgeks tegema." Opositsiooni kuuluva Vasakpartei parlamendisaadik, türgi päritolu Sevim Dagdelen nimetas jutuksolevat keeldu aga märgiks islamidiktatuuri algusest Türgis.

Saksa poliitikute hinnangul iseloomustab juhtunu Türgi praeguse valitsuse püüet eemalduda ilmalikkusest ja läheneda muhameedlusele.

Saksamaal vallandunud pahameeletormi järel teatas kooli juhtkond ootamatult, et see olevat olnud arusaamatus ja jõuludest tohib kooli seinte vahel juttu teha ja neid seal ka tähistada.

Järeleandmine ajas aga raevu omakorda Türgi valitsuserakonna parlamendisaadiku Mustafa Sentopi, kes nimetas sotsiaalmeedias selle kooli tegevust usupropaganda ajamiseks. Oma säutsus ütles Sentop vastuseks Saksamaa poliitikutele, et need pidagu meeles: tegu on ikkagi Türgi kooliga ja riigikool ei saa lubada, et Türgi lastele tehtaks Saksamaa valitsuse usu- ja poliitpropagandat.