Maailm

Hiinas põgenevad inimesed eluohtliku sudu eest 

Toimetas Liivi Sõrmus, 21. detsember 2016 16:01
Sudu mõjutab Greenpeace’i andmetel Hiinas ligikaudu 460 miljonit inimestFoto: Reuters / Scanpix
Hiinas elab tervisele ohtlike toksiliste gaaside sees ligikaudu pool miljardit inimest. Kümned tuhanded hiinlased on sudu tõttu oma elukohast lahkunud.

Hiinas kuulutati eelmisel reedel välja eriolukord, kuna suurt osa riigi põhja- ja keskosast katab kollakas-hall saasteainetest moodustunud vine – sudu, vahendab Guardian.

Tervisele kahjulik ilmastikunähtus mõjutab Greenpeace’i andmetel Hiinas ligikaudu 460 miljonit inimest, kes hingavad kahjulikke saasteaineid iga päev sisse. Võrdluseks: umbes nii palju inimesi elab Ameerika Ühendriikides, Kanadas ja Mehhikos kokku.

Sotsiaalmeedias levib foto, kuidas Henani provintsis sooritasid enam kui 400 õpilast koolieksami keset jalgpalliväljakut, kuna nende kool suleti.

Õhusaaste pagulased

Hiina meedia andmetel on kriisipiirkondadest väljuvad lennud puhtamatesse regioonidesse täis. Mitmes kohas on lennuliiklus halva nähtavuse tõttu häiritud.

Reisibüroode hinnangul võib detsembri jooksul riigist lahkuda ligikaudu 150 000 inimest. Eelistatud sihtkohtade hulgas on Austraalia, Indoneesia, Jaapan ja Maldiivid.

Riigi ingliskeelne ajaleht Global Times uuris põgenevate inimeste käest täpsemalt, kuidas ilm nende elu on mõjutanud.

Kohale jõudes leidsid nad eest palju saatusekaaslaseid. „See tundus nagu pagulaslaager,“ ütles Aoshuang.

Kinnisvarafirmas töötav 27-aastane Yang Xinglin, kes samuti Chonglisse suundus, palus oma tööandjalt puhkust, et sudust eemale saada.

„Te küsite, miks ma Pekingist lahkusin? Sellepärast, et ma tahan elada,“ ütles ta.

Aktivistid hoiatasid ette

Greenpeace’i aktivistid hoiatasid Hiina elanikke hetkel valitseva olukorra eest juba juulis. Suvel alustati Hiina valitsuse eestvedamisel paljude ehitusprojektidega, mille eesmärk oli majandust elavdada. Tsemendi, terase ja muude ehitusmaterjalide tootmine kiirenes, mis tõi endaga kaasa suurema õhusaaste taseme.

Olgugi et hetkel on Hiinas eriolukord ja paljud inimesed on otsustanud oma kodudest lahkuda, arvavad Greenpeace’i aktivistid, et tulevik on siiski helgem.