Politsei: ohuhinnang pole muutunud – pühad on pühad!Foto: Geidi Raud
Geidi Raud, Juhan Haravee 21. detsember 2016 04:00
Tallinna südames Raekoja platsil kogus jõuluturg eile hommikul oma igapäevaseid tuure üles. Turiste on neil tundidel vähe, kaubapakkujaid on aga juba kenasti lettide taga ootel. Keerlevad veel tühjad karussellid, turu kohal hõljuvad glögi ja pühadeprae ahvatlevad aroomid.

Suuremal osal juurdepääsudest Raekoja platsile peavad vaikides valvet politseipatrullid. Kas selline hool on kuidagi seotud esmaspäeval õhtul Berliinis toimunud terrorirünnakuga, kus hukkus 12 inimest ja 48 sai vigastada? Kui turvaliselt tunnevad inimesed end Tallinna jõuluturul pärast sündmusi Saksamaa pealinnas?

Metsseapraadi pakkuv Villu

Metsseapraadi pakkuv Villu Foto: Geidi Raud

"Tean küll, mis seal juhtus – sellest veokist, mis sõitis jõuluturule. Pole veel jõudnud selles mingit seisukohta võtta, kuid eks selliseid asju tänapäeval juhtub.

Et meil siin midagi niisugust juhtuks, pole kuigi tõenäoline. Välistada ei saa aga kunagi midagi. Siiani pole täpselt teada, mis seal juhtus ja kuidas. Päris juhuslik õnnetus see polnud, see on selge.

Turistid Paula ja Elad

Turistid Paula ja Elad Foto: Geidi Raud

Lätlanna Paula ja Elad Iisraelist kohtusid Hispaanias ja elavad nüüd koos Londonis. Jõulueelsele huvireisile Tallinna tulid noored Riiast.

"Oleme juba kümme tundi nautinud Tallinna, see on tõesti suurepärane linn," ütleb Elad. "Jõuluturuga aga alles hakkame tutvust tegema. Siinne vanalinn on nii ilus."

"Oleme juba kuulnud sellest, mis Berliinis juhtus," ütleb Paula. "Kas see hirmutab meid? Ma õpin sõda ja rahvusvahelisi suhteid ning Elad tuleb maalt, mis on terrorismist läbi imbunud.

Muidugi ei tee juhtunu meid õnnelikuks, kuid kas me tunneme hirmu – ei, seda mitte! Tõenäosus sattuda ohvriks liiklusõnnetuses on 20–23 korda suurem, kui kohata oma elus terroristi, ja seda isegi Iisraelis."

"Kas meil tasub end Tallinna jõuluturul ohutult tunda, peaksite teie meile ütlema," muigab Elad. "Iisraelist räägitakse samuti pidevalt hirmujutte, kuid kui kohale minna, pole seal midagi sellist näha. Arvame, et Eestil pole küll põhjust terrorismi pärast muretseda."

Kinnaste ja mütsidega kauplev Elfi

Kinnaste ja mütsidega kauplev Elfi Foto: Geidi Raud

"Sellest, mis Berliinis juhtus, kuulsin hommikul, ise pole veel lugenud, kuid tean, milles asi. See oli vist jõuluturul, kui ma ei eksi.

Ma just mõtlesin sellele, kas see oleks Tallinnas võimalik. Kõik on võimalik, kuid Tallinnas… Meil on ju nii väike riik. Hirmu tekitavad sellised uudised ikka. Mu tütar õppis Prantsusmaal Nice´is, ja kui seal oli terrorirünnak, ei soovinud ta enam sellesse linna sõitagi."

Saara ja Andreas Soomest

Saara ja Andreas Soomest Foto: Geidi Raud

"Jah, teame sellest, mis Berliinis juhtus. See päris kohutav, eriti praegu jõuluajal. Siia jõuluturule tulles kohtasime Poola noori, nemad teavad ilmselt Berliinis juhtunust rohkem rääkida. Meie tunneme end Tallinnas küll täiesti turvaliselt."

Silvia ja Valentina Veneetsiast

Silvia ja Valentina Veneetsiast Foto: Geidi Raud

"Meie meelest on Tallinn soe ja sõbralik linn," pole itaallannad kiitusega kitsid. Oleme siin reedest saati. Meile meeldib keset keskaegset linna olev jõuluturg väga. Lugesime Berliinis toimunust hommikul ja see tekitab kõhedust, sest reisime koju läbi Frankfurdi [Saksamaa].

Minu meelest on Tallinn turvaline, kui võrrelda teiste linnadega, kus ma käinud olen, nii Euroopas kui ka Ameerikas. Mingit kuritegevust siin silma ei torka ja inimesed on väga abivalmid. Ma kaotasin Tallinnas mütsi ja inimesed jooksid mulle järele, et see ära tuua – see oli väga kena. Mingit hirmu me siin kindlasti ei tundnud!"

Glögikaupmees Andre

"Sellest, mis Berliinis juhtus, olen lugenud pealkirjadest. Täpsemalt ma asjast ei tea, kuid eeldan, et seis võis olla päris hull. Kaastunne tuleb peale, kuid otsest hirmu pole mul tekkinud, sest see juhtus siiski Eestist kaugel. Mul on kahju nendest inimestest, kes kannatavad."

Politsei: ohuhinnang pole muutunud – pühad on pühad!

Põhja prefektuuri operatiivjuht Valdo Põder ütles Õhtulehele, et Eesti ohuhinnang pole Berliinis toimunu tõttu muutunud, kuid iga inimese kaitseks hoitakse rahvarohketel kohtadel silma peal.

"Pealinna tänavatel on ööpäev läbi üle mitmekümne politseipatrulli, kes hädaolukorrale kiiresti reageerivad. Samuti saame alati arvestada meie koostööpartnerite päästjate ja meedikutega, kes kriisiolukorras korrakaitsjatele appi tulevad," kommenteeris Põder ja tõdes, et praegu pole kõrgendatud valmisolekuks põhjust.

"Seetõttu ei panda täiendavaid patrulle välja. Patrullide väljapanek on nagu tavapäraseltki suurem pühade ajal ja sel ajal näeb ka vanalinnas jalgsipatrulle rohkem."

Politsei: ohuhinnang pole muutunud – pühad on pühad! Foto: Geidi Raud

Samal teemal

Kommentaarid  (15)

A.H. 22. detsember 2016 15:12
Kannatust. Kõik omal ajal. Egas Berliinis ka vanasti ei tuntud, aga siis sattus satanella eit võimule.
vanaema 21. detsember 2016 14:06
Psühhiaatrid räägivad: ainult hull ei oska karta.
krat pärnust 21. detsember 2016 14:42
Käisin linnas kõik kohad oli hullusid täis. Keegi ei kartnud midagi.
ab 22. detsember 2016 00:40
äkki mainid linna nime ka? ma käisin eile piiteris, maru rahaulikk oli!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS