Eesti uudised

President jõulude ajal kirikusse ei kipu, ent eelmisel nädalal käis küll

Karoliina Vasli, 20. detsember 2016 04:00

350 KOMMENTAARI

k
Kristlane/ 21. detsember 2016 14:07
Hukka mõista on palju lihtsam kui mõista. Jah, meie president pole kogu rahva president. Ta on hädaabi president, kes valiti selg vastu seina. Riigimehelik oleks olnud keelduda või tagasi astuda aga Kerstile paistab roll sobivat. Aitab majanduslkult järge parandada. Ta pole rumal aga oklemaks rahva esindaja on ta valgusaastate kaugusel. Kurb.
j
Juhan./ 21. detsember 2016 08:39
Inimene on selline kes hävitab enda ümbert kõik kes on targemad või rikkamad kasutades igasuguseid võtteid et saada maailmavalitsejaks eriti kui need rikkad ja targad ei allu valitsejale, selleks kasutatakse nii usku, lubadusi kui jõudu et ise saada võimukaks ja rikkaks ka seadused teevad enda rikastumiseks.
j
Jason/ 20. detsember 2016 23:59
Kuule Mart Helme, saa õige üle!
h
HH/ 20. detsember 2016 20:51
Kaljulaid on tubli, minu austus Helme vastu aga vähenes kõvasti. President peab olema kogu rahva, mitte ainult usuhullude president!
n
nipitiri/ 20. detsember 2016 17:52
"minu president ta pole" ...
Tõeline lasteaed. Matsid jäävad matsideks...
u
usklikele/ 20. detsember 2016 17:11
Kuulake,mida ütles Jeesus tegelikult.Väga huvitav materjal:( https://www.youtube.com/watch?v=x-cUOekfASA)
l
Loogik/ 20. detsember 2016 19:36
Biibel sarnaselt ajalooga on mitu korda ümber kirjutatud. Mida tegelikult kes ütles, kui üldse ütles, kes seda enam teab.
t
teadmiseks/ 20. detsember 2016 23:42
See materjal ei ole piiblist,vaid Vatikani arhiivist,kus on palju avaldamata käsikirju,õigemini piibel sisaldab sellest kaduvväikest osa.
s
süsimust iroonia/ 20. detsember 2016 16:43
Nii kena kuidas kristlased enda piiramatut sallivust demonstreerivad :D
j
Ju / 20. detsember 2016 16:31

j
Jõulud on iidne Põhjamaade pööripäeva tähistav püha/ 20. detsember 2016 16:21
Jõule ehk talvist pööripäeva on peetud Põhjamaades tuhandeid aastaid enne kristlust. Nii nagu kristlased ehitasid meie pühadesse hiitesse kirikuid, nii hakati ka jõule Kristusega siduma. Juudid ja Iisraelis käinud eestlased teavad, et kliima ja loodus, mida kirjeldati Kristuse sünniajal piiblis, ei kattu praeguse aastaajaga. Ka piibliuurijad kinnitavad, et Kristuse sünniaeg võis olla kevadel. Kui selline müütiline tegelane üldse elas....
Ristija Johannese sünnipäevaks aga pandi taas pettusega suvine pööripäev millest tuleb sõna jaanipäev.
Kristluse tegelik looja ja piibli ümberkirjutaja oli Rooma, kes nägi, et kristlusega saab orje sundida olema alandlikud ja sõnakuulelikud. Et kannatage orjad, siis saate paradiisi.
Martin ja Mart Helme võiksid lugeda teaduslikke kirjutisi ajaloo ja usu kohta, ennem kui hakkavad tõelisi eestlasi ja meie maausku kritiseerima.
Maausu toetajaid on palju ja EKRE kaotab tuhandeid hääli.
m
Mina mõtlen mitte ei mõtle vaid ütlen/ 20. detsember 2016 16:19
kui mõni kirik õhku lendab rahvamassiga mida Teie siis ütlete. Rahvas olge ettevaatliud jõulude ajal kirikus ja mõelge üldse kas vanaaasta õhtul lähete kirikusse. Ütlen ausalt lähemal ajal on midagi oodata, küll te näete seda.
o
onkel/ 20. detsember 2016 16:11
Vanadel kommudel on uskumine lausa veres - köigepealt marksism-leninism, siis Jesus Kristus, vaikselt tudeeritakse juba islamit.
K
./ 20. detsember 2016 15:40
Kirikutes/kogudustes käiakse ikka osaduses olemiseks teiste kristlaste ja elava Jumalaga, mitte lihtsalt kombe pärast.
m
mis plära jälle Helmelt/ 20. detsember 2016 15:30
Kõigile on ju teada, et noorkommunistina valgustas Mart Helme nõukaajal üliagara ja ustava punapropagandistina aastakümneid seda pimedat ja vene okupatsiooni vihkavat Eestit nende stalinismi-marksismi-leninismi ideedega ja püüdis nii noortele kui ka vanadele seda kommunismip.ska pähe määrida ja ajudesse taguda.
Selle tunnistajaid eksisteerib veel sadasid, kui mitte tuhandeid.
Mu vanaisa lubas isegi terve saalitäie kokku saada, kui see mees ja ta jõmmid veel siin edasi valetavad.
Jah, ja edasi siis, sel ilusal nõukaajal ülendati Mart Helme sellise erilise ustava ja üliagara kommunistliku ja propagandistliku töö eest isegi kirjastuse Eesti Raamat marksismi-leninismi osakonna üheks juhtivtöötajaks.
Ühesõnaga ta töötas Glavlitis, mis allus KGBle.
Tema oli üks neist Glavliti otsustajatest, milline raamat läks avaldamisele ja milline tuleriidale.
Ja kui keegi siin jälle tuleb jutuga, et Helme ei olnud kom.parteis ja et sellisele marksismi-leninismi ideeliselt vastutavale töökohale pandi üks lihtlabane parteitu mees/Helme/, see on kas pime, kurt või loll…või need kõik kokku.
Peale selle teeb tänapäeval see kahe-helme partei - EKRE - koostööd Moskva partei Jedinaja Rossija sõsarpartei Savisaare Keskerakonnaga, seega siis ka Moskvaga.
Ekre alluvuses ja köäsutuses on ka Kremli poolt soositud trollivabrik koos palgaliste trollidega.
P.S.
Jah, Mart Helme salgab siiani oma kommunistliku karjääri maha, isegi wikipediast lasi need andmed ära kustutada.
a
arvamustes ja kommentaarides/ 20. detsember 2016 15:19
on vaid põlvkondade vaheline erimeelsus. Vanemad, kes mäletavad nõuka aega ja tekke akende ees (et küünla valgus välja ei paistaks, pean siin noorematele pikemalt välja kirjutama) jõulude ajal on loomulikult arvamusel, et jõulud ja kirik käivad kokku. Noored z või x või mis iganes põlvkond, kes pole näinud nõuka aega, kellel on siiani olnud küllus külluse otsa ja meri põlvini, emme-issi teevad kodus pepu ka puhtaks ja kui kommi ei anta, siis karjuvad kõva häälega... sellised ei poolda kirikut ja neile ongi võõrusk jube põnev vaheldus senisele, uus mängumaailm. Ainult et kahju on nendest lastest kui lõpuks saavad oma uuel mängumaal valusalt võõrusult peksa. Kes neid siis kaitseb? Muud keerulist polegi.
m
marras/ 20. detsember 2016 15:34
Millest te räägite? Võõrusk on meid peksnud 700 aastat, Vabadussõjas aga anti võõrusu toojate järeltulijatele niimoodi tappa, et rohkem ei tahtnud. Hea on süüdistada kõiges nõukaaega, aga tegelikult andis see nõukaaeg teie võõrusule korralikult ajapikendust. Ilma okupatsioonita oleksid enne sõda alanud protsessid viinud loomulikul teel ristiusu hääbumiseni Eestis ja mõttetud lahingud oleksid praegu olemata. Nii et olge parem tänulikud sellele nõukaajale, et kirik ikka veel hingitseb.
t
to marras/ 20. detsember 2016 16:21
kullake, lõpeta, filosoof, ennem põhikool ära. Vabadussõda käis ikka PUnaarmeega. Landeswehriga võideldi aga Lätis.
Ehk pajatad täpsemalt, kes neid kirikumehi Vabadussõjas peksis? Saad ikka aru, et Sa just paregu solvasid kohalikke sakslasi. Baltisaksa rügement oli Vabadussõjas vägagi tegija.
See, et kirik nõukogude ajal, kõigi takistuste kiuste, nagu kordades suuremad maksud, usklike ja kiriku teenistujate taga kiusamine, ikkagi tegutses ja säilitas oma identiteedi näitab siiski hoopis muud. Rahva usaldust eelkõige ja seda, et ilma nõukogude võimuta oleks meil kiriku hooned kindlasti paremas korras, ning tõenäoliselt ka rahvast täis.
m
marras/ 20. detsember 2016 16:56
Landesveeri sõda oli osa Eesti Vabadussõjast. Jah, ka eestlaste poolel võitles baltisakslasi, aga neid oli palju vähem kui Balti hertsogiriigi pooldajaid, kelle rusikas oli Landesveer. Kui sai teatavaks, et lõunapiiril seisab ees võitlus parunitega, kippus mehi idarindelt lausa deserteeruma, et ainult sakstele säru teha. Nii suur oli viha ajal. vaenlase vastu.
Kiriku kandis nõuk. ajast läbi ja tegi esimestel iseseisvusaastatel menukaks asjaolu, et kirik, nagu ka Eesti rahvuslus, oli nõuk. ajal näiliselt alla surutud. See tekitas kujutelma ühisest vastupanust okup.võimule, aga see kujutelm vastas tõele ainult osaliselt. Tegelikult oli enamik tähtsamaid vaimulikke okup.ajal KGB palgal, neil olid oma agendinimed ja nad andsid KGBle kirikuskäijate kohta teavet. Kirikuhooned oleksid ilma nõuk. võimuta ilmselt tõesti palju paremas korras, sest paljud neist oleksid kasutusel elamute, kultuuriasutuste, klubidena jne nagu läänemaailmas. Kokkukuivanud koguduste kangekaelsus mitte loovutada hooneid muuks otstarbeks on praegu peamine takistus kultuuriväärtuslike ehitiste päästmisel.
k
kuule, mis Sa valetad/ 20. detsember 2016 18:19
Eesti terriitooriumil elanud sakslased osalesid Vabadussõjas Eesti poolel, Balti rügemendi koosseisus, mingit Eestivastast tegevust nad siin ei arendanud. Loomulikult oli ka üksikuid erandeid, nagu eestlastegi seas, meenuta kasvõi Punaarmees olnud eestlasi. Landewehris olid aga Läti sakslased ja lätlastele apppi läinud eestlased.
Kirikumehed.... Ole pigem vait, kui ei tea. Õigeusu piiskop Platon (eestlane muide) tapeti kommunistide poolt elajalikult Tartu krediitkassa keldris selle eest, et ta oli teenistusel palunud õnnistust Eesti riigile. Sealsamast keldrist leiti peale Tartu vabastamist palju kirikumeeste laipu, nii eestlaste, venelaste kui sakslaste. Häbene mees oma loba!
p
penskar/ 20. detsember 2016 16:12
ah ära aja iba esimene. Olen vanake ja ei lähe ka kirikusse.
j
jäta valetamine/ 20. detsember 2016 17:03
tekid akente ees?Mis jura sinusugused noortele ajavad?
s
Stalini/ 20. detsember 2016 18:25
ajal jah. Tookord ei tseremoonitsetud, orjatööl vangilaagrites oli riigi majanduses oluline osa.
v
vaatleja/ 20. detsember 2016 15:07
Ega teda lubatagi sinna kes seda teab mis rahvusest ta mees on eestlane mitte vanelane ka vaevalt kord kodus kõva
v
variserid / 20. detsember 2016 14:53
ent eelmisel nädalal käis küll (198)
Mart Helme kunagised suured sõnad –
#ootan, et uus president meiega kindlasti suhtleks#
Kuidas saab suhelda sellise inimesega, kes meie presidenti vastuvõtu „saadab pikalt“ kuhugi?!
Selline kõnemaneer ja sellised väljendused on omased ainult pudelittõstvatel joodikutel, mitte aga ühel tõsiseltvõetaval poliitikul.
See Helme on Eestimaa suurim VARISER!
Teist sellist, peale Savisaare, pole Eesti riigi poliitmaastikul, ei varemalt ega praegu, veel ealeski olnud!
Mart Helme käitumine ületab aga juba mitmekordselt isegi Savisaare jultumused.
Mart Helme on Eestimaa ja eesti rahva suurim häbiplekk!
v
Vastupidi/ 20. detsember 2016 15:33
Minu austus Helme suhtes vaid tõusis. Kindlasti pole ma ainuke. Lõhestumise põhjustas riigipea, kes ei austa ristikirikut ja sellega solvas kõiki tõelisi kristlasi.
t
to vastupidi/ 20. detsember 2016 18:14
See on populim ja sinusugune arvab siiani ka et savisaar on õige mees. kõiksugu pa.. võib suust välja ajada. Presidendil pole häda midagi, jätke ilkuminekui sie ei küüni seda on piinlik lugeda. Ristusk toodi siia verega, vägistamisega tapmisega. Ja selle eesmärk oli iniemstest alandlike lambaid kasvatada. Et nad mässama ei hakkaks. 1. enese eest tuleb seista. 2.Tuleb toetuda enese jõule ja resurrsile mitte võõrale.
1
14:53 kaua sa karjud.../ 20. detsember 2016 15:37
..ja viimases lauses asenda nimi enda omaga, saadki tõese tulemuse. Mis haigust sa põed, et üks ja sama kisa kordub päevast päeva?Oled sa kuulnud midagi inimõigusest, see ongi asi, mille üle sina ei kaaguta.Õigus elule ja öelda, mida arvan.Kui oled tolerast, siis ole ka igas mõttes, mitte ainult oma vaatevinklist lähtuvalt.Ära suru oma tahet ja vaateid mulle, mina ei aktsepteeri sind, sõida oma jutuga sirtsu sohu.
s
Selge on see,/ 20. detsember 2016 16:18
et president, kes peaks olema rahva ühendaja, tõukas osa rahvast endast eemale ja see vastab nüüd samaga. Ja mingi tänitamine siin ei aita. Kaljulaid pole isik, kes oleks väärt olema terve Eesti rahva president. Enne teda kõneks olnud 6 läbikukutatud kandidaati poleks keegi sellist rumalust teinud.
o
onkel/ 20. detsember 2016 17:20
Kui töukas, siis väikese osa, pälvis aga suurema osa heakskiidu.

m
marras/ 20. detsember 2016 14:42
Tean vähemalt ühte inimest, kes loobus EKRE poolt hääletamast Helmede viimaste sõnavõttude tõttu.
m
20. detsember 2016 15:11
Mina tean, et üle 800 Ekre liikme on sellest hullust helmede erakonnast lahkunud.
t
Toetan sellist presidenti!/ 20. detsember 2016 14:41
Lõpuks üks õige president, kes ei kooguta kirikute ees. Lausa vastik oli kuulata martin helme hala sellest, kui vale see on, et president kiriklikel üritustel ei viibi. Inimesel peab jääma õigus sellele, kas ta on ateist või mõne muu usu kummardaja!
h
huvitav/ 20. detsember 2016 14:36
Kui meil oleks presidendiks Mart Helme, kas siis tehtaks meile praegu aktiivselt selgeks, et eestlased PEAVAD kirikus käima, sest muidu oleme varsti moslemid. Ehk siis vaktsineerime end kiirelt, muidu tuleb islam nagu tuulerõuged lasteaiarühmas?
Pean end luterlaseks. Ristitud, leeris käinud, kirikunõukogu liige. Kirikus käin, kui hinges vaja. Jumal ei ole kirikus. Jumal on kõikjal. Võin ka kodus käituda kristlikumalt kui jumalateenistusel osaledes. See on minu isiklik teema ja siin ei ole kellelgi öelda, et ma käituks õigesti või valesti.
Austan presidendi otsust ja pean väga lugu tema aususest. See ei ole tema jaoks. Ta ei tunne sellega seost. Ei ristiusu ega ühegi teise usuga. Keegi ei saa kohustada teist inimest kirikus käima. Riigijuhi viibimine jumalateenistusel ei anna midagi juurde usule ega riigile. Meil on riik ja kirik lahus.
Aga tõepoolest - mis saaks siis, kui meie president oleks jehoovatunnistaja või hinduismi järgija? Usu pärast ei tohi kedagi ilmalikust ametist ilma jätta. Sunniksite teda osalema kristlikul teenistusel? Kuidas?
Head kristlased. Kus on teie südametes mõistmine, armastus, andestus ja kõik muu väärtuslik? President on meie ilmalik juht nagu linna juhtiv linnapea või kooli juhtiv koolidirektor. Teil ei ole vaja teda kirikusse, sest kirikus on oma juht kirikuõpetaja näol ja suur juht on meie jaoks Jumal.
t
tore/ 20. detsember 2016 14:40
oli lugeda Teie arvamust. Ole 100% sama meelt. Täpselt see, mida mina tunnen ja mõtlen. Kuigi olen vaid kodus Jumalaga suhtleja. Äitäh teile. Kauneid Jõule!
t
tore dale/ 20. detsember 2016 14:53
Peaaegu oleks sulle rohelise plussi pandnud aga ei saanud tuleb leppida punasega.
m
ma ei ole nõus/ 20. detsember 2016 14:54
Minu jaoks traditsioonid on olulised. Need on lisaväärtus. Kui kõik hakkaksid oma südametunnistuse järele elama, siis kaoksid kombed ja maailm koosneks nudistidest nagu Eedeni aias. Praegune seisukoht on Kaljulaiul ka teatav eputamine ja enesepaljastus. Tõesti on suva, kas ta usub või mitte, aga ärgu lõhkugu ilusaid kombeid. Meid rahvana on nõukaajal niigi lõhutud ja risustatud.
h
huvitav/ 20. detsember 2016 15:17
Kahepalgelisus pole kunagi olnud kristlik väärtus. Ausus on. Meie president seda väärtust kannab.
Eputamine ja edevus on kristlikud patud. See on omane pigem neile, kes muidu ei kanna Jumalat hinges, aga jõuluajal kirikusse tormavad. Eputamine on pigem see, et "olen õigem ja parem inimene, sest käin jõuluõhtul kirikus".
Traditsioonid on tähtsad. Minu pere traditsioon on olla jõuluõhtul vaid oma perega kaugel metsatalus; kaugel ka kirikust. Nii on see olnud aastakümneid. Olenevalt aastast jõuame kirikusse ka, kuid mitte alati. Seal on erinevaid põhjuseid olnud. Ei peagi jõudma. Liiati olen ma peres ainuke, kes kirikuga seotud.
Unustage oma nõuka-aeg ka ära juba. Kes uskuda tahtis, seda ka sai. See ei ole väline, vaid sisemine teema. Isiklik.
h
huvitav/ 20. detsember 2016 15:20
Lisan veel. President ei keela ju jumalateenistusi ära ega keela kellelgi neil osaleda. Ta ei lõhu traditsiooni. See, et eelmised presidendid on käinud kirikus, on olnud ka nende töö juures täiendav teema, aga mitte kohustuslik. Meil on ilmalik riik!
e
ei/ 20. detsember 2016 16:24
teiste inmeste sildistajatele ja ennastimetlevatele mammidele!
k
kirik on lahe business/ 20. detsember 2016 18:20
Huvitav mida sa kisad? MIks see king niimoodi sul pigistab, Varsti tõused lendu kui nii palju ksad ja alla ka ei saa. Läbi ajaloo on huvitanud kirikut ainult raha ja võim.
e
eesti naine/ 20. detsember 2016 15:30
Super kommentaar!!! Meil on ju kiriku ja riigi lahusus. Seega - EI PEA kui ei taha.
k
Kullakene!/ 20. detsember 2016 16:23
Kas jälle peab kordama, et meil e i o l e riik ja kirik lahutatud! Meil ei ole riigikirikut, s.t. ühtegi usku ei eelistata teistele .
m
marras/ 20. detsember 2016 17:48
Kui ühtegi usku ei eelistata, miks te siis tahate, et ristiusku eelistataks teistele?
t
to Kullakene/ 20. detsember 2016 19:42
Riik ja kirik on lahus ja kunagi pole koos olnud (sorry, vene impeeriumi koosseisus siiski oli) sest siis meil oleks monarhia mitte vabariik
a
Ateistil läheb raskeks kristlikku riiki teenida / 20. detsember 2016 16:26
Berliinis on täna leinajumalateenistused KIRIKUTES. Kas Saksamaa siis pole ilmalik riik?
Lugege ometi põhiseadust, mida valesti tsiteerite: Nõuk. konstitutsioonis olid riik ja kirik lahutatud. Nõukogude võim on lõppenud, ateistliku ajupesu ohvrid on jäänud.
Eesti PS-s on kirjas hoolis, et riigikirikut ei ole. Lugege PS kommenteeritud väljaandest, mida see tähendab. Võib minna nt Oleviste baptistikirikusse,või õigeusu kirikusse -setud ja paljud saarlased on õigeusku, ikkagi kristlased.
h
huvitav/ 20. detsember 2016 17:09
Samamoodi võivad inimesed leinata ka küünalt sündmuspaika viies või kodus küünalt süüdates. Võivad seda teha ka poliitikud. Ei pea minema leinajumalateenistusele.
Kusjuures kindlasti osaleks president ka kellegi kiriklikel matustel või kiriklikus pulmas - see on lahkunu või pruutpaari väärtuste austamine ja nende pärast saadakse kokku. Olen ka veendunud, et näeme presidenti kogu riiki raputanud sündmuste korral peetaval jumalateenistusel. Loodetavasti neid ei tule.
Leinajumalateenistus on nendele, kes tunnevad vajadust sel moel leinata. Jõulujumalateenistus on neile, kes tahavad niimoodi jõule tähistada.
Olenemata sellest, kas me räägime poliitikutest, poemüüjatest, arstidest või ehitajatest. Kirikul on oma koht ühiskonnas ja seda ei eita mitte keegi. Kirikul on oma viisid asjaajamiseks, kuid see on ikkagi inimeste sügav isiklik teema.
Kirik ja riik ongi lahus sellega, et üks institutsioon ei kirjuta teisele ette, kes mida peab tegema. President ei määra ametisse kirikujuhti (pühakodade juhte) ja samuti ei ole eri uskudel sõnaõigust riigiasjade korraldamisel. Arvamusvabadus on, otsustusõigust mitte.
k
Kallid kristlased. / 20. detsember 2016 14:25
Kus nüüd on äkki kõik kirikuskaijad ja usklikud. Palju siin kommijatest ise on kirikus käinud ja usku tõsiselt võtnud. Ja kui te väidate, et paljud käivad kirikutes siis ja, on ju praegu seal ilusad kontserdid. Paljud aga jumalasõna kuulamas käivad? Kirikud on meil muidu pooltühjad. Teie kristlikus väljendub praegu siin kommendaarides sõimamise ja vihaga, Kahepalgega Joonased. Usk ,mis meile toodi tule ja mõõgaga. Ja nii on olnud, etma ei käi kirikus, aga jõulusid pean. Mitte seda aga jumalasõnaga. Lihtsalt tõstatati teema, et kedagi jälle tule alla võtta. Lihtsalt on äkki selleks vaakum tekkinud. Jõudu kristlased! Austan neid, kes pühendumisega kirikus käivad.
m
MuinasJulle/ 20. detsember 2016 14:40
Teie pahameel on mõistetav. Aga võib olla aitab Teid sellest üle saada, kui püüaksite eristada usundit ja uskumust tõelisest religioonist ja usust?
r
20. detsember 2016 14:59
religioon ‹-i 21› ‹s›
USKUMUSTE, normide, tavade ja institutsioonide süsteem, mille keskmes on inimesest absoluutselt üle olevad ja tema olemist määravad jõud ning inimese ja kõiksuse suhteid reguleerivad põhilised väärtused, USUND.
r
Religioon miiustele/ 20. detsember 2016 19:45
Vaidlete EKSS ehk endale vastu
k
kas/ 20. detsember 2016 14:41
mõttetu klišee tule ja mõõga kohta erutab sind?
Ei tasu muretseda teiste pärast. Tasub mõelda vaid endale. Milline on su enda suhe nii ouliste teemadega? Mõtle selle üle, ära vasta. Teiste inimeste eraasjad on surmigavad, kaasaarvatud presidendi eraviisilised arvamused.
r
ristirüütlid pekstakse puruks/ 20. detsember 2016 14:12
Mul ei lähe ealeski meelest, kuidas Martin Helme delfi artiklis eestlaste põlist usku mõnitas. Kahjuks paljudel on see meelest läinud või siis ei juhtunudki nad seda lugema. Sellepärast on hea, et see juudiusujünger aeg-ajalt oma vaateid avalikult meelde tuletab, nagu eile TV3-s.
t
Tõde/ 20. detsember 2016 15:16
Selle eestlaste põlisusu mõtlesid need eputajatest taarausulised 30-ndatel aastatel oma jaoks välja.
m
marras/ 20. detsember 2016 16:27
Põlisusu austajad ehitavad sellest materjalist, mille ristiusustajate hävitustöö neile jättis. Hävitajad näeksid muidugi meelsasti, et alles ei jäänud midagi, sest see tähendaks, et nende töö sai hästi tehtud.
Esivanemate pärandi hoidjad ei küsi kunagi, kas alles on piisavalt või mitte. Nad elavad sellega, sellest ja seda, mis on. Kui keegi, nt Martin Helme, väidab, et põlisusust pole midagi teada, siis sellega ta ainult positsioneerib iseennast. Tegelikult ütleb ta, et tema ei TAHA põlisusust midagi teada. Aga samas on neid, kes tahavad, teavad ja kasutavad seda teadmist. Ühtede südameasi on juudi-semiidi pärand – see, mille hoidjaid on üle maailma niigi miljardeid. Teised hoiavad maarahva pärandit, mida hoidma ei saa kohustada ühtegi teist rahvast. Vaadates kultuurilise elurikkuse mätta otsast: kumbade tegu on kaalukam, vastutusrikkam?
p
Pange jah/ 20. detsember 2016 16:27
miinuseid, aga Tõde räägib õigust. Taara kummardamine läks moodi just nimelt 30-tel. Kombed ja traditsioonid mõeldi samuti välja siis. Need pole pärit muinasajast.
k
kas Kaljulaid/ 20. detsember 2016 14:02
muutub ka varsti või juba ehk ongi suur muutunud pagulasarmastajaks nagu ilves oli?
d
Donbasist/ 20. detsember 2016 14:06
Mis teil on ukrainlaste vastu?
v
vahvad ristirüütlid-senjöörid Helmed/ 20. detsember 2016 14:01
Helme, sa tee oma erakonnas see mõrtsukkristlaste rahastamise asi selgeks, enne kui presidendile epistlit tuled lugema. Ah et millest ma räägin? Aga palun, lugege. kuidas Eesti KRISTLIK Rahvaerakond äärmuslasi toetab. Kõige kõnekam teave on artikli kommentaarides.
http://ekspress.delfi.ee/teateid_elust/ekres-kaarib-sisetuli-elu-sona-toetamise-parast?id=76581678
m
m./ 20. detsember 2016 13:58
Milles seisneb president Kersti Kaljulaidi väärtus? Milles seisneb tema kasulikkus? Peale inimeste omavahelises tülliajamises ma mõtlen. Ja palun nüüd mitte kommenteerida et milles seisneb minu kasulikkus - see ei puutu antud juhul absoluutselt teemasse.
Veelkord: Kes sa oled selline, Kersti Kaljulaid? Milles avaldub see erinevaid inimesi ühendav tegevus millest sa presidendiks saamisel rääkisid?
v
voila!/ 20. detsember 2016 14:05
v
Väärtus/ 20. detsember 2016 14:07
Tema maksud on sinu omast suuremad
t
to m/ 20. detsember 2016 14:09
Kersti Kaljulaid on nende president, kes kahepalgelisusest lugu ei pea.
e
Eputav ateist/ 20. detsember 2016 15:09
Raske on leida kahepalgelisemat inimest. Muidu kirikus ei käi, aga kui kirik tegeleb Euroliidu pühade lehmade - moslemipagulastega, siis tormab sinna oma ustavust demonstreerima!
e
Eputavale ateistile/ 20. detsember 2016 19:55
Muidu Lääne-Tallinna haiglas, Maarjsmõisa haiglas teostatakse pagulaste tervisekontrolli. Kui sa nüüd sinna lähed, oled kahepalgeline.
t
to to m/ 20. detsember 2016 14:14
Kuidas see erinevate inimeste ühendamisega on seotud?
m
marras/ 20. detsember 2016 14:28
Erinevate inimeste ühendamine käibki nii, et riigi tasandil suhtutakse neutraalselt erinevatesse maailmavaadetesse, ühte teisele eelistamata. Eelmised presidendid eelistasid selgelt religioosset ilmavaadet ja konkreetsemalt ristiusku, ehkki ristiusklased on Eestis vähemuses. Ilmselt polnud nad enda jaoks seda ilmavaadete asja piisavalt läbi mõelnud. Praegune president on selles mõttes küpsem ja riigimehe/naiselikum.
n
No küpsuseni / 20. detsember 2016 16:36
on tal veel tükk maad minna. Küps oleks ta siis, kui suudab kogu rahva enda seljataha ühendada. See ongi tema ülesanne -ühtegi rahvagruppi endast mitte eemale tõugata.
p
President/ 20. detsember 2016 16:33
peaks olema rahva ühendaja, aga pole ju. Ühe käeliigutusega tõukas osa Eesti rahvast endast eemale. Vilju näeme nüüd - osa rahvast vaatab temast mööda ja jääbki mööda vaatama. Kahju küll, kui juhuslik inimene sellise ameti peale saab.

e
20. detsember 2016 13:51
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
s
Skoori põhjal/ 20. detsember 2016 14:09
Asjata panid, nagunii paljude jaoks tekst käib üle jõu, nad ikka vaidlevad vastu, et selline punkt on olemas
i
irw/ 20. detsember 2016 14:43
kas maailmas on kedagi, kes viitsib nii pikka teksti lugeda?
i
Ilmselt.../ 20. detsember 2016 15:04
Kusjuures vaidlus ju põhimõtteliselt käib just selle teksti põhjal.
v
veel irw/ 20. detsember 2016 15:06
ainult EKRELASED EI VIITSI või ei taha TÕTT EHK FAKTE LUGEDA!
i
ikka / 20. detsember 2016 14:52
a
Aiku/ 20. detsember 2016 13:50
Minu president ta ka ei ole ja mina ka ei lähe.
k
Kurb/ 20. detsember 2016 14:11
Mul samuti oma presidendi ei ole, pean leppima ühisega.
m
20. detsember 2016 13:36
Mart Helme on selle väljaütlemisega Savisaarega, kes Eesti Vabariigi seadusandlust ei tunnista, ühel meelel.
Seega on ka Mart Helme Eesti riigivastane element-
h
huvitav mõttearendus/ 20. detsember 2016 15:09
kas su raviarst on viimaste ideedega ikka kursis?
s
20. detsember 2016 15:16
see ravi, arstide ja tablettide jura on ära leierdatud ja vananenud
ekre yrollid, pange mingi uus plaat peale!
h
Hr Helme!/ 20. detsember 2016 13:30
Kas President peaks siis ka homode simmanitel käima? Kas Ristirüütlite (ristiusu sundtoojad) aeg on jälle kätte jõudnud? Kas meil on vaba riik või ongi järjekordne okupatsioon seadustatud?
o
Oled / 20. detsember 2016 13:39
sda kindel et ta simmanitel ei käi ?
p
20. detsember 2016 14:12
Presidentina ta peab olema paljude asjadega kursis. Aga milles probleem?
n
no/ 20. detsember 2016 13:27
Mart Helme on ju vaid liivatera kõrbes, kelle arvamus ei tähenda Eestile mitte kui midagi - tühjus!
p
piiks ja puuks/ 20. detsember 2016 13:19
mina oma küllalt pika elu jooksul ei ole kuulnud ega näinud neid maausulisi kusagil mujal kuitelekas j
p
President/ 20. detsember 2016 13:15
kellele on muslimitest " pagulased " tähtsamad kui eestlased ja nende tavad ja kombed.
o
oot-oot/ 20. detsember 2016 14:12
Kas kirikus käimine on tõesti KÕIGI eestlaste komme? Ma ei eita, et osa rahvast käib pühade ajal kirikus, aga suur osa rahvast ei käi. Arvan isegi, et suurem osa eeslastest ei käi kirikus.
k
20. detsember 2016 14:15
Külastab kiriku-halb, ei tunnista kiriku-jälle halb. Otsusta ometi, mida taotled.
k
Kodanik./ 20. detsember 2016 13:14
Riik ja kirik ikka kokku ei käi.
k
Käib küll/ 20. detsember 2016 13:55
On alati käinud. Kas sinu meelest muistsel iseseisvusajal usukombeid (maausk) ühiskondlikul tasemel ei täidetud?
m
Mõtle kah/ 20. detsember 2016 14:16
16% usklikke ja sa siin väidad, et kristlikud usukombed on täidetud?

m
mees/ 20. detsember 2016 13:13
kas tõesti on isikuid kes seda klouni üldse tõsiselt võtab? Eestil ei ole tarvis mingit "presidenti" se ametikoht on nalja number ja praegune kloun seal on täielik nalja koht.
e
20. detsember 2016 13:30
Ekrekutt, aga miks sinu leivaisa Mart siis nii hirmus kangesti kippus siis sinu poolt nimetatud sellessse klouni ametisse ehk nalja kohta?
Aga väga õieti tehti, et sellele ekreklounile selle 16 häälega koht kätte näidati.
Eriliselt vastik on aga see kuidas see kloun nüüd ikka veel vingub selle oma räige ja eriliselt häbistava kaotuse pärast.
e
Evald Kukk/ 20. detsember 2016 13:05
Ma ei saa aru, kas Mart Helme põeb ikka veel, et ei saanud presidendiks valituks või on pühendunud USKLIK, et kritiseerib Kersti Kaiulaidi tema veendumustes ja otsustes. Teadlik inimene teab, et usk (religioon) on ILLUSIOON mis pärineb ajaloolistest müütidest põlves põlve edasi kantud kujutlus. NB! Jumal ütles "saagu valdus" ja valgus sai, kuigi teaduslikum on versioon, et PÄIKE oli enne maa tekkimist! Teadlik inimene saab aru, et usk on vaid ettekujutus praktiliselt tõestamatudest müütidest! Nii et hr. Helme, ära mine oma emotsioonides reaalsusest välja, sest praktiliselt religioon on ILLUSIOON!
m
Meremees/ 20. detsember 2016 13:05
Eesti tänapäevases jõulukombestikus on kolm traditsiooni: pööripäev (21-27 dets), Kristuse sünnipäev (25-27 dets) ja kommertsjõulud. Igal neist on oma kombestik ja sümbolid ning inimeste silmis erinev arusaam. President saab töötasu teatavate traditsioonide järgimise eest (ei oma tähtsust, kes oli algataja). Üks neist traditsioonidest on jõulu ajal kirikus käimine. See on sisuliselt presidendi üks töökohustustest - meeldib see talle või mitte.
k
kirikus käimine presidendi kohustus?/ 20. detsember 2016 13:20
Meremees, mis lolli mula sa siin ajad!
kus on sätestatud see töökohustus või traditsioon, et president PEAB kirikus käima?
sa ei tea presidendi kohustustest mitte midagi!
Eesti Vabariigi põhiseadusest pole sul, ekrekutt, mitte õrna aimugi!
Loe alljärgnevat
ja häbene oma rumalat kommentaari!
xx
EV Põhiseaduse
§ 78. Vabariigi President:
1) esindab Eesti Vabariiki rahvusvahelises suhtlemises;
2) nimetab ja kutsub tagasi Vabariigi Valitsuse ettepanekul Eesti Vabariigi diplomaatilised esindajad ning võtab vastu Eestisse akrediteeritud diplomaatiliste esindajate volikirjad;
3) kuulutab välja Riigikogu korralised valimised ja vastavalt põhiseaduse §-dele 89, 97, 105 ja 119 Riigikogu erakorralised valimised;
4) kutsub kokku Riigikogu uue koosseisu vastavalt põhiseaduse §-le 66 ja avab selle esimese istungi;
5) teeb Riigikogu esimehele ettepaneku Riigikogu erakorralise istungjärgu kokkukutsumiseks vastavalt põhiseaduse §-le 68;
6) kuulutab välja seadused vastavalt põhiseaduse §-dele 105 ja 107 ning kirjutab alla ratifitseerimiskirjadele;
7) annab seadlusi vastavalt põhiseaduse §-dele 109 ja 110;
8) algatab põhiseaduse muutmist;
9) määrab peaministrikandidaadi vastavalt põhiseaduse §-le 89;
10) nimetab ametisse ja vabastab ametist valitsuse liikmed vastavalt põhiseaduse §-dele 89, 90 ja 92;
11) teeb Riigikogule ettepaneku Riigikohtu esimehe, Eesti Panga nõukogu esimehe, riigikontrolöri, õiguskantsleri ning kaitseväe juhataja või ülemjuhataja ametissenimetamiseks;
12) nimetab Eesti Panga nõukogu ettepanekul ametisse Eesti Panga presidendi;
13) nimetab Riigikohtu ettepanekul kohtunikud;
14) nimetab ja vabastab ametist Vabariigi Valitsuse ja kaitseväe juhataja ettepanekul kaitseväe juhtkonna;
15) annab riiklikke autasusid, sõjaväelisi ja diplomaatilisi auastmeid;
16) on Eesti riigikaitse kõrgeim juht;
17) teeb Riigikogule ettepanekud sõjaseisukorra, mobilisatsiooni ja demobilisatsiooni ning vastavalt põhiseaduse §-le 129 erakorralise seisukorra väljakuulutamiseks;
18) kuulutab Eesti vastu suunatud agressiooni korral välja sõjaseisukorra ja mobilisatsiooni ning nimetab ametisse kaitseväe ülemjuhataja vastavalt põhiseaduse §-le 128;
19) vabastab süüdimõistetuid nende palvel armuandmise korras karistuse kandmisest või kergendab karistust;
20) algatab õiguskantsleri kriminaalvastutusele võtmise vastavalt põhiseaduse §-le 145.
Meremees-Mart vist siin isiklikult lällamas.
Kas leidsid midagi presidendi kirikuskäimise kohustuse kohta?
m
Meremees/ 21. detsember 2016 12:02
Esiteks ei ole ma Mart ning teiseks olen parteitu ja ei kavatse ka kunagi parteisse kuuluma hakata. See, mis on põhiseaduses kirjas, kuulub presidendi põhi töökohustuste alla ja see, mida nimetatakse traditsiooniks on midagi enamat kui kohustus. Traditsioone on läbi aegade enim seostatud religiooni ja kirikuga. Paljud kiriklikud tähtpäevad on traditsioonid ja tähistatakse sarnaselt nii usklike kui uskmatute poolt, jõulud näiteks (vt eelmist kommentaari). President saab töötasu selle eest, et ühendada ja teatavasti kõik üritused, mis on kujunenud traditsiooniks, on ühendavad. Saksa konservatiivne teoreetik Arnold Gehlen kutsus 1948. a. üles kuulutama traditsiooni ründamist samaseks genotsiidiga argumenteerides, et tegu on mingi inimrühma vaimse või füüsilise terviklikkuse vastu suunatud rünnakuga. Saksa filosoof Karl Jaspers on rõhutanud traditsiooni üldist tähtsust öeldes, et inimesed muudab inimesteks just traditsioon.
s
See/ 20. detsember 2016 13:49
ü
Üllatanud/ 20. detsember 2016 15:09
Aga ma loll mõtlesin, et hoopis Põhiseaduse täitmise eest.
Vt. Kommentaari: ekre kuttidele teadmiseks / 13:51, 20. dets 2016
v
Vot Vat/ 20. detsember 2016 12:54
suurem osa rahvast ei käigi kirikus, miks ta ei võiks olla just koos nendega.
t
To Vat/ 20. detsember 2016 13:56
Jõuluajal käib just suurem osa rahvast kirikus. Mine vaata!
s
Suurem osa?/ 20. detsember 2016 14:18
Pole küll märganud, et kiriku ukse taha oleks järjekord. Käisin mööda ka täna, tühi plats.
e
ei tea,/ 20. detsember 2016 16:24
kuidas see 1,4 miljonit inimest neisse vähestesse kirikutesse küll ära mahuks?
t
Täna/ 20. detsember 2016 16:41
ei ole jõululaupäev, sa tola. Täna kusagil jumalateenistusi ei ole.
f
Fenomenaalne/ 20. detsember 2016 19:59
Kuidas sa suudad paari tunni jooksul kõik kirikud läbi joosta ja rahvas kokku lugeda?
k
kata/ 20. detsember 2016 14:06
Kuidagi silmakirjalik ei tundu või ? Muidu käid kiriku taga keha kergendamas aga jõuluõhtul hiilid härda näoga kirikusse.
n
no peab/ 20. detsember 2016 16:25
ju minema patte andeks paluma, et jälle uusi teha :).
l
leo/ 20. detsember 2016 12:54
On muidugi väga tervitatav, et meie ametisse määratud President olukorras, kus pealetungiv ja võitlev islam ründab ristiusku ja selle institutsioone, suudab kasvõi formaalselt kirikus käimisega toetust avaldada ristiusul põhinevatele läänelikele väärtustele ja eksisteerimispõhimõtetele
k
20. detsember 2016 12:51
Kersti Kaljulaid ei salli kirikuid, ta külastab ainult erandkorras seda kirikut kelle hoole all on pagulased.
K
// 20. detsember 2016 13:14
Kersti Kaljulaid tunneb loodusteadust ja jaburustega ta ei tegele ( ks ).
u
Universumi looja / 20. detsember 2016 13:51
Tavaline vulgaarmaterialist.
m
Mis on/ 20. detsember 2016 13:58
kirikuskäimisel ühist loodusteadusega?
l
Loojale/ 20. detsember 2016 14:21
Tegelikult ma ei tea, aga mul on iga asja kohta oma ümberlükkamatu arvamus
ä
ää/ 20. detsember 2016 12:27
Külastab kirikut siis kui see aitab migrante maale smugeldada. Näitab hästi inimhinge ära.
Ülejäänud rahvas käib jõulude ajal kirikus jõululaule ja sõnumit kuulamas.
v
Vot/ 20. detsember 2016 12:21
Kui tahad Eesti Rahva president olla, tuleb ka koos Rahvaga kirikus käia. Vot
M
:)/ 20. detsember 2016 12:37
Millise rahvaga? Eesti president peab koos maarahvaga hiies käima mitte võõrast puuslikku kummardama. Aga mardikene olgu rahulik- küll ned tema sõbrad kirikupapid peavad oma kõnet paraadil ja külastavad vastuvõttu.
1
12:37 Just sinusuguste "rahvaga" :):) :)/ 20. detsember 2016 12:57
punapoisikeste ja liberitega pagulasi kummardamas.Ootad ka pikisilmi rekkaga kingitusi jõuludeks.Mine päästa siis mõni Harkust välja ja teeb sulle jõulurõõmu, mida siin ülistad. Mis pagana puuslik sa ise oled??
n
no/ 20. detsember 2016 13:19
mart helme on minu jaoks ka tühipaljas halb õhk...
Eesti rahva nimel pole tal põhjust esineda!
v
vanasti / 20. detsember 2016 13:46
tundus ekre ikka rahvuslaste liikumine olema nyyd on mingid usukummardajad?
a
Ah nii!/ 20. detsember 2016 13:59
Et tuleb minna hiide oma puuslikke kummardama.
t
To 12:57/ 20. detsember 2016 14:26
Ah siis kui president osaleb kirikus Jõuluteenistusel, rekkaga toodud kingitustest oleme päästatud. Milline naiivsus.
1
14:26/ 20. detsember 2016 15:59
Sa ikka ei saa aru, ta ei käinud kirikus, vaid kiriku taga moslemite perekonnas halali söömas.Mine ka, nad ootavad, võta rekka ka kaasa,aita neid.Huvitav, miks küll riigil on kaitseväes usklikeks kapralid?Miks õnnistab riik oma sümboleid, miks oli Ilvesel kiriklik laulatus? Kõik on lollid peale ühe siin karjuja ja Helme sõimaja?MIKS????
s
selgita/ 20. detsember 2016 16:22
mis maarahva ja mis pagana hiies? sul on mingid omad puuslikud seal?
p
Puusliku omanik/ 20. detsember 2016 20:00

v
vaatame mida ütleb Vikipedia Mart Helme kohta/ 20. detsember 2016 12:15
Pärast ülikooli lõpetamist töötas Helme kirjastuse Eesti Raamat marksismi-leninismi osakonnas!
säh sulle!
s
Sellest ajast/ 20. detsember 2016 12:35
vanal helmel ongi loosungite ja rongkäikude maania külge jäänud.Sellist küll keegi enam ei vali.Ekre kaob.Vana läheb oma Martna möisa kanu pidama.
h
Hea amet!/ 20. detsember 2016 12:54
Seal trükiti Piiblit ja teisi Pühasid raamatuid!
1
12:15 miks valikuline Vikipedia?/ 20. detsember 2016 13:02
Ei tea küll, kus Ansip töötas, kui koeri kallale ülikatele ajas??Me kõik töötasime kusagil terve 50 aastat, see ei tähenda, et me inimesteks pole jäänud.Ainult sulle on see kommunismi viha igaveseks külge jäänud, ära , minema, siberisse kõik.
a
Antsip on tubli!/ 20. detsember 2016 13:12
Tema käis küll kirikus, koos vanade seltsimeestega. Jõulujumalateenistusel, mida teles kah üle kanti.
j
jah,/ 20. detsember 2016 13:20
oleme kõik erineva minevikuga, siiski arvestagu, kus ja kuidas oma suud pruukida!
j
Ja, ja/ 20. detsember 2016 13:33
noored komsomolid olid alati kiriku ukse taga kaasõpilaste nimesi üles kirjutamas kes üksi või koos vanematega kirikus käisid.
e
Endine üliõpilane Tartust./ 20. detsember 2016 14:17
Ansip oli tubli jah ajas KGB lastega hundikoertega üliõpilasi taga kes kirikus käisid.
s
säh sullegi/ 20. detsember 2016 13:32
ja laaneotsandis nõukogude liidule ohvitserivande ,kus lubas kaitsta seda viimse veretilgani ja seejärel suudles Lenini pildiga lippu!
s
Stakan K.Butõlkin/ 20. detsember 2016 11:57
Mina ka iga päev WC-sse probleemi nr.2. lahendama ei kipu. Täna hommikul käisin küll.
Mina usun kakatriipu trussikutes.
e
EKRE allakäigu algus/ 20. detsember 2016 11:56
Kõik kristlust propageerivad parteid on kadunud. Rahvas ei armasta kristlust. Ka Isamaa on loobunud kristluse propageerimisest, kuna said aru, et see vähendas nende valijate arvu.
Kristlike parteide kadumine on kõige kaalukam tõend, et eestlased ei ole ristiusku.
ä
Ära valeta!/ 20. detsember 2016 12:08
Edgar on püha mees, sest ehitas meie rahvale kiriku ja küll näed palju ta valimistel hääli saab! Ka tema president pole Kaljulaid ja vastuvõtule Härra Savisaar ja tema toetajad loomuliklut ei lähe.
k
Kõige kaalukam/ 20. detsember 2016 14:04
tõend peitub mõtlemises, mitte mõne partei nimes.
t
Tim/ 20. detsember 2016 11:52
Meite president käib kirikutes kus aidatakse immigrante,sest immigrandid on ju pühad olevused.
n
no/ 20. detsember 2016 13:22
meie president käib kultuuriväärtusi vaatamas, sest oskab neid hinnata!
v
vat/ 20. detsember 2016 13:52
r
Rene Descartes/ 20. detsember 2016 14:30
Kahtlen, järelikult olen olemas.
v
20. detsember 2016 16:05
Vaat siis, nüüd on juba pagulased , need insenerid ja doktorid meil kultuuriväärtusteks saanud.Mis 21 sajand kõik muuta võib, vabariigi taastajatest on kurjategijad saanud, pagulastest maailmapäästjad.Tore ju!
t
Tõesti?/ 20. detsember 2016 14:02
Et immigrant on kunstiväärtus?
b
batja/ 20. detsember 2016 11:46
Väga matslik lausung Helme poolt!!!
i
irw/ 20. detsember 2016 12:39
Ta on lihtsalt kade et ise presidendiks ei saanud. Temasugustel vagadel kristlastel on naise koht ju köögis pliidi ja (pere)mehe rusika vahel.
t
Tubli, Mart!/ 20. detsember 2016 11:42
See tädi pole ka minu president jua mul on hea meel, et Helme ei lähe sinna kollaborantide peole koogutama. Las arutavad seal isekeskis kuidas rohkem musti siia sisse vedada ja rahus hävitada.
m
minu arvamus usust on, / 20. detsember 2016 11:42
et ka usk on suur äri,ei muud.
A
!!!/ 20. detsember 2016 11:41
Aga nii raske on ju erapooletult valida. Luteri kirikud, katoliku kirik. Kaks õigeusu kirikut, Bütsantsi ja Moskva oma. Sünagoog. Siis kõikvõimalikud palvemajad. Baptistid, metodisid, nelipühilased, mormoonid j.n.e. Kui lisanduvad veel ka Türgi poolt lubatud mošeed, siis on pilt veelgi kirjum.
p
purjus oled või/ 20. detsember 2016 13:41
ehk seletad ära kuivõrd ikkagi need ristiusud üksteisest erinevad. Arvad, et igalühel on oma Kristus? Mis Sa heietad. Ahjaa, missugused neist suuremaist konfessioonidest omavad Eestis rohkem kiriku liikmeid? Luterlik kirik ja EAÕK on muide konfessioonid, kuid pea meeles, et mõlema vaimulikud pastorid ja preestrid on omanud võtmerollli omariikluse ja rahvuskultuuri tekkimisel. Kujutad üldse ette, kui Reimanni, Hurta ja teisi rahvustunde äratajaid pappe poleks olnud olemas?
p
Purjus siil/ 20. detsember 2016 14:35
Kad või selle poolest, et ühed peavad jõule, teised mitte, mõni isegi oma sünnipeava ei tähista, mõni jälle saab olla mitmenaistepidaja. Luterlased saavad rohkem liugu lasta, nendel pihile käimine ei ole kohustuslik. Sellised on lood nende kristlastega, ei ole nad sama Jumala lapsed, igal on oma, ei suuda presidrnt kõikide jaoks meelepärane olla.
m
Miinustele/ 20. detsember 2016 20:01
Teadmatus ei tee fakti olematuks

l
Linda/ 20. detsember 2016 11:37
Külastatakse pagualasi aga meie vanadekodud, kodutud, lapsed viletsates kodudes, lastekodud jne. Miks on prioriteediks ikka need muulased. Miks lömitatakse võõraste ees aga omadest ei hoolitas????
k
Kuule,kuule/ 20. detsember 2016 11:48
Küll president külastab ka lastekodusid ja vanureid.Anna aega. Ehk tahad,et ta sind ka külastaks?
i
iseasi/ 20. detsember 2016 13:53
kui kaua ta presidendina välja veab..loodame, et mitte
r
Raha on jumal / 20. detsember 2016 13:54
Pagulastega tulevad Euroopast suured rahad.
j
Julie/ 20. detsember 2016 11:26
Ma tean kindlasti ,et minu kommentaari ei avaldata ,olen vist 68 aastane rahvavaenlane aga meedia poolt ( Karoliina) on inetu meie austatud Presidendile teha klapperjahti. Kirikus käimine on vabatahtlik ja seda nõuda ei tohi. Ise kirikus ei käi aga head tee rohkem (aitan vaesemaid ,toetan vanureid ),kui mõni kirikus käija. See on vabatahtlik ja sellest teha artikkel , on kohatu.
1
11:26Julie-le/ 20. detsember 2016 11:41
Mis klapperjaht? President käis kiriku hooleall olevat pagulasperet kummardamas. Ehk käis uurimas, kas nad on meie jõulukingituste valmistamisega ühelpool. Ega meie tohi Saksamaast maha jääda, tegi ehk selfietki nendega nagu Merkel. Selleasemel oleks võinud lastekodusid külastada ja nendele kinke viia. Järjekordne Vao sündroom, kuidas uuseestlased elavad.
p
piiks ja puuks/ 20. detsember 2016 12:42
kas ikka käis kummardamas,vist ikka külastamas. Viisakas inimene ja peremees tunneb loomulikult huvi külalise heaolu vastu ja püüab teda aidata
k
Küsimus/ 20. detsember 2016 15:37
Kui Ristil külastamas käis kas siis käis ka Haapsalus selle tubli pagulasmehe juures, kes oma naise tooli külge kinni sidus ja süütevedelikuga üle valas.
j
Julie/ 20. detsember 2016 11:41
Ja veel--- EKRE-t ei toeta kunagi , neid tuleb karta ,kui musta katku.
j
Julie / 11:41 ikka sama totu, kes alati siin räuskab kui Helme nime näeb/ 20. detsember 2016 13:13
On sind keegi palunud toetama? Ära muidugi karda kolle, neid jõulukingituste toojaid, vihka ikka oma rahvast ja isamaad.Tekib küsimus-MIKS SA SIIN ÜLDSE OLED???punase katku lummuses ikka veel 50 aasta järel.Leidsid ka keda karta, mine omade juurde siis.
n
natse/ 20. detsember 2016 16:32
tuleb alati karta, mida nad Saksamaal tegid, või uusnatsid, nagu Breivik jne.
e
Ega Karolina pole süüdi/ 20. detsember 2016 11:44
Ta kommenteeris vana helme järjekordset räuskamist presidendi kohta.Kas töesti pole kedagi,kes helmel suurauad paneks?Läheb oma ütlemistega juba liiale.Ahjaa,just veel 3inimest palusid edasi öelda,et ei vali enam ekret.
k
Kle/ 20. detsember 2016 11:59
Üle ilma kuulutada, et vot mina ei lähe on samuti kohatu, isegi ja eriti riigi 1. ametniku poolt.
k
kui Helme/ 20. detsember 2016 16:33
oleks mingi ime läbi presidendiks valitud, kas siis poleks ka läinud :)?
k
KODANIK/ 20. detsember 2016 11:25
RAHVAS POLE PRESIDENTI VALIND MIS ON VÄGA VALE. TULEB VÄLJA ET ON NENDE PRESIDENT KES TEDA VALISID. KÕIB TA KIRIKUS VÕI EI KÄI ON DAAMI OMA OTSUS.
k
Kommunism ja kristlus/ 20. detsember 2016 11:21
Kas Mart Helme ei olnud kunagi agar komsomoli ja NLKP liige. Nüüd on aga hakanud paadunud kristlaseks.
Nii nagu kommunism, on ka kristlus eestlastele palju halba teinud. Mäletame, kuidas kirikuõpetajad nõudsid, et eestlane peab olema alandlik nende vastu, kes on seatud meie ülemateks. Ja esimese öö õigus, mida kirik õnnistas.
m
Mäletame, kuidas kirikuõpetajad nõudsid, et eestlane peab olema alandlik nende vastu, kes on seatud meie ülemateks. / 20. detsember 2016 11:56
ning higipales teenima neid väikese palga eest.
m
Meeldetuletus./ 20. detsember 2016 14:10
Tänu kirikuõpetajatele on meil oma kirjakeel. Nemad panid aluse ka Eesti Rahva Muuseumi kogudele.
o
onkel/ 20. detsember 2016 15:49
See on küll öige - kirjaoskus tänu kirikule .Muud nead ei oska öelda, kiriku ajalugu on vaid vägivald ja veri.
t
To Meeldetuletus/ 20. detsember 2016 19:50
Ja muidu me ei olekski lugema õppinud kunagi. :D Väike tasu, et maksti kirikukümnist mis oli märkimisväärne osa inimese tööst. Sa pürid ka ikka hästi kohe pärismaalasest missionääriks. Kui ollakse tasakaalus, siis tavaliselt tasakaalus olevaid süsteeme ei lõhuta, ka usulisi. Mis meil kroonikate järgi enne ristiusu toomist siin viga oli? Aga võõras võim tuli himustas, tappis, vägistas ja sandistas. Ära seda ära unusta! et allutada inimesed oma võimu alla ja võtta nendelt oma vaevaga teenitust osa ära. ja Järeltulijatest said lambad kes siiani seda parasiitliku süsteemi toetavad, oma peaga ei mõtle. Tegelikult peab inimene suutma ise kõik oma enese asjad lahendada, kui ei suuda siis on ta haige väeti ja ajupestud. Läbi ajupesu töötas orjastamine sa ei ole midagi väärt jn.e Tänapäeval ei ole kirikut vaja igaüks on niipalju väärt et teab oma väärtust ja tasakaalustab ennast kus vaja ja kuidas vaja. Nii et Proua President tegi õige valiku! Kirik on igapäevaselt tühi kütmata ruum. Tähtis on inimene ja väga tähtis on et ta ise mõtleb, suudab teistele toetumata otsuseid teha ja ei kahtle eneses. Mis ristiususus selle koha peal seisab, et jumal on suur, inimene on rumal ja saamatu.
k
20. detsember 2016 20:08
Kirikuõpetajad oli aadlikute sabarakud.
k
Kas/ 20. detsember 2016 18:45
sina ei ole oma ülemusele lojaalne või ei käi sa tööl.
d
don/ 20. detsember 2016 11:17
Pärast nii nõmedat artiklit ennustan EKRE toetuse vähenemist. eestlastele sellised paduusklikud ei meeldi. President on oma otsustes vaba, mingi Helme ei tule ütlema, kuidas president peab käituma.
s
Seda küll,/ 20. detsember 2016 14:15
aga ka Helme on oma otsustes vaba. Ta ei taha selliste tõekspidamistega presidendi vastuvõtule minna ja see on tema õigus. Ja sina - mingi don - ära tule talle ütlema, mida ta tegema peab.
s
Savisaar ka/ 20. detsember 2016 16:35
ei käi, ega siis riigivastased saa riiki austada, aga miks peaks võõrusku siis austama?
m
mm/ 20. detsember 2016 11:17
Kirikuinimesi rahustab tõik, et president käis moslemite päid silitamas?
Kui EELK hakkab immigrante majutama ja poputama, pole tal mingit toetust rahva seas loota. Sama kehtib Kaljulaiu suhtes.
s
20. detsember 2016 11:37
sama arvamus ja kui nii edasi , hakkab minu positiivne arvamus kaljulaidi suhtes miinus punkte koguma !
a
adventist/ 20. detsember 2016 11:12
Ta usub Merkelisse ja mulle see ei meeldi.
t
20. detsember 2016 11:19
täpselt minu mõte, sest merkel on kurjategija !
n
Nu nu/ 20. detsember 2016 12:48
Merkel aga on sakslane-ristiusu toojate suguvõsast;D
m
Merkel/ 20. detsember 2016 13:21
on vana SDV pärit kommunist.
i
20. detsember 2016 14:37
Isegi vanad SDV kommunistid on sakslased
m
Maarja Magdaleena/ 20. detsember 2016 11:07
Mis siis on üldse Jõulud? Kas mitte Jeesus ei sündinud? Kas viskame ka kuused uksest, aknast välja ja läheme Jõulupühal tööle... ? Lugupeetud, President pole veel vastust andnud kas Jõulud, ja Kevadpühad tööpäevadeks teha, kuna need on ajast aega olnud seotud kiriklike tähtpäevadega?
Kõik tuleb meiega lapsepõlvest kaasa ja mõnes peres võidi ka last hirmutada, et kui kirikusse lähed, siis juhtub sinuga midagi halba? Vanasti ei tohtinud ju Jõule tähistada? Eesti Lipu hoidmise eest, ehk siis usu eest Eesti vabasse tulevikku saadeti ka Siberisse? Usk ei ole alati seotud kirikuga .
Inimene, kes käib Jõuluõhtul kirikus pole kindlasti ka variser.
e
Ennustus./ 20. detsember 2016 11:23
Kaljulaid toob jõulukuuse tuppa ja tõmbab aknakardinad ette, et keegi ei näeks.
j
20. detsember 2016 14:38
Jõulukuusk on kristlusest vanem traditsioon, Jeesuse sünnimaal kuused ei kadcanus
n
No ja/ 20. detsember 2016 16:49
l
20. detsember 2016 11:59
Las käivad Jõuluõhtul kirikus kui tahavad. Variserlik oleks pidada neid koheselt ka HEA inimese tunnusmärgiks.
j
jah/ 20. detsember 2016 16:37
mafioosod ju käivad ka kirikus, kas on head inimesed? Isegi maetakse neid kiriklikult.
n
nõus/ 20. detsember 2016 19:57
ja lasevad selle eest ,et patud andeks saavad, kirikute katuseid kullata. Räpased tööriistad on teie Jeesusel.
m
Mjahh/ 20. detsember 2016 12:04
Vaadake jõuluõhtul mõnd välismaa kanalit. Kas kõik need tuhanded, kes sinna kirikutesse on kogunenud, on tõesti kõik usklikud ja väärivad halvakspanu ?
k
20. detsember 2016 12:46
Kes panevad halvaks, kust sa seda välja imesid? Inimese oma valik,
m
20. detsember 2016 13:11
Miks halvakspanu ? Paljude nendest pole ju usklikud, vaid kontserdi kuulajad.
n
nõus/ 20. detsember 2016 19:58
Just kontserdi kuulajad väga paljud.

l
Luterlane/ 20. detsember 2016 11:07
Ma ei saa hästi aru nendest inimestest, kes on veel sinna Harju-Risti kogudusse jäänud. Autosõidu kaugusel on veel teisigi kirikuid, kus käia, nagu Harju-Madise või Keila. Oleks mina kohalik, oleksin juba ammu selle Annika koos oma araabia islamiimmigrantidega omaette jätnud.
s
20. detsember 2016 12:45
Sina pole mingi kristlane, sest sul isegi Jumala 10 käsud on jäänud pähe tuupimata
a
Aga sina arvad, et sina oled Jumal/ 20. detsember 2016 14:44
5. Moosese raamatu 5:6-21
Mina olen Issand,
sinu Jumal, kes tõi sind välja
Egiptusemaalt, orjusekojast.
Sul ei tohi olla muid
jumalaid minu palge kõrval…
Sa ei tohi Issanda,
oma Jumala nime
asjata suhu võtta
t
tty/ 20. detsember 2016 10:58
Meie liiduvabariigil nüüd tõeline sotsialist president, ehk ateist ja tõelist Brüsseli usku. Sai Brüsseli paavstilt kindlasti erikäsud.
j
20. detsember 2016 10:56
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
k
20. detsember 2016 12:43
Kui ei saa moslemiks sõimata, kõlbab ka juut, irw
e
Ew/ 20. detsember 2016 10:55
Ei käi kirikus. Mingitel pühadel ei käi. Kellegile pahaks ei pane, kes käivad. Kirikuid olen ikka imetlenud, kui ehituskunsti ja kultuuriväärtuste säilitamise paiku. Miks peaks keegi pahaks panema presidendile, et ta kirikut ei külasta? Ma ei saa aru sellest teemast.
s
20. detsember 2016 11:55
Sama siin.
Tundub, et lihtsalt ülespuhutud teema. Kui president käiks nüüd igal võimalikul hetkel kirikus, küll tänujumalateenistusel, küll jõulude ajal siis veel ja veel mingitel teenistustel... Kas siis ei hakataks talle ette heitma, et liiga palju ja surub rahvale peale usku, kirikuteemat üldse?
e
Ei peagi/ 20. detsember 2016 14:20
ial võimalikul juhul kirikus käima. Kuid teatud riiklike pühade juurde käib ka kiriklik talitus, millest valitsus, parlament jne. oa võtavad. Ka Jõulud kuuluvad riiklike pühade juurde.
w
We/ 20. detsember 2016 13:38
Kui kirikukogudus ei toimi, siis pole sul ka varsti neid ehituskunste ja kultuuriväärtusi imetleda. Ei tea mis rahadest kirikuid üleva peetakse sinu arust? Arvad et riik annab raha? Piiratud inimene oled kui aru ei saa.
n
Narvas/ 20. detsember 2016 16:41
ju läks alles kirik pankrotti, kui palju riik sinna enne raha sisse pani ja paneb veel. Mõnes koguduses on ehk ainult 3 inimest, kas nemad suudavad kirikut üleval pidada?
T
....... lasi VÄGI kirikust sajaga jalga. / 20. detsember 2016 20:04
Tegelikult kui see võõrvõim meile toodi 800 aastat tagasi lasi VÄGI kirikust sajaga jalga. Usu nimel riisumine, sandistamine, vägistamine tapmine. Seepärast ongi kirik koht kus hapra häälega onu või tädi jeesusest räägivad, ise kallavad pärast kirikuannetused mehhaaniliselt omaenese taskusse.
k
kirik/ 20. detsember 2016 10:53
Ka mina ei käi jõulude aeg kirikus. Ega see ei tähenda seda, et jõulud ei ole mul südames. Iga inimene ise teab, kas käib kirikus või mitte. Olgu ta president või lihtinimene. Peale ei saa sundida kellekile seda, et sa pead minema. Väär arvamus inimestel, et peab. Minule jõulud ei seostu kirikuga vaid laste ja lastelastega olemine. Kuigi olen ma ristitud ei sea samme kirikusse jõulude aeg. Pigem ma lähen lastelastega välja jalutama ja naudime seda jõulurahu koos lastelastega. Ma ei arva, et ma selle pärast olen halvem inimene, et jõulude aeg kirikusse ei lähe. Kõik see jõuluaeg tuleb mul endal südamesse ja teen ise valiku, kas olla koos lastelastega või mitte. Kellekile ei saa peale sundida usku, käimisi ja teha valiku, kas pean või mitte minema kirikusse. Kaunist jõuluaega ja jõulurahu kõigile. Kelle tee viib see aeg kirikusse, kellel aga olla koos oma lähedastega. Tänan.
e
Ei rooma juudamaa jumala ees!/ 20. detsember 2016 10:51
Ma arvan, et ükski ümberlõigatu ei pea teda oma presidendiks! Miks ei palveta ta juudamma jumalaid????
k
Kärnas notsu/ 20. detsember 2016 10:50
Mis sel Hr. Helmel viga on? Kogu aeg otsib midagi, mille kallal saaks norida ja vinguda. Kas kunagi mõni positiivne väljaütlemine ka tuleb?
Mis kirikus käimisse puutub, siis see on küll selline asi, mida peale suruda ei saa ega tohi!
a
Aga Edgar käib/ 20. detsember 2016 11:04
Lasnamäe katedraalis. Aastapäeval ei osale Mooses, ega ükski tõsine mooseslane. Vastik natsikute ball ja vastuvõtt.
1
10:50/ 20. detsember 2016 11:50
Kui sa lugeda ei oska, on see sinu mure.Aga võiksid teada, et igaüks, kes üle piiri tuleb, ei ole eestlane ega saa selleks kunagi.Sina naudiks siis ka siin uuseestlaste vägitegusid, õudne mõelda, et on meie endiseas elajaid.
j
Juku/ 20. detsember 2016 10:44
Sotsialismi ajal pidasime ometi jõulusid, see meie rahva traditsioon. Kirikus käimine võiks olla lihtsalt kui eestluse üks omaksvõetud tõdesid. Kirikus võib ju olla lihtsalt rahvaga ühtne, istuda pingil ja mitte täita muid kiriku traditsioone. Täielikult vältida ja öelda, et see mulle ei kõlba, oleks võinud rahvale selgeks teha, enne presidendiks saamist.
h
hh/ 20. detsember 2016 11:19
Kuidas saab niimoodi kirikut peale sundida!?
e
Eks need käivad kirikus,/ 20. detsember 2016 11:27
kes usuvad.Käigu.Aga kui ma ei usu,mis ma neid pobisevaid vaatan.Ja kantslist räägitakse ka völtshäälega.Vastik kuulata.
p
piiks ja puuks/ 20. detsember 2016 12:46
kirikusse sai mindud seepärast,et pioneerijuht ja veel paar õpetajat keelitasid kirikusse mitte minema.
j
just/ 20. detsember 2016 13:42
Praegune president meeenutab üht agarat pioneerijuhti.

j
20. detsember 2016 10:39
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
j
Juhuslik tainakott/ 20. detsember 2016 11:33
oled.see sinu kirikuvärk on ammust aega end ise ära labastanud.On ainult papi peal väljas,humanitaarusklikute bande.
i
Imelik augu täide/ 20. detsember 2016 10:31
presidendi ametiketti ta pidulikel puhkudel suurt kanda ei taha. (isadepäeval Estonias. )Pereväärtused null( igal pool uksinda )Eestiski on usklikke inimesi, kesa president solvab.
e
Eesti mudel/ 20. detsember 2016 10:43
Eks pereväärtuste musternäidis on siis kui tuled kohale koos kõikide oma eksidega, nende kallimatega, ühiselt ja eraldi saadud lastega.
c
Clat/ 20. detsember 2016 10:27
Kirik nõuab, geid nõuavad, moslemid nõuavad, juudid nõuavad . Jätke president rahule ja laske tal elada nagu tal tavaks on. Kirik ei ole mingi riiklik organisatsioon riigi valitsemiseks ja see on ühe väikese rühmituse kooskäimise koht mis ei ole riigi eksisteerimiseks üldse vajalik. Kui keegi veel ei tea siis kirikuid ja seda usku mida nad jagavad juhitakse Roomast ja see ei ole Eestlaste ajalooline usk, ning president ei pea võõrast usku kummardama.
e
Erinevus rikastab/ 20. detsember 2016 11:06
Noo pedofiilide-pastorite ees põlvitavad välismaal enamus poliitikuid ja kuningaid.
s
sibull/ 20. detsember 2016 10:15
LÕPETAGE see presidendi mõnitamine.
h
hoopis/ 20. detsember 2016 11:21
president mõnitab rahvast. Teha uudis Risti kirikus käimisest on suht jabur. Et nagu maine muutuks sellest paremaks, kus ta arhitektuuri imetlemas käib? Ei. Mainega on tal ühel pool. Oleks osanud oma kirikuteemadel vait olla ja inimesi mittes solvata, oleks väärikam olnud.
k
Kaja/ 20. detsember 2016 10:10
Äärmiselt ülbe presidendi ahistamine Helme poolt. Odav populism!
President ei ole kohustatud olema ei usklik ega ka silmakirjateener!
Soovin presidendile jätkuvalt sirget selga ja selget pead!
s
ss/ 20. detsember 2016 10:50
j
Jüri/ 20. detsember 2016 11:14
ss ,kas jälle helme platsis?kumb sa siis oled,kas kremljovski vöi nats.Karjud mölemal viisil.
s
sa / 20. detsember 2016 11:23
r
rein/ 20. detsember 2016 10:56
Toetan igati Kaja öeldut. Väga tubli president.
p
punasotsist salliv, kuid perekonnata Kaja/ 20. detsember 2016 13:28
Kaja ongi selline, nagu Joel Volkov määras:
_Ainukesed, kes paistavad tema olemasolust alati rõõmu tundvat, on kolme-neljakümnesed kõrgelt haritud, ilma täisväärtusliku pereeluta, tüüpiliselt koera või kassiga varustatud hüperkultuurihuvilised ja mitmesuguseid asju korraldavad sotsiaalselt väga aktiivsed amatsoonid_
j
Joel V. oskab mõelda ja mõtteid ka paberile kirjutada/ 20. detsember 2016 18:48
Kuna seal "Postimehes" arvamust avaldada ei saa, siis mainin siin:
Joel Volkovi artikkel on väga hea analüütilise mõtlemisosusega kirjutatud.
k
Kuule, Kaja!/ 20. detsember 2016 13:26
Lisaks võiksid ka Helmele soovida sirget selga ja selget pead. Ka tema talitab oma tõekspidamiste kohaselt. Miks arvad, et Kaljulaid seda võib, aga Helme mitte?
l
lollike/ 20. detsember 2016 16:46
Helme tahab lihtsalt võimupiruka juurde saada, teiste hääled on kaaperdatud, siis tuleb igasuguste pooletoobiste ja natsidele suunata, ehk saab hääli.
h
Helmega sama meelt 100%/ 20. detsember 2016 14:05
Brüsseli ees koogutamine on sirge selg???
Vastuolulised ja rahvast lõhestavad väljaütlemised (iga e-resident on eestlane) on selge pea?
o
on rahvusvahelised/ 20. detsember 2016 16:48
seadused, mida tuleb täita, aga sa koos Putiniga muidugi sülitad nendele.
k
ka ateist ei mõista/ 20. detsember 2016 10:04
miks selline teema vaidluse alla kerkis, eelmised presidendid polnud ka tõsiusklikud, pr. President ei peaks oma isiklikku suhtumist rahvale peale suruma ja presidendina järgima Eesti Wabariigi traditsioone.
r
Rüütel oli/ 20. detsember 2016 11:08
n
Need traditsioonid/ 20. detsember 2016 11:10
töi Eestisse president Meri Pöhjamaade järgi.Nii et Eesti Vabariik,mitte Eesti Wabariik.
n
näide silmakirjalikkusest/ 20. detsember 2016 10:02
Miks KK külastas just Risti kirikut? Lihtne - seal on ju pagulased. Seega KK ei külastanud kirikut.
r
Raudns loogika/ 20. detsember 2016 10:37
Miks sina külastasid ööklubi? Lihtne-seal saab narkootikume.
e
Ei ole nõus, miinused?/ 20. detsember 2016 12:40
t
Trump/ 20. detsember 2016 10:00
Braavo Mart Helme! Euroopa Liidus valede meres saab ka konservatiiv astuda reha otsa.

e
Endel/ 20. detsember 2016 09:59
kurb, et Kaljurand on ametisse võtnud tegelased, kes jätkvada Ilvese kontori ülbitsevat joont.
Ons keegi täie aruga inimene, kes usub, et Kivirähk ja see teine tegelane avaldvad niisama, lambist mingis olematu tiraažiga ajalehes. Selge ju, et tegemist on kavandatud propagandakampaaniga.
Teiseks, ei maksa unustada, et Kaljulaid käis Risti kirikuga ja kogudusega tutvumas, mis näitab, et ta väldib mingil põhjusel jumalateenistusi. MIks, ons ta teist usku (Elu Sõna, moslem, juut)? See jõulude jutt annab otsa kätte - ka usas on jõulude tähistamine hetkel probleemne, sest judaism neid pühi ei tähista.
Ehk oleks presidendi kantseleil, mis justkui TASSi tööstiili harrastab, aeg ära rääkida, miks seekordne kampaania ette võeti?
l
liane / 20. detsember 2016 10:23
Ortodoksi juudid fb-s jälle imestavad kristlaste üle, kes emd kaitsta ei suuda ja igasugustel tulnukatel end dikteerida lubavad.
Isegi needsinatsed nagu pisut tunnevad kaasa.
r
Ristiusu toojate apsakas/ 20. detsember 2016 10:36
Tema lihtsalt usub Jõuluvanasse ja päkapikudesse, aga Jõuluvana siiamaani kiriku pühakuks ei ole välja kuulutatud.
s
Santa/ 20. detsember 2016 12:09
uuri järgi, kuidas Jõuluvana inglise keeles nimetatakse või saksa keeles. Ei ole jah pühak. Vene aegne näärivana on teine asi. Ütle siis otse, et oled nääriusku.
t
Tubli, istu-viis/ 20. detsember 2016 12:38
Näärid on aastavahetuse aeg Eestis, mida tähistatakse vähemalt keskajast. Selle ajaga on seotud omapärased kombed nagu näärisokk (mis on ka Skandinaavias). Nääride tähistamine ja kombestik viitab selgelt Skandinaavia algupärandile. Nimi tuleb arvatavasti rootsi sõnast Nyår ('uus aasta'). Võimalik on nimetuse pärinemine sama tähendusega keskalamsaksakeelsetest sõnadest nē jār.
Nõukogude okupatsiooni ajal, mil jõule nende kristliku tähenduse tõttu ei peetud, võttis jõulu kombestiku suuresti üle näärikombestik (jõuluvana asemel näärivana jms).[1]
Eesti rahvakultuuris on näärikombestikku kõige rohkem järgitud nääriõhtul (ka: vana-aastaõhtu) ja nääriõhtu tavad, uskumused ja toidud on lähedased jõuluõhtu omadega[2
s
Santale/ 20. detsember 2016 13:09
p
Püha Nikolaus/ 20. detsember 2016 14:14
k
karmavõlg/ 20. detsember 2016 09:59
president ei käinud kirikus, nüüd hukkus sellest palju inimesi ja saab veel rohkem hukkuma ... kuni valitsejad ei paranda oma meelt ... paludes andestust ja olles tänulikud neile antud tänase päeva eest.
Aamen
k
kuni valitsejad ei paranda oma meelt / 20. detsember 2016 10:07
Euroopas nad ju käivad kirikus kuid inimesi hukkub veelgi rohkem. Ega kirikus käimiste rohkus ei näita meeleparandust. Silmakirjalikkus jääb silmakirjalikkuseks.
v
Vastik oled/ 20. detsember 2016 11:01
Härmalöng.Abi ka ei aita.Ehk oled hoopis sina süüdi önnetustes,et ei palvetanud nii kuis vaja.
k
Kodanik/ 20. detsember 2016 09:55
M.Helme, aitab sellest variserlikusest. Eestlane pole kunagi padukristlane olnud. Kirikus käidi "moe pärast", kuid kodus kummardati Taarat või mõnda teist vägevust. M. Helmel tasuks pühapäeva hommikuti käija läbi kõik Tallinna kristlikud kirikud ja vaadata kuipalju seal rahvast on- KÕIKIDE KIRIKUTE PEALE KOKKU KÕIGE ROHKEM SADAKOND INIMEST ja neistki paljud niisama patseerimas. Nii, et M. Helme, ära topi kõiki eestlaseid ühte potti. Enamik eestlasi ei ole kirikus käijad ja president ei pea käputäie kirikus käijate pärast kallist-kulukat jõulujumalateenistust pidama.
s
20. detsember 2016 10:09
See-eest on kirikuenõukogudesse kogunenud meie koorekiht...
Kus kirikunõukogus Helme on?
e
Eksid, kodanik./ 20. detsember 2016 11:10
Ilmselt pole sa ise üheski kirikus käinud ja kiriku asjadest midagi ei taipa, muidu nii rumalat juttu ei ajaks.
t
to Kodanik/ 20. detsember 2016 11:16
Su tekst on kahjuks asjatundmatu ja manipuleeriv. Võiks vältida selliseid pähemäärimisi teistele nagu "eestlane on olnud" või "eestlane poe kunagi olnud". Sorry! Ka lahmida peab oskama, vastasel juhul muutub jutt lihtsaks jaburaks.
k
Kuule, kodanik./ 20. detsember 2016 13:34
Vahest võtad jalad kõhu alt välja, lähed Jõuluõhtul kirikusse ja veendud oma silmaga, kui suur on see "käputäis kirikus käijaid", kelle pärast "kallist-kulukat jõulujumalateenistust" peetakse.
a
aga sa/ 20. detsember 2016 16:53
loe seal kirikus inimeste arv kokku, siis korruta kirikute arvuga ja jaga rahvaarv kirikuis olijatega saad tulemuseks 0,0000... %.
i
inxu / 20. detsember 2016 09:50
Hale on vaadata ja kuulata neid ilkuvaid tegelasi,kes nüüd nii tõsiusklikud ja vene ajal kirikust kui katkust eemale hoidsid. Mõni "usklik" soovib vist presidenti Jumala asemikuna näha. "Jumal tänatud" asemel "President tänatud" sosistada,kui elus õnneks läheb ...
i
ikka päris hull lugu/ 20. detsember 2016 09:44
ristisõda oma uhkes rüüs ja keskaja inkvisitsioon omaaegses hiilguses praegu, aastal 2016!
help!
m
Maausuline/ 20. detsember 2016 10:29
Ei saa täpselt aru, kas sa oled kurb, sest ristiõda pole vilju toonud või hoopis vastupidi.
e
Eestis on uued sektid?/ 20. detsember 2016 11:46
ateistid, ristisõdalased ja maausulised? Irw
v
Viimasele/ 20. detsember 2016 12:33
m
maalane/ 20. detsember 2016 13:56
ma ei saa aru, kuidas saab usk või mitteusk üldse probleem olla tänapäeval, et see nii ütlema ajab?
j
Jah/ 20. detsember 2016 09:38
j
Jussi/ 20. detsember 2016 09:37
e
20. detsember 2016 10:28
Eks ju, ja kes oled sina?
k
Kes,kes/ 20. detsember 2016 10:55
v
Viimasele/ 20. detsember 2016 12:32
Noh näe, mõttekaaslased
p
Pole minu president / 20. detsember 2016 09:32
No tõesti, käigu Nigulistes "Surmatantsu" vaatamas. Lõpetagu oma mitteusuliste vaadete pähemäärimine inimestele ilusal Jõuluajal. Tahaks tema vaadetest/mittevaadetest pisut rahu saada.
t
Tahaks seletust/ 20. detsember 2016 10:27
Mida tähendab mitteusuline?
v
vastus/ 20. detsember 2016 10:52
ateistlik või mitteusuline - kuigi nagu näha, hakkab ka ateism sektantlikku ilmet võtma.
Erinevalt presidendist väga paljudel inimestel siiski on elus, mida austada: pereväärtused. kristlikud pühad, traditsioonid, usk, ausus...jne
Naljakas üldse kusjuures, et mingist Risti kirikus käimisest uudis tehti.

a
aeg koraani õppida/ 20. detsember 2016 09:30
Täpselt! Milleks kirik ,kui võimalik minna mosheesse saksamaal.
s
Siis alusta, kes keelab/ 20. detsember 2016 10:23
Jälle ühel mõtte kiilunud kinni- kui ei ole eestlane, oled venelane, ja kui ei ole kristlane, olend moslem. Oh jumal, anna oma lambale mõistut.
s
Siis alusta, kes keelab/ 20. detsember 2016 10:25
Jälle ühel mõtte kiilunud kinni- kui ei ole eestlane, oled venelane, ja kui ei ole kristlane, olend moslem. Oh jumal, anna oma lambale mõistut.
ö
Ökonomist/ 20. detsember 2016 09:19
...mingil hetkel võiks isegi arvata,et esmalt külastab Ta Nigulistet. Juhul kui samal ajal juhtub seal olema ka Urmas istutakse ja jäädakse kuulamagi sest ... sahinaid armastab ,-kultuurirahvas ja lähinaabritest vast Soome ?
k
krõõt/ 20. detsember 2016 09:17
Väga tubli president,et jääb oma vaadetele kindlaks ja ei lase ennast mõjutada. Ma ei saa aru,kui inimene ei ole usuliste vaadetega , miks ta peaks siis mööda kirikuid jooksma .Lihtsalt selleks , et kellelegi meeldida .Enamus inimesi ei käi ju jõulude ajal kirikus.
h
hh/ 20. detsember 2016 11:25
Täpselt, enamus inimeis ei käi kirikus. Ja jõulude ajal on oma perega.
r
Riho / 20. detsember 2016 09:17
Saage aru kirikus käimisel ja kirikus käimisel on vahe vahel . Kersti käis kirikus kui asutuses , mitte papi jutlust kuulmas või puhtimas . Vaatas arhitektuuri mälestust.
r
Rihole/ 20. detsember 2016 09:56
n
No on jutt/ 20. detsember 2016 10:19
Mis sul on jäänud arusaamatuks?
P
---/ 20. detsember 2016 10:01
Pigem seda kirikut, mis võttis immigrandid sinna elama.
b
bussijuht/ 20. detsember 2016 16:56
ma viisin suvel turistid sinna kirikusse, oi, oi, mis nüüd saab? Aga pagulasi ei näinud.
r
Risti kirikus/ 20. detsember 2016 13:37
pole ametis mingit "pappi". Hari ennast!
m
mina/ 20. detsember 2016 09:10
j
Joller/ 20. detsember 2016 09:05
Mart Helmele oleks sobinud täpselt üks ja ainus president - tema ise. Upsakas nõme vanamees.
s
ss/ 20. detsember 2016 10:54
kas ammu vaimuhaigast väljas
r
Rjyytel ka!/ 20. detsember 2016 10:57
ENSV Ülemnõukogu Esimees ja EKRE Aupresident! Käis kirikus küll ja veel. Muidugi ikka peale iseseisvumist! Tubli mees!
j
Juss/ 20. detsember 2016 10:59
m
meil on usuvabadus/ 20. detsember 2016 09:04
sundudma inimest kirikus käima ametikoha tõttu on ebam, kui jabur. rahunengu maha. Mina ei käi ka kirikus, austan inimesi, kes on leidnud usu (ükskõik, millise) - aga mind ei tõmba kirikusse mitte üks vägi ja linnukese kirja saamiseks ei lähe ka. helmed võiksid aru saada, et sellise sundimisega nad näitavad just seda, et Jumal on odav kaup.
h
hm/ 20. detsember 2016 09:58
Aga näed, käis ju kirikus, et linnuke kirja saada - pagulasperele oli vaja austust avaldada.
n
Näen jah, ja mis sind üllatab/ 20. detsember 2016 10:18
Haigla külastamiseks ise ei pea haige olema
A
---/ 20. detsember 2016 10:02
Ametikoht peab olema vastavuses Manifestiga kõigile Eestimaa rahvastele...
t
Teadmiseks/ 20. detsember 2016 11:26
Manifest kõigile Eestimaa rahvastele oligi just nimelt manifest kõigile Eestimaa rahvastele, kes siin 1918 elasid. See ei olnud Manifest kõigile Nõukogude Venemaa rahvastele.
k
Kuulge nutikad/ 20. detsember 2016 12:03
Tehke selgeks ka islamistidele, et jõulud pole kohe kuidagi kirikuga seotud. Öelge, et eestis juba mitutuhat aastat jõulud ja ei mingit usku. Öelge, et pööripäeva pühad. Äkki jätavad selle terrori jõuludest siis eemale. Või on nad ka ikka sama lollid kui meie usklikud?
a
20. detsember 2016 12:29
Arvad, et eestlaste maausulembelisuse tõttu Saksamaal või Prantsusmaal lõpeb terrorism?
e
Endine EKRE valija/ 20. detsember 2016 08:58
Mart ja Marin Helme. Kümned tuhanded eestimaalsed loobuvad EKRE , kui kristliku partei toetamisest.
Nende seas ka mina, kes ma lihtsameelselt andsin oma hääle eelmistel valimistel EKRE-le.
r
rainz/ 20. detsember 2016 09:03
vastupidi,just hääli saavad nad juurde seoses pagulaste vägitegusid toetava mõttetu presidendiinstitutsiooni esindajaga! ei ole ta minu presidet kah!
t
Tiiu/ 20. detsember 2016 10:49
Minu pere ei vali ka enam ekret.Pole meile selliseid räuskajaid vaja.Ja kui möelda,nime ekre on nad valinud ka vastavalt oma olemusele.Kas ei ole, EKRE = EstKREml ? Väga sobiv.

r
Rs/ 20. detsember 2016 08:58
Eestil järjekordne mõttetu president.
b
bhw/ 20. detsember 2016 09:34
järjekordne mõttetu sõnavõtt.
t
to. bhw/ 20. detsember 2016 09:59
s
20. detsember 2016 10:16
Sind loomulikult, viimane
m
Mart/ 20. detsember 2016 10:41
Eelmine president oli töesti möttetu kuju,mida ei saa kuidagi öelda praeguse presidendi kohta.Väga kindlameelne ja aus.Au ja kiitus.Oleksid köik eestlased sellised!
k
kaljulaid/ 20. detsember 2016 08:54
ei vaja seda teemat, mida ajakirjandus vaid yles keerutab.... paljud teist siis käivad j6ulude aegu kirikus? Minul pole kyll näiteks ekrest sooja ega kylma, ega Helmedest.
n
nohjah/ 20. detsember 2016 08:52
Kui Kaljulaid oleks moslem, siis praegust poleemikat ei oleks tekkinud.
a
20. detsember 2016 10:15
k
Kakuke/ 20. detsember 2016 08:51
President on institutsioon, kes peab ühendama. See pole isiku isiklik veendumus. Kui ta kannab sellist positsiooni, siis peaks ta enesele aru andma, et see ei pea väljendama tema isiku isiklikku veendumust seda enam, et ta sellega jõulude eel rahva pahameele pälvib. Aga tundub, et ta täidab kellegi käsku loomaks teatavat platsdarmi teatud tegelastele..
p
"rahva kakuke"/ 20. detsember 2016 09:39
presidentuur on institutsioon, ei kanna ta positsiooni, üks kakuke ja paar helmet ei ole veel rahvas...
m
Mari/ 20. detsember 2016 10:31
Vaata,kakuke,et rebane sind nahkA ei pista.Käid kirikus,usud,tegelegi oma asjadega.Neid on rohkem,kes on meie presidendi poolt.President ei allu kirikule ja ei pea seal käima.Ja mis sul sest,on ta seal vöi pole,sul on seal ju oma iidol, jumal.
h
hk/ 20. detsember 2016 08:50
Seevastu endised kommunistid käivad korralikult kirikus. Tubli!
ö
Öige/ 20. detsember 2016 10:24
Kommunistid ja nende käsilased saavad ju kirikus kohe köik patud andeks,et minna uusi tegema.Endised kommud. Mis nii viga elada,elu kui lill.Nüüd on aga pöördes ja ahastuses,et väga paljud inimesed järgivad presidendi eeskuju ja ei lähe kirikusse.Nii jääb ju annetustekast tühjaks.Sellest ka kiriku tegelinskite suur paanika.viilmaa oskas ikka jöulud täiega ära rikkuda nii usklikel kui usuleigetel.See helme ka,iga päev kipub mölaga pildile.No ei saa sa mitte kuidagi armsamaks,ekre reiting varsti 0.
a
Abikaasa/ 20. detsember 2016 08:49
m
Mis uus kombe Õhtulehel/ 20. detsember 2016 08:48
Kustutavad vanu kommentaare ära ja laseb artikli uuele ringile. Juba mitmes kord selle kuu jooksul.
m
miks miks/ 20. detsember 2016 08:58
Kommentaaridest saab ajakirjanik kokku "autoriartikli" kirjutada ja kordusuudis on tasuline.
s
sa/ 20. detsember 2016 08:45
marttravart, mine ise pikalt sinnasamusesse

n
20. detsember 2016 08:41
No oli lugeda, et Obamal olid V. Majas moslemid, kellel oli õigus päevas seal 5 korda palvetada. Mr Trump muutvat selle ära ja kristlastel on õigus seda kord päevas teha.
Kui seni oli islam eelisõigustes, siis vahest muutub veidi ka pr Kaljulaidi suhtumine. Eriti, kui eile taas võitnud mr Trump kinnitatakse presidendiks....
m
mina saadan ka / 20. detsember 2016 08:40
24 veebruari tähistamise pikalt, riik on rikutud tulnukate sisseveoga ja mikkels mingi riigi sünnipäev kui seda riiki pole ja kõik juhitakse mujalt?
h
hh/ 20. detsember 2016 08:39
t
tädi kersti,/ 20. detsember 2016 08:38
siis ära omale ka jõuluimet ja kingitusi oota.
Algul andsid lootust, nüüd on see lootus kadunud..
t
Tohoh/ 20. detsember 2016 08:50
Kas Jõuluvana oli Jeesuse jünger?
ä
Ära/ 20. detsember 2016 14:28
t
tädi Kerstile/ 20. detsember 2016 10:23
teil ongi vist kingitused tähtsamad, neid võib teha alati sõpradele ja lähedastele
a
ab/ 20. detsember 2016 08:36
ainult ära sõitnud pööninguga kuju surub oma tõekspidamisi teistele peale!
t
Tublid/ 20. detsember 2016 10:34
Metsavend,maamees,tante.Toetan teid ja presidenti täielikult.
a
Austatud ajakirjandus/ 20. detsember 2016 08:35
Ma saan aru küll, et see teema müüb, aga on üks kena komme, jõulurahu. Äkki peaks sellest kinni.
N
---/ 20. detsember 2016 08:43
Nii nagu islamistid kavatsesid jõulurünnakuid ja teostasidki ühe Berliini turul juba, nii rünnatakse kristlasi kõikjal, kus on kuulekaid... Või rumalaid, kes ei talu endast erinevat. Hästi ju meeles vene ajast, mil aktiivsemaid vaimulikke saadeti lausa Siberisse.
v
Või rumalaid, kes ei talu endast erinevat/ 20. detsember 2016 08:53
Ootoot, kuidas kõlas Jumala 1 käsk, tuleta mulle meelde.
e
Esimene käsk/ 20. detsember 2016 10:45
Mis on, miinused, ei tea või? Mis kristlased te siis olete?
m
mina/ 20. detsember 2016 08:28
külastas pagulasi, mitte kirikut
a
Aga muidugi/ 20. detsember 2016 12:24
ei vali helmet,sest ta ongi endine kommu ja kremljevki staar.
o
onkel/ 20. detsember 2016 07:12
Solvab kümneid tuhandeid, et mitte solvata miljonit.
m
mine sa vana kommu kukele,/ 20. detsember 2016 08:33
igaühe enda asi keda ja mida uskuda,mulle isiklikult küll pole vaja vahendajaid minu ja Jumala vahele.
k
20. detsember 2016 08:55
Kui ma ei käi ristiusu kirikusse, kohe solvan miljoneid. Siis ju nt jaapanlased, hiinlased on eriti ülbed.
t
Tante/ 20. detsember 2016 10:01
Saadame mart helme ka pikalt,meil pole sellist inimest vaja,kes end ilmanabaks peab ja räuskab iga asja pärast.könn,kes kippus ka presidendiks,sai vaid 16häält, vöiks löuad pidada.Keda ta arvamus huvitab?
t
to Tante/ 20. detsember 2016 11:09
Keegi ei käsi sul Mart Helmet valida, mine ja hääleta oma kommuniste ja venelasi edasi. Labane räuskaja.

m
maamees/ 20. detsember 2016 07:04
Kirik on vaenuliku ideoloogia kants,kes seda siiani pole mõistnud,peaks nüüd selge olema.Kirikul ei ole Eestis kohta.
s
20. detsember 2016 08:56
Silmakirjalik pealekauba
METSAVEND / 20. detsember 2016 07:01
Kas kirik ja tema jüngrid ei saa jätkuvalt aru ,et Eesti ja samuti president ei allu ja ei peagi alluma kirikule .Käia kirikus millises tahes kas igal ajal vöi nagu nüüdseks on välja kujunenud ,et pühade ajal on vabatahtlik ja iga inimese oma asi ja isegi presidendil .Tegelikuses on kiriku näol tegemist normaalset elu ja arengut pidurdava faktoriga mis nagu refid ja nende puudlid tahtsid ja samuti kirik tahab valitseda diktatuuri pöhimöttel .Tuletan meelde ,et möisnikud samuti püüdsid valitseda läbi kiriku ,et tehtaks tööd ja nende varad kasvaks aga tegelikult mingit kasu köigest sellest polnud kirikus sundkorras käiatele .Praegu paistab teatud ringkondadele olla nagu kont kurgus president ja tema suhted kirikuga .Olgu tegemist kasvöi presidendiga on kirikus käimine siiski isiklik asi ja kuidagi ei saa tegelikult nönda arvata ja möelda ,et kirikus mitte käimine solvaks neid kes seal käivad ,sest samuti tekib sellisel juhul öigus solvuda neil kes kirikus ei käi ja leida ,et kogu asjast tahetakse teha sundus .Las olla kirik nende jaoks kes saavad sealt tuge kui muul moel ei saa elus hakkama aga mingit sundust kirikus käimisest ei saa olla .
7
20. detsember 2016 06:52
Sisu ei vastanud kommenteerimise reeglitele
m
Mitte/ 20. detsember 2016 10:06
Meie president ei vaja seda teemat vaid sisutühjad plärisejad.Kus kukkus suur paduusklik välja,see vana helme.Kibe maitse alles suus,et ise presidendiks ei saanud 16häälega?Naera herneks.
k
Kes hiljem naerab./ 20. detsember 2016 14:30
"Vana Helme" pole paduusklik. Jutt on riiklike tähtpäevade tähistamisest, millest üks osa on kiriklik.
õ
20. detsember 2016 10:11
Õhtuleht tahab eetris olla mitte Kaljukaid
o
Olev Vallimaa/ 20. detsember 2016 06:21
Presidendiks nimetatav isik sülitab eestlaste sajandite vanustele traditsioonidele. Seega sülitan mina sellele poliitprostituudile siin virtuaalselt otse näkku!
k
Kus see asub,/ 20. detsember 2016 14:31
s
see pole meie enda usk/ 20. detsember 2016 11:21
ikka jälle orjameelsetele sissetoodud kohustus , mille eest rahvas vanasti ka kirikumaksu pidi maksma, eks see veel ainult ongi veel puudu lisaks usa, brüsseli ja nato ülapidamismaksudele
a
Apostel/ 20. detsember 2016 12:20
Helme,ära mönita ega solva presidenti, sellega teed pattu.Taeva ei saa.
e
Eks proovi,/ 20. detsember 2016 14:33
Vaata, mis vastu saad. Sa ei julge siin kommentaariumis isegi oma varjunime üles panna.
a
Ai-vai-vai!/ 20. detsember 2016 14:35
See on tõsine asi. Täname vihje eest. Aga kas president kuulub nüüd samuti apostlite hulka?
s
20. detsember 2016 12:25
Sajandite vältel tehti ajupesu, eestlaste traditsioon on maausk koos vastavate traditsioonidega ja kombestikuga
K
+/ 20. detsember 2016 13:59
Kas siis perident külastab kultusekivi?
õ
Õigust öelda/ 20. detsember 2016 14:41
ei ea me tollest maausust midagi. Isegi Läti-Hendrik ei räägi sellest midagi, v.a. et jumala nimi olevat Tarapita. Ja seegi on küsimärgi all, sest sõna on kuuldud lahingumöllus. Arvatakse, et kuuldu oli hoopis "taara pihta", mis tähendab "löö pihta", mis hästi sobib käimasoleva madina juurde. Seega - mingeid traditsioone ja kombesikku pole meieni jõudnud. On see, mida 19.sajandi ärkamisaegsed mehed oma aruga välja nuputasid.
J
-/ 20. detsember 2016 14:51
Ja ongi kõik, mida sa sellest tead!?
a
Aga muidugi -/ 20. detsember 2016 17:03
tõi endale tuppa kuuse asemel.