Maailm

BLOGI | Jõuluturu ründaja saatis sugulasele raha, et too saaks islamisõdalastega ühineda (447)

Toimetas Kristin Aasma, Helen Pentsa ja Piret Pappel, 24. detsember 2016 19:17
Amri tunnistas videoklipis, et kättemaksuhimu õhutas teda jõuluturgu ründamaFoto: Reuters / Scanpix
Saksamaal Berliinis sööstis esmaspäeva õhtul veoauto jõuluturul rahva sekka. Hukkus 12 inimest, vigastatuid on 48. Eesti välisministeeriumi andmetel Eesti kodanikke kannatanute hulgas ei olnud. Itaalia politsei lasi terrorirünnaku korraldamises kahtlustatava Anis Amri Milano eeslinnas maha. Pärast tema surmauudise levimist avaldas terrorirühmitus ISIS video, milles Amri selgitab, et soovis moslemite eest kätte maksta.

Jõululaat asub Berliinis Breitscheidplatzil keiser Wilhelmi mälestuskiriku lähedal Kurfürstendammil. Surmasaanuid on 12 ning vigastatuid 48.

Veok oli Poola numbrimärgiga, see oli Berliinis varastatud. Veoki poolakast juht leiti sõiduki kabiinist tapetuna. Politsei võttis esialgu kahtlusalusena kinni mehe, kes süütõendite puudumise tõttu peatselt vabastati. Kolmapäeval teatas politsei, et rünnaku korraldajana kahtlustatakse 23aastast tuneeslast Anis Amrit, kes kolmapäeva õhtul oli veel tabamata.

Mees lasti maha reede varahommikul Itaalias Milano ühes eeslinnas. Amri avastasid kaks tavalist patrullpolitseinikku, kes tegid rutiinset kontrolli.

Kui Saksa võimud olid veendunud, et Amri peidab end Berliinis või Nordrhein-Westwaleni liidumaal,  siis terroristi juurest leitud rongipiletid kinnitavad, et ta redutas hoopis Prantsusmaal ja tuli Torino kaudu Milanosse.

23:26
Piret Pappel

Saksa kriminaalpolitsei andis täna teada, et Berliini jõuluturul hukkunute seas on seitse sakslast. Poola, Itaalia, Iisrael, Tšehhi ja Ukraina kaotasid igaüks ühe kodaniku. 

19:16
Piret Pappel

Tuneesia siseministeerium teatas, et Amri õepoeg tunnistas üles salasuhtluse oma onuga. 18-aastane nooruk suhtles Anis Amriga krüpteeritud suhtlusäpi kaudu.

Noormehe kinnitusel tegutses Tuneesias kolmeliikmeline terrorirakuke.

Amri saatis oma nõole raha, et too saaks Saksamaale tulla ja islamivõitlejatega ühineda. Samuti ärgitas Amri sugulast Islamiriigile truudust vanduma.

15:12
Helen Pentsa

Tuneesia julgeolekujõud vahistasid Berliini rünnaku korraldaja Anis Amri sugulase ja lisaks talle veel kaks kahtlusalust. Teadaolevalt kuulusid isikud Anis Amriga seotud terrorirakukesse.

Tuneesia siseministeeriumi teatel olid Amri ja tema eile vahistatud sugulane kirjavahetuses. Lisaks on kahtlusalune öelnud, et toetab nn Islamiriigi tegevust. 

12:21
Helen Pentsa

Maroko luureteenistus oli Saksamaad Berliini terrorirünnaku korraldaja Anis Amri eest hoiatanud kahel korral.

Maroko luureteenistus hoiatas Saksamaad 19. septembril ja 11. oktoobril, vahendab ibtimes.co.uk ajalehte Die Welt. Ajaleht avaldas oma veebilehel Maroko suursaatkonnast saadetud faksi. Hoiatusest kirjutas esimesena veebileht Mondafrique.com, tuues välja, et Amri oli suhtluses vähemalt kahe Islamiriigi äärmuslasega. 

Saksa võimud pole neid väiteid kinnitanud.

16:34
Piret Pappel

Jugeolekuanalüütik Rita Katz säutsus, et video kinnitab nii Amri sidemeid ISISega kui ka seda, et ISIS andis Amrile inspiratsiooni rünnaku korraldamiseks. Samas tegutses tuneeslane ise ega saanud terrorirühmituselt mingeid käske.

16:30
Piret Pappel

Islamiriigi uudiskanal Amaq postitas täna intenetti vido, kus Berlini terrorirünnaku korraldaja selgitab oma teo motiive.

Klipp tekkis veebi mõned minutid pärast seda, kui hakkas levima uudis, et Itaalia politseinikud lasid Anis Amri maha. Amri selgitab klipis, et soovib saada märtriks ja karistada islamiusuliste vastu suunatud õhurünnakute korraldajaid. 

16:16
Piret Pappel

Liidukantsler Angela Merkel pidas kell 16 Eesti aja järgi kõne, kus ta tänas Itaalia politseinikke ja kinnitas, et terrorirünnakust võetakse õppust. 

Liidukantsler kinnitas, et alustas läbirääkimisi Tuneesiaga, et need tuneeslased, kel pole õigust Saksamaal viibida, saadetaks kiiremas korras kodumaale tagasi.

Kui Saksamaa kodanike kaitseks on vaja teha poliitilisi või seadusandlikke muutusi, tehakse need kiiremas korras, lubas Merkel (HANNIBAL HANSCHKE)
15:32
Piret Pappel

Saksamaa siseminister Thomas de Maizière kinnitas, et esmaspäevase terroriakti uurimine jätkub ja rõhutas, et terroriohu tase on riigis endiselt kõrge.

15:22
Piret Pappel

Saksa peaprokurör Peter Frank kinnitas Amri surma, kuid teatas, et uurimine jätkub, kuna on vaja selgitada, kas Amril oli kaasosalisi. Saksa siseminister Thomas de  Maizière annab praegu pressikonverentsi.

15:09
Piret Pappel

Pooled Breitscheidplatzi ohvritest on siiani tuvastamata.

Poolakast autojuht Lukasz Urbani tappis ründaja autokabiinis. Turul hukkusid autorataste all 60-aastane Iisraeli turist Daliya Elykim ja Berliinis elanud 31-aastane itaallanna Fabrizia Di Lorenzos. Tuvastatud on kaks surma  saanud sakslast. Ühe tšehhi isik pole veel teada.

Berliini terviseameti andmetel andsid linna haiglad pärast tragöödiat abi 56 inimesele. 12 vigastatut on siiani eluohtlikus seisundis. 14 inimest on haiglas kergemate vigastustega.

14:54
Piret Pappel

Liidukantsler Merkel helistab täna Tuneesia presidendile Beji Caid Essebsile ja plaanib alustada läbirääkimisi nende tuneeslaste tagasisaatmise asjus, kellele Saksamaa on varjupaiga andmisest keeldunud, teatas Tagesspiegel.

13:14
Piret Pappel

Itaalia peaminister Paolo Gentiloni teatas, et andis info Amri surma kohta isiklikult edasi liidukantsler Angela Merkelile.

Itaalia politsei uurib praegu, kus kavatses täna öösel Prantsusmaalt Milano eeslinna jõudnud Anis Amri peatuda ning kes teda abistada plaanisid.

12:47
Piret Pappel

Saksa siseministeeriumi esindaja sõnul Amri surmale veel ametlikku kirjalikku kinnitust pole, kuid Saksa valitsus teeb Itaalia võimudega igakülgset koostööd, et see saada. Saksa kriminaalpolitsei kontaktisik Roomas on Amri surmauudist juba kinnitanud, vahendas Tagesspiegel.

12:22
Piret Pappel

Amril kaasas olnud rongipiletite põhjal oli ta redus Prantsusmaal. Amri sõitis Prantsusmaalt Chambéry linnast Torinosse ja sealt Milanosse, vahendas ajaleht Repubblica.

12:14
Piret Pappel

Itaalia siseminister Marco Minniti kinnitas pressikonverentsil, et täna varahommikul Milanos maha lastud mees on Berliini terrorirünnaku kahtlusalune. 

12:10
Piret Pappel

Amri tabati varahommikul kella kolme ajal Sesto San Giovanni raduteejaamas, vahendas Tagesspiegel.

Oletatakse, et mees saabus rongiga Prantsusmaalt. Ta tõmbas välja püstoli, tulistas araabia keeles kisendades politseinikke ja haavas üht neist. Seejärel lasti ta tulevahetuses maha.

Amril polnud kaasas ühtegi dokumenti, kuid Itaalia meedia kinnitusel klapivad Milanos surnuks tulistatud mehe sõrmejäljed Berliini surmaautost leitutega.

11:51
Piret Pappel

Ajalehe Tagesspiegel korrespondendi kinnitusel tabati Anis Amri Milano eeslinnas Sesto San Giovannis tavalise politseikontrolli käigus.

11:49
Piret Pappel

Reutersi kinnitusel lasid Itaalia politseinikud Berliini terrorirünnaku kahtlusaluse maha.

11:42
Piret Pappel

Itaalia politsei ja Anis Amri vahel toimus Milanos tulevahetus. Itaalia siseministeerium annab peatselt pressikonverentsi.

11:19
Piret Pappel

Maroko saatkonna kinnitusel hoiatas Maroko luure sakslasi juba sügisel Anis Amri eest, vahendas veebisait Mondafrique. Mehe ohtlikkusest anti teada septembris ja oktoobris.

11:13
Piret Pappel

Julgeolekuallikate väitel oli Anis Amri internetis kontaktis terrorirühmitusega Islamiriik. Ta ei saanud käske, vaid tegutses pigem omapäi. Veoauto kasutamise idee küpses tema peas ilmselt Nice´i terrorirünnaku põhjal, vahendab Saksa meedia.

10:48
Piret Pappel

Anis Amri vend Abdelkader soovitas vennal end politseile üles anda, vahendas ajaleht Tagesspiegel.

"Kui ta peaks meid kuulma, andku end võimude kätte, perel on siis kergem," ütles Abdelkader. Ta lisas: "Kui Anis tõesti korraldas selle terrorirünnaku, tegi ta meile häbi."

Abdelkader Amri (paremal). Mees sinises on kolmas vend Walid (FETHI BELAID)
10:19
Piret Pappel

Politsei teatel arvatakse nüüd, et tagaotsitav Anis Amri redutab kas Berliinis või Nordrhein-Westfaleni liidumaal. Kui seni arvati, et mehel on suur näohaav, siis nüüd kinnitas uurimine, et surmaveokis olnud veri kuulus poolakast autojuhile ja Amri pääses ilmselt vigastusteta. Väidetavalt nägi üks tunnistaja teda verisena põgenemas, kuid hiljuti jäi Amri Berliinis Moabiti linnaosas mošee juures turvakaamera lindile ja seal on mehe nägu terve.

09:43
Piret Pappel

Hamburgi politsei uurib, kas oktoobrikuise mõrvajuhtumi taga võib olla Berliini terrorirünnakus kahtlustatav Anis Amri, teatas Tagesspiegel. Tollal tapeti Alsteris 16-aastane nooruk. Politsei fotoroboti pilt on üllatavalt sarnane Amriga. Mõrva eest võttis vastutuse Islamiriik, kuid uurijad on seda siiani pidanud pigem hooplemiseks.

08:57
Piret Pappel

Ajaleht Tagesspiegel teatas, et täna varahommikul kella nelja ajal ründasid relvastatud politseinikud Berliinis mošeed ja kaht korterit, lootes leida tagaotsitavat Tuneesia kodanikku Anis Amrid. Meest seal paraku polnud.

Uurijad usuvad siiski, et Amri on Berliinis. Tunnistajate ütluste põhjal oli ta Breitscheidplatzi jõuluturult põgenedes näkku haavatud. Ka leiti jõuluturul rahva hulka sõitnud kaubikust palju verejälgi. Amri vigastused on nii silmatorkavad, et tõenäoliselt on tal väga raske Saksamaalt salaja lahkuda.

08:13
Piret Pappel

Saksa politsei vahistas Hollandi piiri ligidal kaks Kosovost pärit venda, kes plaanisid terrorirünnakut Oberhauseni ostukeskusele.

16:00
Kristin Aasma

Briti veebiväljaanne express.co.uk kirjutab, et Saksamaa liidukantsler Angela Merkel oli alles hiljuti survestanud ametiühinguid plaaniga võtta asüülitaotlejad tööle veokijuhtidena ja alles siis hakata neid välja õpetama. Merkeli sõnul olevat Saksamaal veokijuhtidest suur puudus. Loe pikemalt SIIT.

15:58
Piret Pappel

Schönhauseri allee suleti, kuna raudteeviadukti all lebas kahtlane kott, vahendas Tagesspiegel Berliini politsei teadet.

15:55
Kristin Aasma

Ajalehe Welt andmetel on Euroopa kõige tagaotsitavamal isikul Anis Amril täna sünnipäev - ta sai 22. detsembril 24aastaseks. Loe pikemalt SIIT.

15:36
Piret Pappel

Berliini ajalehe Tagesspiegel teatel on praegu liiklus tõkestatud Schönhauseri alleel. See tänav asub Berliinis Prenzlauer Bergi linnaosas. Politseioperatsiooni põhjus pole teada. 

14:43
Piret Pappel

Itaalia valitsus kinnitas Berliinis esmaspäeval kadunuks jäänud noore naise hukkumist terrorirünnakus. "Itaalia mälestab Fabrizia Di Lorenzost," kirjutas Itaalia peaminister Paolo Gentiloni Twitteris.

13:55
Piret Pappel
Berliinis avati taas jõuluturg, kus esmaspäeval toimus traagiline terrorirünnak (HANNIBAL HANSCHKE)
(HANNIBAL HANSCHKE)

13:39
Piret Pappel

Saksa politsei pressiesindaja Winfrid Wenzeli kinnitusel polnud võimudel esmaspäeval aimugi, et kahtlusaluseks võiks olla Anis Amri. Süütõendid avastati alles hiljem.

13:21
Piret Pappel

Kriminalistid leidsid jõuluturul rahva hulka sõitnud autost tagaotsitava Amri sõrmejäljed, teatasid ajaleht Süddeutscher Zeitung ja raadiojaam NDR.

12:45
Piret Pappel

Raadiojaama rbb teatel on politsei käes ka tagaotsitava tuneeslase mobiiltelefon.

12:40
Kristin Aasma

21. detsembri hommikul sai Soome suursaatkond Saksamaal ametnikelt teate, et terrorirünnakus vigastatute seas on ka soomlane, kirjutas Helsingin Sanomat.

11:20
Piret Pappel
Breitscheidplatzi jõuluturg avatakse peatselt uuesti. Selle ümbrusse paigutati betoonpiirded. (HANNIBAL HANSCHKE)
(HANNIBAL HANSCHKE)
11:18
Piret Pappel

New York Timesi teatel oli Amril USAsse sissesõidukeeld. Samuti olevat ta otsinud kontakte terrorirühmitusega ISIS.

09:54
Piret Pappel

Saksa politsei otsib Anis Amrid edasi. Mehe pere on jahmunud. Tema Tuneesias elav vend Abdelkader Amri ütles uudisteagentuurile AFP, et ta ei uskunud venna pilti uudistes nähes oma silmi. Pereliikmete sõnul suhtlesid nad mehega viimati umbes kaks nädalat tagasi Facebookis, teatas Bild.

09:46
Piret Pappel

Esmaspäeval jõuluturu ründamises kahtlustatuna kinni võetud ja teisipäeval vabastatud pakistanlane on kadunud, teatas Tagesspiegel.

Ajaleht vahendas Pakistani kohaliku meedia teadet, et noormehe isa väitel ei saa pere pojaga enam kontakti. Tema telefon välja lülitatud, samuti pole teda ka pagulaskeskuses, kus ta ikka veel elama peaks.

08:59
Piret Pappel

Täna varahommikul otsis politsei Nordhein-Westfaleni liidumaal Emmerichis läbi pagulaskeskuse. Haarangul osales sadakond politseinikku, vahendas Tagesspiegel. Operatsiooni tulemuste kohta pole veel midagi teada.

08:50
Piret Pappel

Saksa meediaväljaannete teatel käib Dortmundis suur politseioperatsioon, mis on väidetavalt seotud Berliinis juhtunuga.

08:45
Piret Pappel

Iisraeli välisministeeriumi kinnitusel sai esmaspäevases terrorirünnakus surma ka Iisraeli kodanikust naine. Ta oli koos abikaasaga jõuluturul ning jäi kadunuks. Tema mees on raskelt vigastatud, kuid nüüd pole tema elu enam ohus.

08:43
Piret Pappel

Breitscheidplatzi jõuluturg avatakse täna jälle.

Berliini politsei teatas eile õhtul Twitteris, et uurijad on töö jõuluturul lõpetanud.

08:26
Piret Pappel
Saksa keskkriminaalpolitsei teade Anis Amri tagaotsimise kohta (HANDOUT)

Politsei lubab mehe tabamiseni viiva vihje eest maksta kuni 100 000 eurot.

20:01
Kristin Aasma

24aastane Anis Amri on endiselt tagaotsitav. Politsei on info eest tema kohta välja pakkunud kuni 100 000 eurot, teatas CNN

18:42
Kristin Aasma

Arvatakse, et kahtlusalune Anis Amri võib asuda praegu riigi lääneosas ning otsingud on keskendunud piirkonnale, mis asub Hollandi piiri lähedal. Uurijad ei tea, kas ründaja tegutses üksi, või olid tal ka kaaslased, vahendas Eesti Rahvusringhääling.

17:30
Kristin Aasma

Saksa politsei otsib 23aastast tuneeslast Anis Amri't, keda peab veoki varastajaks, poolakast juhi tapjaks ja jõuluturu ründajaks.

15:46
Piret Pappel

Saksamaa keskkriminaalpolitsei veebileht sattus täna häkkerite küüsi. Rünnati lehte, kuhu terrorirünnaku pealtnägijad saavad politsei abistamiseks oma fotosid ja videosid üles laadida. DDoS-rünne halvas lehe ligemale kaheks ja pooleks tunniks.

15:11
Piret Pappel

Breitscheidplatzi jõuluturg avatakse homme uuesti, teatas Tagesspiegel. Turg jääb avatuks 1. jaanuarini nagu ikka.

14:50
Piret Pappel
Berliini elanikud ja pagulased kogunesid pärastlõunal ühtsuse märgiks ja laulsid õnnetuspaiga lähedal laulu "We Are The World" (HANNIBAL HANSCHKE)
14:09
Piret Pappel
Saksamaa president Joachim Gauck külastas oma elukaaslase Daniela Schadtiga esmaspäevases terrorirünnakus vigastatuid (KAY NIETFELD)

Vigastatud on ravil erinevates haiglates. President käis Charité Virchowi kliinikus. Selle ülemarst Ulrich Frei rääkis ajakirjanikele, et kõige rohkem tekkis vaagna- ning jalavigastusi.

14:01
Piret Pappel

Ajalehe Süddeutsche Zeitung teatel vahistati tagaotsitav tuneeslane augustis Friedrichhafenis, kuna ta kasutas Itaalia valepassi. Ta on elanud nii põgenike varjupaigas kui Dortmundis oma sõprade juures, kes on seotud äärmuslike vaadetega islamivaimuliku Abu Walaaga.

13:15
Piret Pappel

Tagaotsitav mees võib esineda veel kolme või nelja nime all. Politsei alustas operatsiooni mitmel liidumaal.

13:09
Piret Pappel

2015. aastal Saksamaale saabunud tuneeslasele anti ajutine elamisluba Nordrhein-Westfaleni liidumaal. Dokument leiti veoki kabiinist pedaalide juurest ja ka see viitab ekspertide hinnangul tema ja poolakast veoautojuhi võitlusele. Tõenäoliselt pussitas kurjategija Lukasz Urbanit ja seejärel tulistas teda pähe. Mees suri ilmselt alles siis, kui auto hakkas peatuma.

13:03
Piret Pappel

Ajalehe Welt teatel on tagaotsitav 23-aastane Anis A, kelle sünnikohaks on märgitud Tataouine.

12:43
Piret Pappel

Ametlikku kinnitust teadetele, et uus kahtlusalune võiks olla 23-aastane Tuneesia kodanik, veel pole.

12:32
Piret Pappel

Ajalehe Allgemeine Zeitung teatel leidis politsei kuriteopaigalt tuneeslasele välja antud ajutise elamisloa.

12:29
Piret Pappel

Lisaks verejälgedele leiti surmaautost ka ründajale kuulunud dokumente, teatas rbb| 24.

11:52
Piret Pappel

Politsei kinnitusel on neil olemas Berliini ründaja DNA-profiil. Kurjategija on haavatud ja seetõttu otsitakse läbi Berliini haiglaid, teatas rbb| 24. Pärastlõunal peaks toimuma politsei pressikonverents.

11:43
Piret Pappel
Keiser Wilhelmi mälestuskiriku juurde tuuakse üha rohkem lilli (ODD ANDERSEN)

See foto on tehtud täna hommikul.

11:35
Piret Pappel

Berliini ligemale 60 jõuluturgu avatakse täna taas. Breitscheidplatzi turg jääb ilmselt veel ka täna ja homme suletuks, teatas Tagesspiegel.

11:31
Piret Pappel

Ajalehe Tagesspiegel teatel vahistas politsei veel ühe mehe, kuid ka tema pole end esmaspäevase veresauna korraldamises süüdi tunnistanud ja tõenäoliselt pole tegemist veoautot juhtinud kurjategijaga.

11:14
Piret Pappel

Kölni politseiülem Jürgen Mathies teatas, et linna jõuluturgudel patrullib rohkem politseinikke. Lisaks on plaanis piirata veoautode liikumist kesklinna suunas.

09:42
Piret Pappel

Saksa politsei otsib endiselt Berliini jõuluturu rünnaku korraldajat. Pole välistatud, et neid võis olla ka mitu. Ajalehe Welt andmetel on politseinikud saanud võimaliku kurjategija kohta rohkem kui 500 vihjet.

21:08
Kristin Aasma

Enne aastatagust Kölni ahistamislainet oli Saksa politsei ridades läbi viidud koondamised, rääkis Saksa ametiühingute juht Eesti Rahvusringhäälingule.

21:01
Karoliina Vasli

Palju kära ei millestki - välismeedia andmetel on esialgne kahtlusalune praeguseks vahi alt vabastatud, kuna tema kinnipidamiseks nappis tõendeid.
Samal ajal on paljud linlased tulnud pärast tööpäeva lõppu jõuluturu juurde, et avaldada ka omalt poolt kaastunnet. Lille- ja küünlameri kasvab pidevalt. 

17:22
Teet Teder

“Kõlab halvasti, kuid ka terrorismiga tuleb harjuda!” ütleb poliitikaanalüütik Ahto Lobjakas otsekoheselt. Loe Lobjaka arvamust Berliini terroriakti kohta siit.

16:30
Piret Pappel
Liidukantsler Angela Merkel asetas tragöödiapaika valged roosid (HANNIBAL HANSCHKE)
16:11
Piret Pappel

Berliini politsei mälestas hukkunuid leinaseisakuga.

16:10
Piret Pappel

Liidukantsler Angela Merkel külastas koos Berliini linnapea ja valitsusliikmetega Breitscheidplatzi ja asetas sinna hukkunute mälestuseks valged roosid.

16:07
Piret Pappel

Kriminaalpolitsei juht Münch teatas, et hommikused läbiotsimised Tempelhofis olid siiski seotud eilse terroriaktiga. Politseijuht kinnitas, et praegu on tuvastatud kuue hukkunud Saksa kodaniku isik. Münch lisas, et politsei on valvel ning valmis relvastatud terroristi tabama.

15:41
Piret Pappel

Saksa juhtiv föderaalpeaprokurör Peter Frank ja kriminaalpolitsei juht Holger Münch annavad samuti pressikonverentsi. Frank rõhutas, et avalikkus peab harjuma mõttega, et eile tabatud mees ei pruugi olla süüdlane ja kurjategijaid võis olla ka mitu.

15:02
Helen Pentsa

Vaata Õhtulehe videost, millised meeleolud õnnetuspaiga lähistel võimust võtavad! Videot näed SIIT!

14:50
Piret Pappel

Berliini võimude, politsei ja päästeteenistuse ühine pressikonverents lõppes just. Mida me teada saime?

  • Linnapea Michael Müller kinnitas oma jahmatust ja rõhutas, et eileõhtune terroriakt oli rünnak kõikide elu ja vabaduse vastu.
  • Politseiülem Klaus Kandt ütles, et praegu pole päris kindel, kas eile õhtul tabatud mees juhtis auto jõuluturul rahva sekka. Võimalik, et politsei võttis kinni vale inimese. Uurimine jätkub.
  • Berliini senatis siseasjade eest vastutav Andreas Geisel soovitas berliinlastel olla rahulik ja valvas. Suure vana-aastaõhtu peo turvameetmete parandamist hakatakse arutama koos politseiga.
  • Üks Berliini sümbolitest - Brandenburgi värav - valgustatakse täna õhtul leina ja ühtsuse märgiks Saksamaa lipuvärvidesse.
14:40
Piret Pappel

Vahistatud pakistanlane salgab oma seotust eilse veresaunaga. Ka ajalehe Welt allikate väitel võib tõeline kurjategija olla alles vabaduses. 

14:35
Piret Pappel

Kandti sõnul pole praegu täiesti kindel, kas vahistatud mees juhtis autot. Selle peab välja selgitama uurimine.

14:26
Piret Pappel

Berliini politseiülem Klaus Kandt kiitis berliinlasi ja ajakirjandust, et suudeti jääda rahulikuks ja hirmutavaid kuulujutte mitte levitada.

Kandt kinnitas ühe kahtlusaluse vahistamist, kuid ei andnud tema kohta mingit lisainfot. Kandti sõnul hakkab edaspidi meediat teavitama uurimist juhtiv föderaalpeaprokurör. 

14:22
Piret Pappel

Berliini senatis siseasjade eest vastutav Andreas Geisel kinnitas, et terrorirünnak algas kell 20.02 ning korrakaitsjad reageerisid sellele juba kaks minutit hiljem.

14:17
Piret Pappel

Berliini raekojas algas pressikonverents, kus osalevad linnavõimud, politsei ja päästeteenistuse esindajad. Linnapea  Michael Müller tänas politseinikke ja kiirabitöötajaid kiire tegutsemise eest. Samuti jätkus tal tänusõnu meediale rünnaku tasakaaluka ja professionaalse käsitlemise eest.

14:11
Piret Pappel

Saksa siseministri de Maizière sõnade kohaselt räägib eilse veresauna korraldamises süüdistatav Pakistanist pärit noormees belutši keelt ja seetõttu on tema varjupaigataotluse menetlemine viibinud, kuna selle keele tõlke on Saksamaal väga vähe.

Lääne-Iraani keelte hulka kuuluv belutši keel on üks Pakistanis kõneldavatest regionaalkeeltest, kuid ametlikku staatust sel pole, koolides seda ei õpetata ning raamatuid ilmub väga vähe.

13:52
Helen Pentsa

Riigikogu esimees Eiki Nestor saatis Saksamaa Bundestagi esimehele Norbert Lammertile kaastundeavalduse seoses Berliinis toime pandud ohvriterohke rünnakuga.

„Olen sügavalt šokeeritud eile õhtul Berliinis toimunud ohvriterohkest alatust kuriteost, kui mõrvar juhtis veoauto Berliini jõuluturule, tappes ja vigastades paljusid inimesi. See jõulurahu rebestanud kuritegu on rünnak meie kõigi vastu, meie püüdluste ja ideaalide vastu,“ märkis Nestor.

„Me kõik seisame sel kurval tunnil Saksamaa kõrval, leinates koos teiega ja jagades teie meelekindlust. Me ei lase end painutada ega murda,“ seisab saadetud avalduses. „Eesti parlamendi, Riigikogu, nimel avaldan sügavat kaastunnet traagilises rünnakus hukkunute peredele ja sõpradele ning soovin kõigile vigastatutele kiiret paranemist.“

13:50
Piret Pappel

Kahtlustatav taotleb Saksamaalt varjupaika, tema taotlust pole veel rahuldatud. Mees saabus Saksamaale möödunud aasta detsembris, Berliini jõudis ta selle aasta veebruaris. Väidetavalt eitab ta süüdistusi. 

13:49
Piret Pappel

Siseminister kinnitas, et Breitscheidplatzil hukkunud 12 inimese hulgas oli püstolihaavadega mees, kes leiti rahvasumma sisse sõitnud veoauto kõrvalistmelt. Autojuht põgenes ja tabati hiljem. De Maizière´i sõnul on ta pärit Pakistanist ja pole varem terrorismis kahtlustatud. 

13:49
Helen Pentsa

Arvatava terrorirünnaku praegust kahtlusalust tundev 23aastane Mohammed Jankhan sõnas ajakirjanikele meest iseloomustades, et tegu oli "lihtsalt normaalse kutiga". Mehed olid omavahel tuttavad Tempelhofi põgenike varjupaigast.

13:40
Piret Pappel

Saksamaa siseminister Thomas de Maizière ütles pressikonverentsil, et 18 inimese vigastused on väga rasked. Samuti kinnitas minister, et jõuluturu veresaun oli terroriakt.  "Pole enam ühtegi kahtlust, see oli terrorirünnak. Selle autoga sõideti rahvasumma täiesti teadlikult ja tahtlikult," sõnas ta.

13:27
Karoliina Vasli

Ehk kaaperdati veok Berliinis, mine otsi firma üles! Pakistani päritolu põgenik, äkki leiaks ta tuttavad üles! Taolisi soovitusi on mulle täna jaganud mitmed Eestis viibivad sõbrad, kes sündmustel meedia vahendusel silma peal hoiavad. Paraku on infosulg ka Berliinis kohapeal pehmelt öeldes tugev. „Oli Pakistanist,“ uurib üks sakslasest ajakirjanik hoopis minult. „Kaaperdati ikka Berliinis või mujal?“ Saksamaa julgeolekuorganid pole juhtunu täpsemaid detaile avanud ja isikuandmeid ei avalikustata. Kui näiteks Lõuna-Euroopas võib isegi politseinikule õlale koputada, et ehk räägib veidi siseinfot, siis Saksamaal nii pole. Turvalint on turvalint ja politseinikud ajakirjanikega niisama ei lobise. Suurema pressikonverentsi peaks siseministeerium praegustel andmetel korraldama kell 14.30 (Eesti aja järgi kell 15.30). 

13:17
Karoliina Vasli

Kohe jõuluturu kõrval on keiser Wilhelmi mälestuskirik - just siin toimuvad täna ka peamised mälestusteenistused. Südapäeva paiku oli kiriku teadetahvli juurde toodud ohtralt lilli, kirikus sees aga avati mälestusraamat. "Ma ei tundnud ohvreid isiklikult, aga selles rünnakus on tegelikult kõik linlased ohvrid," märkis üks nooremapoolsem naine, silmis pisarad. Kirikust astus läbi ka Berliini meer Michael Müller, kes siiski pikemaid kommentaare ajakirjanikele ei jaganud. 

12:55
Piret Pappel

Tagesspiegeli teatel viidi eile kinni peetud kahtlusalune ülekuulamisele Karlsruhesse Saksa föderaalse ülemkohtu juures tegutseva liidupeaprokuröri juurde. Just see institutsioon vastutab terrorikuritegude uurimise eest.

12:45
Piret Pappel

Saksamaa siseminister Thomas de Maizière annab Berliini tragöödia asjus pressikonverentsi täna kella 13.30 paiku Eesti aja järgi.

12:41
Piret Pappel

Saksa liiduprokuratuuri kinnitusel polnud tänahommikune Tempelhofi pagulaslaagrisse korraldatud politseireid eilse tragöödiaga seotud. 

12:17
Piret Pappel

Saksa siseministeeriumi teatel jäävad Berliini jõuluturud täna leina märgiks suletuks ning täna on terves riigis leinapäev.

12:13
Piret Pappel

Saksa liidukantsler Angela Merkel tegi avalduse, kus nimetas eile Berliini jõuluturul juhtunut kohutavaks.

Liidukantsleri sõnul peavad süüdlased saama karistatud nii karmilt, kui seadus lubab. Merkel kohtub valitsusliikmetega ja külastab seejärel ka Breitscheidplatzi, kus tragöödia toimus.

11:56
Piret Pappel
(HANNIBAL HANSCHKE)

Poola transpordifirmale Ariel Żurawski kuulunud Scania kihutas eile õhtul Berliinis jõuluturul rahva sekka.

(HANNIBAL HANSCHKE)
11:52
Helen Pentsa

Ka Tallinna jõuluturu ümber on märgata patrullivaid korravalvureid. Põhja prefektuuri pressiesindaja Marie Aava sõnul pole ohutaset tõstetud ja patrullimine käib tavapäraselt. 

11:49
Piret Pappel

Londoni politsei teatas, et võtab jõulude ja aastavahetuse ajaks tarvitusele karmimad julgeolekumeetmed.

11:45

ÕHTULEHT BERLIINIS: jõuluturul rahva sekka kihutanud surmaveok veeti ära. Loe pikemalt SIIT!

(Karoliina Vasli)
11:38
Piret Pappel

Saksa linnade traditsioonilised jõuluturud toimuvad edasi, teatas agentuur DPA. Liidumaade siseministrid pidasid telefonitsi nõu ja olid ühiselt vastu sellele, et kõik jõuluturud tuleks turvakaalutlustel kinni panna.

Berliini Breitscheidplatzi turg jääb suletuks nii täna kui homme. Seevastu Gendarmenmarkti turg avatakse täna lõuna ajal nagu ikka, vahendas Tagesspiegel.

11:14
Piret Pappel

Brandenburgi liidumaa siseminister Karl-Heinz Schröter ütles Potsdamis ajakirjanikele, et Breitscheidplatzi hukkunute seas on ka surmavate kuulihaavadega mees. Tõenäoliselt on see poolakast autojuht, vahendas Tagesspiegel.

10:39
Piret Pappel

Saksa pagulasameti pressiesindaja Sascha Langenbach kinnitas ajalehele Welt, et Tempelhofi pagulaslaagris küsitleti nelja meest, kedagi ei vahistatud. Politsei eriüksus sisenes laagrisse varahommikul kella kolme paiku ning operatsioon kestis ligikaudu viis tundi.

10:38
Helen Pentsa

President Kaljulaid avaldab oma Facebooki seinal kaastunnet tragöödias hukkunud inimeste lähedastele ja haavatutele.

10:29
Piret Pappel

Kaitsepolitseiameti hinnangul Eestis ohutase tõusnud ei ole.

Eile õhtul Saksamaal Berliinis toimunud rünnakut kommenteerides kinnitas siseminister Andres Anvelt, et Euroopa ja Eesti siseturvalisuse ametid annavad endast maksimumi, et tagada meie julgeolek ja turvatunne.

„Selliste rünnakute eesmärk on hirmu külvamine ja seeläbi meie otsuste mõjutamine ja kahju tekitamine. Täna hommikul meie ning meie partnerite julgeoleku- ja siseturvalisuse asutustelt saadud värske ülevaate kohaselt Eesti ohutase tõusnud ei ole. Hetkeseisuga puudub info, et rünnakus oleks viga saanud Eesti kodanikud,“ lisas Anvelt.

10:18
Geidi Raud

Ameerika Ühendriikide välisministeerium hoiatas juba 21. novembril USA kodanikke Euroopas suurenenud terroriohu eest, öeldes, et eriti suur oht võib ähvardada inimesi, kes reisivad Euroopasse pühadeperioodil. "USA kodanikud peaksid olema ettevaatlikud, kui nad külastavad pühadefestivale, üritusi ja väliturge," vahendas Reuters toona USA valitsuse pressiteadet, kus soovitati suuri rahvakogunemisi vältida.

USA välisministeeriumil oli juba siis usutavat informatsiooni selle kohta, et äärmusrühmitused nagu ISIS, al-Qaeda ja nende harud jätkavad Euroopas terrorirünnakute kavandamist.

10:14
Helen Pentsa

2016 jääb eestlastele meelde kui aasta, mil terror võttis esimest korda elu kahelt Eesti kodanikult ning jättis mitu inimest raskete vigastustega nädalateks haiglasse. Sel aastal on Euroopa Liidus toime pandud rünnakutes hukkunud ligi 150 ning viga saanud 800 inimest. Europoli statistika aga ei anna lootust rünnakute vähenemiseks. Vaata statistikat SIIT!

10:13
Helen Pentsa

Naisel oli õnne: veok sõitis rusudeks müügileti, kust ta mõni minut varem hõõgveini ostis. Loe pikemalt SIIT!

09:47
Piret Pappel

Ajalehe Welt allika kinnitusel on vahistatud kahtlusalune 1993. aastal sündinud Naved B. Ta on pärit Pakistanist ja saabus Saksamaale Balkani kaudu.

09:41
Geidi Raud

Daily Maili toimetuse poolt tehtud kaardil on näha veokijuhi teekond jõuluturule. Pärast inimestele otsa sõitmist pages ta Berliini loomaaeda.

undefined (Daily Mail)
09:37
Piret Pappel

Ajalehe Welt andmetel korraldas politsei tormijooksu ühele angaarile endises Tempelhofi lennujaamas. Tempelhofi kasutatakse praegu põgenikelaagrina.

09:27
Piret Pappel
(FABRIZIO BENSCH)

Inimesed hakkasid juba ööhämaruses Breitscheidplatzi ligidusse küünlaid ja lilli tooma. Hukkunute mälestuseks toimub täna Berliinis mitu jumalateenistust. Lõuna ajal peetakse mälestustseremoonia õnnetuspaiga kõrval asuvas keiser Wilhelmi mälestuskirikus. Seal avatakse ka kaastunderaamat.

09:09
Piret Pappel

Mida on teada eileõhtuse õnnetuse kohta?

Eile õhtul kell 20.15 kohaliku aja järgi sõitis Berliinis Breitscheidplatzi jõuluturul rahva sekka Poola numbrimärgiga veoauto. Õnnetuses hukkus 12 inimest, 48 inimest on raskete vigastustega haiglas. Pealtnägijate kinnitusel kihutas veok rahva sekka suure kiirusega.

Kahtlusalune ja tõenäoliselt autot juhtinud mees vahistati õnnetuspaigast umbes kahe kilomeetri kaugusel. Tema isiku kohta pole midagi teada. Politsei leidis autost ka Poolast pärit hukkunu. Uurijate kinnitusel tema autot ei juhtinud.

Auto omanikfirma teatel pidi nende autojuht Berliinis puhkepausi tegema, kuid üleeilsest saati polnud temast midagi kuulda. Politsei uurib versiooni, et auto ärandati.

Guardiani teatel tunduvad seda kinnitavat ka veoki GPSi andmed. Samas transpordifirmas töötav Łukasz Wąsik kinnitas veebiküljele money.pl, et eile õhtupoolikul liikus veoauto väga kummaliselt, nagu oleks keegi üritanud seda juhtima õppida.

08:33
Piret Pappel

Berliini politsei kinnitas varahommikul, et veokist surnuna leitud mees polnud selle juht. Guardiani teatel oli hukkunu Poola kodanik.

Rahva hulka sõitnud veoauto kuulus Poola transpordifirmale. Selle omanik kinnitas Poola telejaamale TV24 antud intervjuus, et ta pole autojuhiga kontaktis olnud sellest ajast saati, kui sõiduk Poola piiridest väljus ja kardetavasti veok ärandati.

Kohtueksperdid uurivad autot ja politsei palub selle fotosid mitte levitada.

03:14
Kristin Aasma

02:35
Kristin Aasma

"Täna olid terroriaktid Türgis, Šveitsis ja Saksamaal - ja see läheb aina hullemaks. Tsiviliseeritud maailma peab muutma mõtteviisi!" teatas USA tulevane president Donald Trump.

01:40
Helen Pentsa

Postimehe eelmine peatoimetaja, Berliinis elav Merit Kopli kirjutab sotsiaalmeedias, et kõnealune turg jääb talle koduteele. Õnneks on naisega kõik hästi.

01:16
Piret Pappel

Päästetööd õnnetuspaigas on lõppenud, haiglasse on viidud 45 inimest.

01:15
Piret Pappel

Politsei kinnitas kahtlustusi, et veok võis olla Poolast varastatud. 

01:08
Piret Pappel

Soome suursaatkonna kinnitusel pole praegu teada, et Breitscheidplatzi ohvrite hulgas oleks soomlasi.

01:06
Piret Pappel

Kõrvaltänaval lebanud kahtlane ese osutus magamiskotiks.

00:53
Piret Pappel

Politsei kinnitas, et inimeste sekka sööstnud veoautol oli Poola numbrimärk. Auto koormaks olid terasdetailid.

00:50
Piret Pappel

Valge Maja ning president Obama saatsid Saksamaale kaastunde- ja toetusavalduse. Kaastunnet on avaldanud ka Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk ning Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Frederica Mogherini.

00:46
Helen Pentsa
00:39
Helen Pentsa

Politsei annab homme päeval pressikonverentsi, kus antakse tragöödia kohta meediaväljaannetele täiendavat informatsiooni. Teadaolevalt peetakse pressikonverents kell 14.00 Eesti aja järgi.

00:38
Piret Pappel

Politsei kontrollib jõuluturu kõrvaltänavat - Rankestrasset, kuna seal olevat avastatud midagi kahtlast.

00:04
Helen Pentsa

Terrorirühmitus ISIS võttis rünnaku eest vastutuse, kirjutab New York Post.

00:04
Teet Teder

Eesti välisministeeriumil ei ole praegustel andmetel infot, et Eesti kodanikud oleksid kannatada saanud. Välisministeerium jälgib olukorda ning palub, et Berliinis viibivad eestlased annaks endast lähedastele märku. Lähedastel, kellel ei ole õnnestunud piirkonnas viibivate eestlastega kontakti saada, palume pöörduda välisministeeriumi poole telefonil +372 53 01 9999.

Välisministeeriumi andmetel on Berliinis alaliselt registreerunuid 65 ning ajutiselt üks Eesti kodanik.

23:57
Helen Pentsa

The Guardiani teatel olid veokil Poola numbrimärgid. Sõiduk kuulus ühele Poola transpordiettevõttele. Teadaolevalt oli sõiduk teel Itaaliast Poola. Kahtlustatakse, et sõiduk oli juhilt ärandatud.

23:57
Piret Pappel

Saksamaa president Joachim Gauck avaldas hukkunute omastele kaastunnet ja kinnitas, et 19. detsember on kohutav päev nii Berliini kui kogu Saksamaa jaoks.

23:44
Helen Pentsa

23:44
Helen Pentsa
23:29
Helen Pentsa

Facebook käivitas taas ohutuskontrolli, mille alusel saavad Berliinis viibijad lähedastele oma olukorrast teada anda.

23:26
Piret Pappel

Breitscheidplatzil jõuluturgu korraldav David Eckel kinnitas ajalehele Tagesspiegel, et kõik turutöötajad on šokeeritud. Turg jääb seni teadmata ajaks suletuks.

23:21
Helen Pentsa

23:15
Helen Pentsa

Berliini politsei teatab Twitteris, et olukord on kontrolli all. Kohalikel palutakse siiski püsida veel kodus.

23:12
Piret Pappel

Politsei kinnitusel sai veoautos olnud kaassõitja kohapeal surma. Midagi muud kahtlast ega ohtlikku pole õnnetuspaiga lähedal siiani märgatud.

23:10
Piret Pappel

Berliini politsei andis teada, et vahistatud on üks kahtlusalune. Kas ta juhtis rahvasumma sekka sõitnud autot, seda alles uuritakse.

23:04
Helen Pentsa

Reutersi teatel on rahva sekka sõitnud veoauto juht vahistatud.

23:02
Piret Pappel

Saksa valitsuse pressiesindaja Steffen Seibert teatas Twitteris, et liidukantsler Angela Merkel on tragöödiast teadlik ja on kontaktis siseministri ja Berliini linnapeaga.

23:00
Piret Pappel

Politsei palub inimestel kodudes püsida, jälgida ametlikke teadaandeid ja mitte kuulujutte levitada.

22:58
Helen Pentsa

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee