Deniss BoroditšFoto: Teet Malsroos
Andra Nõlvak 21. detsember 2016 17:15
Pea aasta jooksul on riigikogus toimunud 120 istungit, millest on sajaprotsendiliselt osa võtnud vaid käputäis inimesi. Kui neid, kes igal istungil kohal käinud, saab üles lugeda vaid ühe käe sõrmedel, siis tihedate puudujate loetlemiseks jääb sõrmedest väheks.

30 puudumisega on üks eesrindlikumaid kohal mitteviibijaid olnud Marko Mihkelson, küll aga on ta üle poolte kordadest olnud välislähetuses ning kuuludes Euroopa Liidu asjade komisjoni, on see igati põhjendatud. Ka Jaak Madison, kes samuti Euroopa Liidu asjade komisjoni kuulub, on puudunud lähetuste tõttu 20 korda.

"Kolm neljandikku on olnud seotud Euroopa asjade komisjoniga kahlemata," sõnab Madison. "Siis olen ma liiga ka loomulikult Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsioonis, kus on mul komisjoni töö," selgitab ta, lisades, et alles viimane Euroopa Liidu asjade komisjoni konverents toimus Cosacis ja täiskogu Strasbourgis. Lisaks tuleb ette lähetusi seoses erakondadevahelise suhtlusega, näiteks Kölni austerlastega. "Brüsselis oli mul alles eelmisel kuul lähetus kolm päeva, kus kohtusin Euroopa Parlamendi liikmetega erinevatest erakondadest, kellega meil siis ühiselt kattuvad maailmavaated just Euroopa Liidu kontekstis," loetleb ta veel kohtumisi, mis esimese hooga meenuvad.

Jaak Madison Foto: EKRE

Riigikogulaste puudumise kommenteerimisel jääb Madison siiski tagasihoidlikuks ega soovi kellelegi isiklikke hinnanguid andma hakata. "Igaühel on omad põhjused ja ma arvan, et enamusel – ma vähemalt väga loodan, ma ju ei tea, ma ei oska kellegi teise eest rääkida – on selleks sisulised põhjused olemas," kommenteerib ta.

 

Siiski selgitab Madison, et lähetuste arv sõltub ka sellest, kes millise poliitilise teemaga tegeleb, sest on ju selge, et näiteks õiguskomisjoni liikmetel ei ole väga palju välislähetustega tegemist või välissuhtlusega.

Foto: Teet Malsroos

Kõige suurem muudel põhjustel puuduja on aga Deniss Boroditš, kes pole istungitel osalenud 22 korral. "No tavaliselt on kiire olnud," põhjendab Reformierakonna fraktsiooni kuuluv Boroditš. "Ma arvan, et need on erinevad põhjused. Kui on mingi üritus valimispiirkonnas või konverentsist osavõtt," selgitab ta.

Deniss Boroditš Foto: TEET MALSROOS

Küsimuse peale, ega puhkepäev niisama laisklemiseks võetud ole, mees naerab. "Tavaliselt me registreerime seal muud põhjused ja seal ei ole konverentsil osalemise varianti," selgitab mees, mis muude põhjuste taga tegelikult on. "Ja tavaliselt kirjutad seletuskirja ka, et mis see konkreetne muu põhjus on."

21 korral puudunud Repinski õnnestus Õhtulehel küll telefonitsi tabada, kuid autoroolis mees soovis küsimusi meilile, et täpselt puudumiste põhjused järele vaadata. Pärastlõunal kommentaar saabuski, sedapuhku küll Keskerakonna fraktsiooni nõuniku vahendusel.

Martin Repinski Foto: Jörgen Norkroos

"Tuleb tõdeda, et tõepoolest olen riigikogu täiskogu istungitelt puudunud teie poolt välja toodud kordadel. Kuna minu südamelähedasemaks teemaks on maaelu, siis olen tihtipeale olnud hõivatud erinevate kohtumistega just selles vallas, külastades erinevaid põllumajandusettevõtteid ja kohtudes inimestega, kes antud valdkonnas iga päev vaeva näevad. Paljudel kordadel pole paraku võimalust kohtumisi muudele aegadele lükata ning kahetsusväärselt need kattuvad aasta jooksul istungite toimumisajaga. Ministrina olin samuti seda meelt, et nii palju kui vähegi võimalik, tuleb käia ja vaadata oma silmaga ning kuulata inimeste muresid koha peal. Olen oma puudumisi täiskogu istungitelt fraktsioonile selgitanud ja kindlasti selgitan neid ka oma valijatele,“ seisis selgitavas kommentaaris.

Samal teemal

Kommentaarid  (57)

Mats. 24. detsember 2016 09:01
Riigikogulaste palgad tuleb siduda miinimumpalgaga, annetused erakondadele võrdsustada altkäemaksuga, erakondade riiklik rahastamine lõpetada, riigikogulaste kuluhüvitis kaotada ja põhjusetta puudumised palgast maha arvestada.
kruvikeeraja 23. detsember 2016 14:48
Mõni oskab ennast ise raha nimel mäe otsa vanglasse panna suure raha ja auto nimel mitmeks aastaks.Ori peab vastutasuks aga vajutama ka käsu peale nuppu kui vaja.Kus see inimvabadus siin on kui kõik on tagatubades enne kokku lepitud ,see on räpane must mäng täis võltsi naeratusi ja alatuid omakasumlikke võtteid koos varjatud alko uimasusega.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS