Maailm

RÜNNAK KADÕROVI REŽIIMI VASTU: Groznõis puhkesid lahingud (22)

Õhtuleht.ee, 19. detsember 2016 04:00
TULEVAHETUS: Ründajad avasid öösel automaaditule liikluspolitsei patrullide pihta, kes püüdsid nende liikumist takistada.Foto: Youtube
Groznõis on detsembri lõpus politseinikke rünnatud juba neljal aastal järjest. Tänavu algas tulevahetus ööl vastu pühapäeva, kui seda tehti kesklinnas Putini prospektil. Ramzan Kadõrov teatas, et tulevahetuses hukkus neli ründajat, kaks haavatut on haiglas – nende seas ka 18aastane tütarlaps, kellel tuli amputeerida jalg.

Videosalvestis öisest tulevahetusest ja politseiauto kaaperdamisest ilmus Youtube’i peaaegu silmapikselt.

Samal teemal

Veidi hiljem selgus, et ründajaid oli palju rohkem, kui Kadõrov Instagramis teatas. Päeval algas Putini prospektil uuesti tulevahetus ja seal kärgatas üle linna kõlanud plahvatus. Lahing kandus ka kaugele äärelinna ja internetiväljaanne Kavkazski Uzel teatas, et surma on saanud neli politseinikku. Kolm neist hukkusid öösel esimeses rünnakus Putini prospektil, neljas leiti Groznõi külje alt asulast. Portaali hinnanguil oli osalt ISISega seotud ründajaid vähemalt 16. Kohalikel andmetel olid nad 18–20aastased sealsed elanikud, kuid paljud lahkusid kodunt ja andsid vandetõotuse Islamiriigile.

Venemaa tuntuim opositsiooniline väljaanne Novaja Gazeta kirjutas eile õhtupoolikul oma kodulehel, et äsja lõppes Groznõist paar-kolm kilomeetrit eemal metsastes mägedes operatsioon, mida oli juhtinud Kadõrov isiklikult. Sealses lahingus sai surma viis ründajat ja neilt võeti ära relvad, mille nad olid hankinud politseinikke rünnates. Raadiojaama Ehho Moskvõ õhtustel teadetel püsib Groznõis keeruline olukord ja seda hoolimata Kadõrovi kinnitustest, et kõik ründajad on tapetud.

Groznõi blokeeriti välismaailmast: sissesõiduteed suleti sinna ette aetud veoautodega. Elanike sõnul jätkus kesklinnas tulevahetus veel pärast sedagi, kui oli teada antud kõigi ründajate hukkumisest või haavatasaamisest. Võimude teatel võeti üks ründajaist elusalt kinni ja ta olevat kohe andnud ka tunnistusi.

Groznõi elanikud teatasid Kavkazski Uzeli toimetusele, et politseinikud on vahistanud tapetud ründajate lähedasi ja tuttavaid. Seda kinnitas Tšetšeeni tuntud inimõigusaktivist Heda Saratova.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee