Tõnis Erilaiu lehesaba | Blogid

Kuidas Tartu maletajad Capablancat võitsid 

Tõnis Erilaid, 19. detsember 2016, 04:00
Tõnis Erilaid Tiina Kõrtsini
Veel mitte maailmameister, suurkuulsus ometi, saabus kuubalane Jose Raul Capablanca 19. detsembril 1913 Tartusse simultaani mängima. Nagu kinnitab Postimees: nägi küll veidi väsinud välja, ei olnud rongis öösel hästi maganud, aga veel samal õhtul kell pool kümme pidi ta Tartu maleseltsis kahele naisele ja 26 mehele vastu astuma.


"Mängijate lootused olid võidu asjus nulli pääl," kirjutab Postimees, kuidas Capablanca alustas väga kiirete käikudega.

Vaevu peatus iga laua juures. Ja siis: "Juba 11. käigu aegu käis rõõmus kahin mängijatest läbi. Üks tartlane (dr. Kramer) oli võitnud. Meister oli kogemata tähtsa malendi kaotanud ja lükkas mängu kokku. Umbes poolteise tunni pärast teatati teisest, siis kolmandast, neljandast ja lõpuks viiendast võidust. Kella 12 aeg oli mäng lõpetatud ja kolm viimast partiid viigi peale jäänud. Hüüti meistrile ta elagu ja lahkuti teadmisega, et Tartu üsna hästi oma eksami ära oli teinud."


No miks ta ei olnud, kui Capablanca oli enne seda mööda Venemaad rännates mänginud 600 simultaanipartiid ja neist ainult 12 kaotanud. Tartlased tegid Postimehe kirjeldusel õige meeldiva välimusega süsimustade juustega Capablancale seega tõelise suurüllatuse. Ainsa eestlasena võitis meistrit Postimehe raudvara ja kirglik harrastusmaletaja Anton Jürgenstein.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee