Maailm

FOTOD SÕJAJÄRGSEST ALEPPOST | 4000 aasta vanusest maailmapärandist on alles vaid varemed (38)

Toimetas Geidi Raud, 14. detsember 2016 11:47
Foto: AFP / Scanpix
Kolmapäeval teatas Venemaa esindaja ÜROs Vitali Tšurkin, et sõjategevus muistses Süüria linnas Aleppos sai lõpu. Pärast teadannet relvarahust lubati üle tüki aja linna kaema ka rahvusvaheline meedia. Vaatepilt, mis neile osaks sai, oli õõvastav – ajaloolisest linnast on järel vaid varemed ja kivitolm.

Üle nelja aasta Aleppos kestnud veristes lahingutes on elu kaotanud üle 30 000 inimese. Halastamatu ja jõhkra turmtule tagajärjel on drastiliselt muutunud ka ligi 4000 aastat tagasi asutatud väärika Aleppo linnapilt. 

Foto: AFP / Scanpix

Juba 2012. aastal sai sõjategevuses suuri purustusi Aleppo südames asunud muistne Al-Madina turg. Erinevatel andmetel hävis tules turu territooriumil asunud 700-1000 poodi. Paar kuud hiljem sai tabamuse üks maailma vanimaid ja tähtsaimaid mošeesid. 1090. aastal ehitatud Suur Mošee oli enne Aleppo lahinguid ajahambale vastu pidanud üle üheksa sajandi. 

Foto: AFP / Scanpix

Mõned tähtsad paigad langesid sõjategevuse ajal ka tahtliku rüüstamise ohvriks, sest linna iidsete varemete juures tehti salajasi väljakaevamisi ning kultuurimälestusi ja muistseid monumente peksti enda lõbuks puruks.

Foto: AFP / Scanpix

Tegemist on suure katastroofiga kogu maailma kultuuriloos, sest iidne Aleppo kuulus UNESCO maailmapärandisse.

Veel 2006. aastal oli Aleppo islami kultuuripealinn.