Maailm

Tšehhis anti esimest korda rongile elava inimese nimi (1)

Tõnu Kalvet, 14. detsember 2016 04:00
Jiří Menzel
Tšehhis liikleb alates 11. detsembrist rong, mis kannab filmi- ja teatrilavastaja Jiří Menzeli nime. Rong sõidab Praha ja Berouni vahel.

Tšehhis on varemgi ronge kuulsuste järgi nimetatud. Käesoleva juhtumi muudab eriliseks asjaolu, et Menzel sai omanimelise rongi veel eluajal.

Praegu 78aastane Jiří Menzel sai maailmakuulsaks filmiga "Tähelepanelikult jälgitavad rongid", mis vändati 1966. aastal ja sai kaks aastat hiljem võõrkeelse filmi Oscari.

Suur osa filmi tegevusest toimub raudteejaamas ja selle ümbruses. Filmivõtted tehti Lodenice jaamas, too aga asubki Praha ja Berouni vahelisel liinil.

Tänavu 6. septembril pandi jaamahoonele mälestustahvel, Prahast aga saadeti selleks puhuks Lodenicesse Menzeli Ekspress – Tšehhi vanima siiani töötava, 1917. aastal valminud auruveduri veetav koosseis, mille vagunid meenutasid sõjaaegseid.

Kohal viibis ka arvukalt kõnealuse filmi osatäitjaid ja tehnilisi töötajaid. Raudteeliiklus käib Lodenice kaudu alates 1897. aastast.

Tšehhi raudtee-ettevõtte pressiesindaja Petr Sťáhlavský ütles ajakirjandusele, et Tšehhi raudteedel sõidab 169 sellist rongi, mis kannavad mõne piirkonna, jõe, mäe või ajaloolise isiku nime. 11. detsembril lisandus nimelisi ronge – koos Menzeli järgi nimetatuga – veel 30.

Esimest korda anti – tollal veel Tšehhoslovakkias – rongile nimi 1936. aastal. Selleks sai ülikiirrong Slovenská Strela (Slovaki Kuul, Slovaki Nool või Slovaki Mürsk). 1950.–1960. aastail anti nimi enamasti rahvusvahelistele ekspressrongidele.

Tavaliselt kandsid need sihtjaama nime: Vindobona, Hungaria, Balt-Orient, Pannonia Express jms. Liinil Praha–Viin–Graz sõitvad rongid nimetati kohalike maailmakuulsate heliloojate Gustav Mahleri, Franz Schuberti, Bedřich Smetana, Antonín Dvořáki  ja Johann Straussi järgi.

Tšehhi raudtee-ettevõte lubab asjasthuvitatuil korraliku rahasumma eest nimetada mõni rong teatud ajaks oma soovi kohaselt. Hind oleneb rongiliigist, liini kulgemiskohast ja nimekandmise kestusest.

Seda võimalust on kasutanud näiteks mitu tuntud õlletootjat. Mõni aeg tagasi kandis üks rong aga nime Rahulik Jõud. See oli toona Tšehhi kristlike demokraatide valimisloosung.

11. detsembrist sai omanimelise rongi ka kuulus Tšehhi viiuldaja Váša Příhoda (1900–1960).

Jiří Menzel

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee