Eesti uudised

Esimesele eestlasest Tallinna linnapeale rajatakse mälestusmärk (1)

Toimetas Kristjan Väli, 14. detsember 2016 09:18
Foto: Arno Saar
Tallinna linnavalitsus võtab ülesande rajada Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks mälestusmärk linna ajalukku sügava jälje jätnud  Voldemar ja Elfriede Lenderile.

Linnavalitsus kavatseb nõustuda vastavasisulise Tallinna Linnavolikogu otsuse eelnõuga.

Samal teemal

Voldemar Lender oli aastail 1906-1913 esimene eestlasest Tallinna linnapea.

Selleaegne majatüüp on saanud ajastu märgina Lenderi nime. Tallinn vajas toona suurel hulgal uusi maju, sest uute suurte tööstusettevõtete rajamine kasvatas hoogsalt linna elanikkonda. Lenderi-tüüpi maja on 19. sajandi lõpus ja 20. sajandi alguses Tallinnas laialdaselt ehitatud puidust odav üürimaja, mis oli algselt kahekorruseline, sümmeetrilise fassaadiga, lihtne ja väikeste korteritega.

Tänagi on neid alles tervelt tuhatkond. Kõige enam Lenderi tüüpi maju on säilinud Pelgulinnas, Kalamajas, Kelmikülas, Kassisabas, Uues Maailmas, Kitsekülas, pisut vähem Kadriorus, Veerenni, Tatari, Raua, Torupilli ja Sikupilli asumites. Nimetatud asumid on kuulutatud miljööväältuslikeks hoonestusaladeks.

Voldemar Lenderi kõrval on Eesti ajaloos oluline tegelane ka tema abikaasa Elfriede Lender, kelle eestvedamisel alustas 1907. aastal Tallinnas tööd temanimeline tütarlaste eragümnaasium. See oli esimene eesti tütarlaste kool Eestimaa kubermangus.

Eelnõu esitaja Jaak Juske ettepaneku kohaselt võiks Lenderite mälestusmärk paikneda Politseiaia pargis, sest selle ääres asub endine Lenderi tütarlastegümnaasium. Kaaluda võib ka Falgi parki, mille lähikonnas on mitmeid Lenderi-tüüpi kortermaju.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee