Eesti uudised

Talvik: Rail Baltica kohta tehtud uuringud ja analüüsid tuleb avalikustada ja asjaajamine muuta läbipaistvaks (12)

Õhtuleht.ee, 13. detsember 2016 08:49
Foto: Stanislav Moshkov
Vabaerakonna Riigikogu saadiku Artur Talviku sõnul peab valitsus enne järgmiste Rail Baltica osas siduvate sammude astumist avalikustama senise lähteülesande, tehtud analüüsid ja uuringute tulemused, ka olemasolevad vahearuanded.

Avalikustama peab mehe hinnangul ka projekti äri- ja tasuvusmudeli ning kas ja kuidas saab ebasobivate asjaolude ilmnemisel projekti muuta. Eestil on väga vaja kiireid ja moodsaid transpordiühendusi Euroopaga, kuid tundes vastutust tulevaste põlvede ees peab Talviku sõnul Rail Baltica projektiga edasiminekuks valitsus miinimumprogrammina avalikustama olemasoleva projekti ja olukorra riskianalüüsi, samuti äriplaani.

Samal teemal

"Seda peab tegema enne kolmpoolse lepingu sõlmimist Läti ja Leeduga," lisab ta. Talvik rõhutab, et vaja on ka finantseerimisplaani, arvutusi selle kohta mis juhtub näiteks siis, kui Eesti omaosalus projektis tõuseb 15 %-lt protsendini x alates 2021. aastast.

"Mis raha eest ostetakse rongid ja ehitatakse kohalikud jaamad? Nende maksumust ei ole praegustes plaanides üldse arvestatud. Vabaerakonna jaoks on oluline Rail Baltica ja kaasnevate ehituste rahastusskeemi sobitumine pikas perspektiivis riigi eelarvestrateegiaga," selgitab Talvik. 

Vabaerakondlased ootavad valitsuselt ka olemasoleva raudteevõrgu arengukava, kas Eesti Raudtee ja Rail Baltica juhtimine viiakse kokku ja kas Balti Rail Balticat haldavad tulevikus kolm riiki ühiselt või igaüks oma territooriumil eraldi. 

Talviku sõnul ootab Vabaerakond valitsuselt olemasoleva info ja teabe avalikustamist ja kogu asjaajamise läbipaistvaks muutmist enne kui kolme riigi esindajad on plaaninud kolmepoolsed lepingud sõlmida. Talviku sõnul on eesmärk leida Eestile parim lahendus ja lõpetada praegune poolt või vastu võtmes toimuv diskusioon.

Samal teemal

26.01.2017
PEREMEES: Rail Baltic lükkab kodu kokku – mis siis ikka, otsime uue
17.01.2017
PEAMINISTER RAIL BALTICUST: raudtee ülal­pidamiseks kulub aastas kümme miljonit
14.12.2016
UNISTUSTE RAUDTEE ehk Rail Balticu arutelu jõudis Toompeale
13.12.2016
GALERII | EKRE soovil arutati riigikogus küsimust Rail Balticust