Maailm

EKSPERDID HOIATAVAD: Putin peab Merkeli kukutamiseks hübriidsõda (88)

Aadu Hiietamm, 13. detsember 2016 04:00
SILMAST SILMA: Viimati kohtus Venemaa president Vladimir Putin (64) Saksamaa liidu­kantsleri Angela Merkeliga (62) 19. oktoobril Berliinis, kus toimus Normandia formaadis nelikkohtumine. Sellel osalesid veel Prantsusmaa president Francois Hollande ja Ukraina president Petro Porošenko.Foto: AFP / Scanpix
Saksamaal toimuvad järgmisel sügisel üleriigilised parlamendivalimised. Alates 2005. aasta sügisest valitsust juhtiv Angela Merkel soovib nendel valimistel taas liidukantsleriks kandideerida. See ei meeldi Venemaa presidendile Vladimir Putinile, kelle plaane Angela Merkel tõsiselt segab. 

Vene opositsiooniliidri Mihhail Hodorkovski sõnul peab Vladimir Putin lääneriikide poliitikuid nõrgaks. Erand on Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, keda Venemaa president lausa kardab. 

Merkel segab Putinit 

Samal teemal

Putin tahaks väga, et Euroopa Liit laguneb, sest siis saaks ta pidada läbirääkimisi iga riigiga eraldi. Samuti usub Venemaa president, et tal õnnestub parem- ja vasakradikaalide abil neid riike mõjutada.

Saksamaa valitsust alates 2005. aasta 22. novembrist juhtiv Merkel aga segab Putini plaane. Seisab ju Merkel tugevalt nii ühinenud Euroopa kui ka kogu vaba demokraatliku maailma kaitsel. Teda saab pidada viimaseks tõeliseks stabiilsusankruks läänes.

"Merkel seisab vana Euroopa eest, niisuguse Euroopa eest, mis Venemaale ei meeldi. Ta toetab eurot, samuti sanktsioone ja Euroopa Liidu toetust Ukrainale. Merkel tunneb Venemaad nii hästi, et ta ei lase end petta või end Venemaa liitlaseks muuta, nagu juhtus Saksamaa eelmise liidukantsleri Gerhard Schröderiga," selgitas ajalehele Bild Putini pahameele põhjusi Venemaad hästi tundev Gustav Gressel.

Seetõttu soovib Putin toetada kõiki neid jõudusid, kes on Merkeli vastu. "Saksamaa on Putini prioriteet. Ta sooviks, et Saksamaad juhiks poliitik, kes on tema suhtes hästi meelestatud. Seda, mida kunagine Nõukogude Liit sõjalise survega ei suutnud, soovib Putin saavutada korruptsiooni ning poliitika ja meedia manipuleerimisega," arvab Saksamaal elav Vene ajakirjanik ja sotsioloog Igor Eidman. 

Saksamaa asub Kremli infosõja fookuses 

Ka Rootsis töötav Saksa teadlane Anke Schmidt-Felzmann on kindel: Saksamaa valitsus eesotsas Angela Merkeliga on juba praegu Putini infosõja fookuses. "Saksamaal on Euroopa Liidus juhtroll. Samuti on Saksamaa majanduslikult ja poliitiliselt oluline NATO liikmesriik ja tähtsaim Venemaa kaubanduspartner Euroopas. Seetõttu on praegune Saksamaa valitsus Putinile segav tegur oma huvide realiseerimise teel. Kreml paneb kõik mängu, et purustada Saksa valijate usk Saksamaa demokraatiasse," ütles ajalehele Bild julgeolekuküsimuste ja infosõdade uurimisega tegelev Anke Schmidt-Felzmann.

Ta lisas, et Kreml võtab Saksamaa parlamendivalimiste lähenedes kursi Angela Merkeli avalikule diskrediteerimisele. Samal ajal on oodata, et Kreml asub Saksamaal massiivselt toetama neid jõudusid, kes toetavad aktiivselt Kremli huve, nagu näiteks sanktsioonide tühistamist.

Kui uskuda Saksa eriteenistusi, siis on Kremli hübriidsõda Saksamaal juba alanud. Sellest annavad tunnistust küberrünnakud ning Venemaa dirigeeritud propaganda- ja laimukampaaniad, mis on suunatud Saksa ühiskonna destabiliseerimisele. Eksperdid ei välista, et Kreml tahab Merkeli vastu meelestada ka Saksamaal elavad venelased.

Samal teemal

22.05.2018
BILD: Putin soovis lillekimbuga Merkelit solvata
16.12.2016
Maailma mõjukate esikolmik: PUTIN, TRUMP JA MERKEL
06.06.2016
Saksamaa julgeolekuanalüüs: meid ähvardab kümme ohtu
19.04.2016
ÄREVUST TEKITAV RAPORT: Venemaa ei pruugi Baltimaades piirduda hübriidsõjaga