Foto: Mari Luud
Õhtuleht.ee 12. detsember 2016 10:39
Riigikogu keskkonnakomisjoni esimehe Rainer Vakra sõnul on tulnud ametlik kinnitus rahandusministeeriumist - autod võetakse homme kobareelnõust välja. 

"Põhjus on vajadus esitatud ettepanekute ja nendega arvestamise võimaluse analüüsiks, milleks paraku nüüd aega ei ole. Teema juurde tullakse põhjalikumalt tagasi 2017. aasta 1. kvartali jooksul," selgitab Vakra.

Kuigi Eestimaa Looduse Fond tehtud ettepaneku kehtestada sõiduki energiaklassi põhine automaks, et edendada säästvamaid ja jätkusuutlikumaid transpordiviise on Vakra hinnangul siiski mõistlik ja vajalik.

"Keskkonnakomisjoni esimehena toetan, et uute autode ja autode esmaregistreerimise puhul tuleb maksudega suunata elanikke loodussõbralike sõidukite suunas. Seega tuleb hetkel võtta aeg maha ja näidata uut poliitilist kultuuri ning lükata antud küsimus edasi. Teha korralik analüüs ja siis lähtuda juba keskkonna aspektidest," kirjutab mees sotsiaalmeedias.

Ka rahandusminister Sven Sester kinnitab, et allkirjastas tõesti pöördumise teha rahanduskomisjonile ettepanek autode registreerimislõivu muudatusettepanekud maksupaketist välja võtta ja tulla teemaga tagasi aasta alguses.

"AMTEL, Kindlustusseltside Liit ja mitmed teised partnerid on andnud häid sisendeid seaduseelnõusse. KW või CO2. Vanad autod versus uued autod. Arutame rahulikult läbi. Valitsus ei pea häbenema oma varasemate otsuste üle vaatamist, kui väljundiks on parem tulemus," nendib Sester.

Otsus tekitab aga ka küsimusi. "Automaksust oli planeeritud järgmisel aastal laekuma 8 miljonit eurot. Millega see kaetakse?" uurib otsuse avalikustamise järel Reformierakondlasest riigikoguliige Remo Holsmer.

"ERR ütleb,et Eesti Energia dividendidega. Ühekordste tulud, milleks dividendid kvalifitseeruvad, ei ole rahanduslikult jätkusuutlikud," lisab Holsmer küsimusele.