Maailm

Nädalalõpul järgnes plahvatus plahvatusele (3)

Õhtuleht.ee, 12. detsember 2016 04:00
AUTO KUI METALLIKOSU: Lõhkeaine oli tuubitud sellesse sõidukisse, mis muutus metallikänkraks.Foto: Reuters / Scanpix
Laupäeva hilisõhtul sai vähemalt 38 inimest surma ja üle 150 vigastada, kui 45sekundilise vahega plahvatasid pommid Istanbuli jalgpallistaadioni juures. Pühapäeval plahvatas lõhkekeha koptide katedraali lähedal Kairos. Hukkus vähemalt 25 inimest. Kenyas plahvatas tosinat autot ramminud juhitavuse kaotanud kütuseveok. Hukkus vähemalt 39 inimest. 

Istanbulis oli juba kaks tundi varem lõppenud kõrgliiga jalgpallilahing Bursaspori ja Besiktase vahel ning meeskondade austajad juba laiali läinud, kui veel kohale jäänud märulipolitseinikud märkasid kahtlast autot. Kui see ümber piirati, kärgatas esimene plahvatus. Teine kõlas 45 sekundit hiljem, kui politsei asus kontrollima kahtlast meest lähedases pargis. Enesetaputerrorist õhkis seepeale oma pommivöö.

Enamik ohvreid oli politseinikud, teadaolevalt hukkus vaid kuni kümme juhuslikult kohale sattunud eraisikut. Võimude teatel kasutati plahvatustes isegi kuni 800 kilo lõhkeainet trotüüli ekvivalendis.

"See oli nagu põrgu, leegid kerkisid taevani," ütles pealtnägija, kes oli plahvatuse hetkel joonud teed kohvikus, mis jääb staadionist üle tee. Kõrval on ka mošee. "Inimesed olid hirmul, paljud ronisid laudade alla, et neil pisutki kaitset oleks."

Hukkunud maeti islami kombe kohaselt eile. Türgis kuulutati välja leinapäev.

Esialgsetel andmetel on plahvatustega seoses vahistatud 13 inimest. Võimud kahtlustasid, et terroriakti korraldas mõni Kurdide Tööparteiga seotud rühmitus, kuid ei välistatud ka ISISe tegevus.

"Ma usun siiski, et kurdid, sest plahvatused korraldati nii, et võimalikult vähe kahjustada tsiviilelanikkonda. ISIS eraisikuist ei hooli," ütles erapooletu uudisportaali Diken peatoimetaja Erdal Güven ajalehele The ­Guardian.

Samal teemal

19.12.2016
FOTOD JA VIDEOD | Türgis tapeti Venemaa suursaadik

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee