Eesti uudised

Tallinna kesklinnas lammutati üks viimaseid Kompassi asumi maju (6)

Maarit Stepanov, 10. detsember 2016, 04:00
ILUS, KUID AMORTISEERUNUD: See oli kõik, mis umbes nädal tagasi majast veel alles oli. Praeguseks pole enam sedagi, nüüd haigutab ajaloolise hoone kunagisel asukohal juba uue ehitise vundamendiauk.Foto: Stanislav Moškov

Tallinnas Narva maantee ja Pronksi tänava sisehoovis asus tsaariajal ehitatud maja, mis muinsuskaitse alla ei kuulunud. Novembri algul hakati seda lammutama, et rajada asemele uus kortermaja. Ümberkaudsed elanikud ei olnud uusarenduse vastu, küll aga on pahased ajaloohuvilised.

Ajaloolane Jaak Juske räägib, et lammutatud maja oli üks viimaseid säilinud hooneid kunagisest Kompasna ehk Kompassi asumist, mis jäi tänase Narva maantee ja Tartu maantee vahelisele alale.

"Asumina on see kohanimi veel olemas, aga vanast hoonestusest on jäänud sõja ja lammutustööde tõttu väga vähe alles," selgitab ta. Ka kõnealune maja ei pääsenud sõjast tervena, vaid ehitati pärast sõda uuesti üles. Ajaloolane kirjeldab, et kividest laotud hoone ehitati tsaariajal Härjapea jõe kaldale. "Lammutatud maja oli üks kahest säilinud kunagise Väike-Kompassi tänava majast," teab Juske.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

8. detsember 2017, 13:15
Jaak Juske jahmatus: Tallinnas on üle poolesaja avalike suhete ametniku
29. august 2017, 13:45
EKSPERT: uutesse korteritesse projekteeritakse vähemalt kaks tüüpviga

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee