VÕIMUKESKUS: Jaanuarist toimuvad Euroopa Liidu tippkohtumised Brüsselis Euroopa hoones. Foto: Aadu Hiietamm
Õhtuleht.ee 9. detsember 2016 04:00
Brüsselis Euroopa kvartalis käib viimase lihvi andmine Euroopa Komisjoni peahoone vahetusse lähedusse kerkinud Euroopa Ülemkogu hoonele, kus hakkavad toimuma Euroopa Liidu tippkohtumised.

Uus hoone võetakse kasutusele jaanuaris, kui Euroopa Liidu eesistuja rolli asub kuueks kuuks Malta. 1. juulist kuulub see roll poole aasta jooksul Eestile.

Uues hoones saavad Euroopa Liidu kõigi liikmesriikide delegatsioonid oma ruumid ja loomulikult hakkab seal koos kaaskonnaga töötama Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja, kelleks praegu on Donald Tusk.

Hoone alt pääseb otse raudteejaama. Kui hoonet 2004. aastal kavandati, siis oli selle projektijärgne maksumus 240 miljonit eurot. 2011. aastal räägiti 290 miljonist eurost ja viimastel andmetel läheb see Euroopa Liidu maksumaksjatele maksma vähemalt 321 miljonit eurot.

Välistatud ei ole, et summa on veelgi suurem. Kolm aastat tagasid liikusid kuulujutud, et tegelikult on selle ehituskulud üle 400 miljoni euro, kuid tõelist hinda varjatakse, sest see ei lähe kokku Euroopa Liidus propageeritavate kasinusmeetmetega.

Ehitustööd on ka veninud. Algselt pidi Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja sinna sisse kolima juba 2013. aastal.

Kuna siis oli alaline eesistuja või suupärasemalt Euroopa Liidu president Herman Van Rompuy, siis kutsuti ehitatavat hoonet Rompuy munaks, sest läbi 3750 akna kumab pimeduse saabudes munasarnane moodustis.

Arhitekt Philippe Samyn kinnitab, et tema mõtte järgi on tegemist hoopis laternaga.

Samyni idee on samuti, et uue Euroopa hoone fassaad pandi kokku 3750 vanast aknast, mis toodi Euroopa Liidu kõigist 28 liikmesriigist.

VÕIMUKESKUS: Jaanuarist toimuvad Euroopa Liidu tippkohtumised Brüsselis Euroopa hoones. Foto: Aadu Hiietamm