Foto: Teet Malsroos
Geidi Raud 7. detsember 2016 14:41
Rahahädas Keskerakond otsustas maha müüa Tallinna vanalinnas Toom-Rüütli tänaval asuva kinnistu, et partei saaks oma võlad tasuda.  Kinnisvarabüroo analüütik hindab, et Keskerakonna peakorteri pakkumishind võib jääda 2,4 miljoni euro kanti.

"Kui nüüd niimoodi eemalt vaadates öelda, võttes aluseks praeguse kinnisvaraturu seisu, hinnatasemed ja nõudluse-pakkumise suhte, siis võiks antud objekti pakkumishind olla umbes 2,4 miljonit eurot," ütles Uus Maa kinnisvarabüroo analüütik Risto Vähi.

Ta lisas, et see, kas kinnistu lõpuks ka sellise hinnaga müüakse, pole aga kindel. "Vanalinna kinnisvara on üsna pika vinnaga, oodates pigem sellist "erihuvidega" ostjat."

Toom-Rüütli 3/5 asuva Keskerakonna hoone kasuks räägivad ajalooline väärikas keskkond ja kadestusväärsed naabrid. Näiteks Stenbocki maja jääb sealt kaheminutilise jalutuskäigu kaugusele, Toompea lossi kõmbib viis minutit.

Foto: Google Maps

Kui tekib aga soov minna koos turistidega vanalinna punaseid katuseid imetlema, siis Kohtuotsa vaateplatvorm on kinnistust vaid 40 meetri kaugusel. 

Veel jäävad Toom-Rüütli 3/5 vahetusse lähedusse näiteks Iirimaa, Hollandi ja Portugali suursaatkonnad, Tarbijakaitseamet ning mitmed peened söögikohad. 

Hoone asukoha miinusena toob Vähi välja parkimiskohtade nappuse, keerulise liikluskorralduse ja vaadete puudumise.

Kui suur on aga üldiselt nõudlus Tallinna vanalinnas asuva kinnisvara järele?

"Nõudlus ja pakkumine on piiratud tulenevalt hinnatasemest ja paraku ka
asukohast – paljud ettevõtted näiteks eelistavad uusi ärihooneid, need on hea
parkimise ja mõistlike kommunaalkuludega," märkis Vähi. 

Foto: Teet Malsroos

Keskerakonna esimees, peaminister Jüri Ratas ütles juba 1. detsembril, et Keskerakond on võimeline oma rahalist seisu parandama, kuid selle hinnaks võib olla kinnistute müük. Täna kinnitas erakonna peasekretär Ratase sõnu, teatades, et erakond peab oma finantsseisu parandamiseks vanalinnas asuva peakorteri maha müüma.

“Keskerakonna rahaasjad on pikka aega olnud korrast ära ning erakonna uue juhtkonna soov on finantsprobleemidele võimalikult kiire lahendus leida,” ütles Keskerakonna peasekretär Jaak Aab.

"Küll raske südamega, aga siiski kindlameelselt otsustasime alustada tööd selle nimel, et Toom-Rüütli tänaval asuv kinnistu realiseerida. Tegemist on piisavalt väärtusliku kinnistuga, et suudaksime kõik oma kohustused tasuda.”

Aab rõhutas, et Keskerakond on asunud järgima väga ranget finantsdistsipliini. “Seesugust vastutustundetut suhtumist rahaasjadesse ning ohjeldamatut kulutamist ei saa Keskerakonnas enam olema. Selleks aga, et varasemad vead parandada, oleme sunnitud erakonna kinnisvara müüma.”

Aabi sõnul selgub hiljem, kas Keskerakonna peabüroo kolib tulevikus rendipinnale või õnnestub soetada väiksem pind erakonnale endale.

Eesti Ekspress kirjutas aastaid tagasi, et Keskerakond sai Tallinna linnalt 2010. aasta suvel Toom-Rüütli tänavale umbes 700 ruutmeetrit pinda tasuta. 

Keskerakonna ruumid asuvad kokku neljal tasapinnal: keldrist katusekorruseni. Partei vajab edukaks toimimiseks näiteks veinikeldrit, kahte sauna, mitut puhkeruumi ja rohkem kui 120ruutmeetrist konverentsisaali.