AUTO LUKSUSKAUBAKS: Uue riigilõivu järgi tuleb keskmisele autole lisaks sõiduki enda hinnale, maksta ligemale 300 eurot riigipoolse asjaajamise eest.Foto: MARI LUUD
Marvel Riik 7. detsember 2016 11:56
Valitsus loodab riigi eelarvesse miljoneid lisatulu autoomanikelt – iga kord, kui sõiduk vahetab omanikku, tuleb maksta  riigilõivu ja lisatasu auto saastetaseme ja mootori võimsuselt.

Koalitsioonileppe kohaselt kehtestatakse sõiduautode registreerimisele uus ja kallim riigilõiv. Uue sõiduki registreerimisel tuleb maksta tavapärane 130 eurot , iga järgneva omanikuvahetusega 61 eurot. Olenemata sellest, kas sõiduk on tuttuus või mitte, lisandub asjaajamise põhisummale lisatasu, mis arvutatakse süsihappegaasi heitetaseme või selle puudumisel, mootorivõimsusega. Rahandusministeeriumi sõnul on kõrgema tasu eesmärk suunata inimesi eelistama väiksema kütusekulu ja keskkonnamõjuga sõidukeid. Näiteks kui auto süsihappegaasi näitaja kilomeetri kohta on 151–160 g või mootori võimsus 126–133 kW, tuleb  juurde maksta 298 eurot. Uus riigilõiv hakkab kehtima 1. juulist 2017. Sellega loodab valitsus alates 2018. aastast riigieelarvesse ligi 14 miljonit eurot lisatulu.

Autolehe toimetaja Elmar Ots sõnul on küsitav, kui paljud hakkavad ikka uut riigilõivu maksma. "Praegu tuleb omanikuvahetuse vormistamisel maksta 61 eurot ja isegi seda ei raatsita mõnetuhandelise auto peale kulutada." Pigem hakatakse senisest rohkem sõitma (kasutatud sõidukite puhul) autoga, mis on pärast ostu ikkagi eelmise omaniku nimel. "Kui keskmise auto ostmisel saab 61 eurost 300 eurot, hakatakse aina rohkem sõitma ostu-müügi lepinguga: omanikuvahetus jääb vormistamata ja riigil jääb raha saamata," arvab Ots, viitades sellele, et praegu pole sundlust, mis käsiks omanikul ostetud auto enda nimele vormistada. Uus riigilõiv puudutab kõige rohkem vähem jõukamaid, kuid mõju võib olla ka rikastele ja Eesti teedel võidakse hakata nägema senisest vähem võimsaid autosid. Mujal Euroopas on juba trendid sellised, et vaid jõukad saavad suurte sõidukitega laiata. Otsa soovituse järgi tuleks autohuvilisel auto kiirelt välja vaadata. "Kui tahad autot vähegi osta, siis tehke seda enne riigilõivu kehtima hakkamist."

Einar on aastaid Kesk-Eestis müünud autosid, mida ta on ise Euroopast toonud. Tema sõnul ei ole tekkival olukorral veel midagi viga. "Kõige hullem oleks see, kui pannaksegi peale automaks. Hollandis tuleb iga kolme kuu tagant maksta keskmise auto eest kuni 400 eurot. Sa maksad selle eest, et sul auto on, meil seda õnneks veel ei ole." Uue riigilõivuga Einar suuri muutusi autoturule ei ennusta. "Turul on võib-olla väike tõrge, aga mitte pikalt."

Kergendatult võivad ennast tunda elektriautode omanikud, kellele uus riigilõivu saaste- ja mootori võimsuse küsimus ei laiene, sest elektriautod ei tooda süsihappegaase. Registreerimisel tuleb tasuda vaid 130eurone baasmäär. Registreerimistasu maksmisest on välja arvatud ka enam kui 3500 kilogrammise massiga veokid, bussid ja traktorid.

Omaette küsimuse tekitab ka auto registreerimise riigilõivu nimetus, mis kujutab endas rohkem automaksu. Riigilõivu makstakse asjaajamise eest ning selle eesmärk ei tohiks olla saastavate autode vähendamine Eesti teedelt.