Eesti uudised

Eelmise PISA uuringu põhjal oli Eesti maailmas kuuendal kohal.

PISA uuring kinnitab: Eesti põhiharidus on Euroopa parim! (45)

Toimetas Piret Pappel, 6. detsember 2016, 12:51
Pilt on illustreeriv Stanislav Moshkov
Täna avalikustas OECD rahvusvahelise õpioskuste uuringu PISA 2015 tulemused. Nende põhjal on Eesti 15-aastaste noorte tulemused parimad Euroopas. Samuti kuulume maailma paremiku sekka.

PISA 2015 uuringus osales üle poole miljoni noore 72 riigist, sealhulgas võtsid osa kõik arenenud tööstusriigid. Eestist osales 5587 noort, mis moodustab poole kõikidest 15-aastastest õpilastest. Uuring keskendus loodusteadustele ning lisaks testiti õpilaste teadmisi matemaatikas ja funktsionaalses lugemises.

Eesti 15-aastaste noorte loodusteaduste ehk bioloogia, geograafia, füüsika ja keemia alased teadmised ning oskused on maailmas tipptasemel, olles Euroopas esimesel kohal ning maailmas kolmandal kohal.

Kõige parema tulemuse saavutasid maailmas Singapuri õpilased. Teisel kohal olid noored jaapanlased. Esiviisikusse mahtusid veel Soome ja Kanada.

Samal teemal

Varasemast rohkem on meil loodusteadustes tippsooritajaid, kes suudavad lahendada väga keerukaid ülesandeid – kokku 13,5 protsenti, samas OECD keskmine on 8 protsenti. Euroopa riikidest on Eestis kõige vähem madalate oskustega õpilasi – üle kahe korra vähem teiste riikide keskmisest.

„Sedavõrd head tulemused rahvusvahelises võrdluses näitavad, et Eesti õpetajad ja kool teevad jätkuvalt väga tugevat tööd. Oleme lähtunud oma haridust arendades õigetest põhimõtetest, sest muudatuste mõju saamegi näha alles 10-15 aasta pärast,“ ütles minister Mailis Reps. „On hea meel, et oleme enamike teiste tippriikide taustal finantsiliselt kasinamatest võimalustest hoolimata kindlustanud endale hariduse tippriigi staatuse ning suutnud seda hoida.“

Tublid matemaatikud

Matemaatikaalaste teadmistega jagavad Eesti noored Euroopas Šveitsiga teist kohta ning maailmas on üheksandal kohal. Pea 90% Eesti noortest on vähemalt matemaatika baasteadmistega, millega kuulume parima viie riigi hulka. Eesti õpilaste funktsionaalne lugemisoskus on Euroopas kolmandal ning maailmas kuuendal kohal. Tippsooritajaid on üle 11,1 protsendi, millega oleme ületanud ka aastaks 2018 seatud strateegilise eesmärgi. Märkimisväärne on, et poiste ja tüdrukute lugemisoskuse erinevus vähenes võrreldes eelmise PISA testiga enam kui kolmandiku võrra.

PISA hindab oskusi

Uuringu Eesti-poolse läbiviija Gunda Tire sõnul hindab PISA õpilaste oskusi teadmisi kasutada. „Uuring hindab, kuidas noored oskavad õpitut igapäevaelus rakendada. Seetõttu on selle tulemused tähenduslikumad lihtsalt teadmiste kontrollist. Me tahame teada, kas noored on valmis tuleviku väljakutseteks ja kuidas Eesti haridussüsteem seda toetab,“ märkis Gunda Tire.

 Haridus- ja teadusministeerium

PISA uuringu põhjal on Eestis võrdne ligipääs kvaliteetsele ja õpilast toetavale haridusele, mida võib pidada üheks edu põhjuseks. Kuigi sotsiaalmajandusliku tausta mõju õpilaste tulemustele on maailmas üks väiksemaid, saavutab koolis häid tulemusi suur osa Eesti nõrga sotsiaal-majandusliku taustaga perede noortest. Eesti kooli töö on tõhus, sest meie noored saavutavad maailma tipptulemused, õppides nädalas koolis vähem kui kolmveerand OECD riikide õpilastest.

Mõnes valdkonnas on siiski arenguruumi

PISA uuringu 2015. aasta tulemustest selgub, et vaatamata sellele, et poiste ja tüdrukute tulemuste vahe on vähenenud, on nõrku õpilasi poiste seas siiski rohkem. Samuti on jätkuvalt märkimisväärne erinevus eesti ja vene õppekeelega koolide tulemuste vahel.

PISA 2015 raportiga saab tutvuda siin.

45 KOMMENTAARI

r
Reps 7. detsember 2016, 10:03
on mõned päevad minister olnud ja näe, juba tulemused! NALI!!! Kuigi ei imestaks kui keskid nii serveerima hakkavad. Savisaar võiks ka aupaistest osa saada ja näiteks mõne lindi läbi lõigata terve kambaga!
i
Indrek2 7. detsember 2016, 06:45
Puhas jamps, kõige parem haridus on ikka Eritreas, Somaalias, Iraagis ja Afganistanis - sajad tuhanded udupeened spetsialistid nendest maadest tunglevad üle Vahemere et saaks TÖÖLE!
Loe kõiki (45)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee