Maailm

Trump noris Twitteris Hiinaga tüli (2)

Toimetas Piret Pappel, 5. detsember 2016 08:49
Donald TrumpFoto: MARK KAUZLARICH
Jaanuaris USA presidendiks saav Donald Trump postitas Twitterisse terve rea säutse, mis kritiseerivad Hiina rahanduspoliitikat ja piiritülisid.

"Kas Hiina küsis meilt, kui oma raha devalveeris ja ehitas Lõuna-Hiina mere äärde tohutu sõjalise kompleksi? Ega ei küsinud küll!" kuulutas Trump.

Samal teemal

Trump on hiljuti rääkinud plaanidest kehtestada Hiina kaupadele kõrged maksud. USA on varemgi kritiseerinud Hiina jüaani devalveerimist, kuna see annab sealsetele tootjatele ekspordieelise. 

Samuti häirivad USAd Hiina jõudemonstratsioonid Lõuna-Hiina merel. Peking peab piirkonda enda kontrolli all olevaks, kuid sama ala soovivad endale mitu riiki - sealhulgas Vietnam, Filipiinid ja Malaisia.

Möödunud nädalal tekitas Trump suhetes Hiinaga tõsiseid pingeid, rääkides telefonis Taiwani presidendi Tsai Ing-weniga. Viimati suhtles USA riigijuht otse Taiwani juhtkonnaga 1979. aastal. Põhjuseks on see, et Taiwan lõi mandri-Hiinast 1949. aastal lahku, kuid Hiina käsitleb Taiwanit endiselt oma provintsina, mis tulevikus saab jälle Hiina osaks.

Donald Trump ja Taiwani president Tsai Ing-wenFoto: STAFF

Trumpi lähikond kaitses presidendiks valitu otsust teatega, et Tsai helistas ise Trumpile ja soovis talle valimisvõidu puhul õnne. Hiina riigimeedia pani juhtunu Trumpi välispoliitilise kogenematuse arvele ja hoiatas, et kui selline käitumine kordub, rikub see USA ja Hiina häid suhteid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee