KÜLALISED: President Kersti Kaljulaid ja kaitseminister Margus Tsahkna käisid Männikul vaatamas, kuidas reservväelastel õppusel läheb. «Me tegeleme sellega, et NATO heidutus oleks reaalne ja usutav. See on see, mida mehed on nädalavahetusel teinud,» ütles president. Foto: Toomas Tatar
Marvel Riik 5. detsember 2016 04:00
Esimene välkõppus "Okas" on nüüdseks ajalugu – ööpäevaga kutsuti kokku üle 300 reservväelase, kes pidid jätma nädalavahetuse plaanid pere ja sõpradega kus seda ja teist, et meenutada metsas sõduriks olemist.

Aasta algusest kehtiv riigikaitseseadus lubab kaitseväel korraldada lisaõppekogunemisi, mille etteteatamisaeg võib olla kõigest 24 tundi. Nädalavahetusel sai näha, kuidas nii lühikese etteteatamisega hakkama saadakse.

On reede õhtu ja kutse saanud mehed sammuvad Tallinna bussijaama taha Filtri teele, kus on staabi- ja sidepataljon ning ühtlasi üks õppuse kogunemispunkte. Meeste näod on kahte laadi: ühtedel on sära silmis – "Pääsesin tüdruksõbra sõprade sünnipäevadest!" ütleb Joosep Tallinnast –, teistel aga viha: kõike vaadatakse altkulmu ja palutakse jumalakeeli, et pühapäev juba kätte jõuaks.

Räpinast pärit Kaarel (25) sai kutse kätte neljapäeva õhtul. See oli üllatus, millega ta ei osanud arvestada. "Lõpupoole tundus, et mis seal ikka, teeme ära."

Tal polnud raske Tallinna tulla, sest sõidab niigi oma autoga korrapäraselt Kagu- ja Põhja-Eesti vahet. Tallinnast pärit Anryo (39) sai kutse kätte neljapäeval kell kuus. Temagi esimesed emotsioonid polnud just rõõmsad, kuid ta tuli sellele vaatamata kohale. "Saan aru, et see on see, mida on tarvis teha. Kuna on nädalavahetus, siis on tööga lihtne. Kuid eraelus oli plaan veeta aega oma väikeste lastega, mitte siin külmetada."

Anryo lootis, et õppusel ei pea molutama, vaid et see läheb asja ette. Staabi- ja sidepataljoni ülem René Innos lubas, et kellelgi ei hakka õppusel igav, sest seal on erialased harjutused, relvadest laskmine ja tuletatakse meelde sõduritarkusi. Pataljonist viidi mehed salastatud kohta, kus veedeti ka öö. Hommikutundidel liiguti Männikule, kus pandi püsti laager ja olid sõduritunnid. Laupäevahommikune pilt on tüüpiline kaitseväe metsalaag­ritele: osa valmistub lasketiiru minema, teised teevad katelokis süüa, kolmandad tossutavad suitsunurgas, neljandad on tundides, kus tuletatakse meelde esmaabi andmist. "Väike ajateenistuse nostalgia on ikka, aga kõik on märksa vabam," ütleb reservväelane Enet.

Esimeste asjadena taaselustub tal ajateenistuse magamatus ja relvavendadega muljetamine.

Kuigi esmaste arvude järgi on õppusele tulnud 88% kutsututest, leidub neidki, kes jätsid põhimõtteliselt tulemata. Näiteks kirjutas Õhtulehele Kesk-Eesti mees, kes otsustas õppusest kõrvale hoida: "Olen praegu kõrvuni võlgades, saab näha, kas selle 1200eurolisel trahvil on tõde all või mitte."